Publicitātes foto

MODERNISMA LABORATORIJA: SEPTIŅU LEKCIJU CIKLS “ART DECO. LAIKMETS. MĀKSLA. DZĪVESVEIDS”

Otrdien, 2015. gada 3. novembrī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz programmas “Modernisma laboratorija” atklāšanu, kurā tiks prezentēts jauns septiņu lekciju cikls “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”. Ar stāstījumu “Art Deco. Prelūdija” uzstāsies A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators, mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs (Maskava).

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs atsāk pasākumu ciklu “Modernisma laboratorija”, aicinot uz viedokļu apmaiņu un sarunām par Latvijas un Eiropas modernismu. Programma veidota kā diezgan neformāla pēcpusdiena ar priekšlasījumiem un tiem sekojošām diskusijām, kas pulcētu dažādu kultūras jomu profesionāļus, studentus un citus interesentus. Ar vakara referātiem “Modernisma laboratorijā” viesosies pētnieki, tai skaitā arī jaunie un topošie speciālisti, kuri strādā pie tēmām, kas saistītas ar 20. gadsimta 20.–30. gadu vizuālo un lietišķo mākslu, teātri, operu, mūziku, kino, mākslas teoriju utt.
“Modernisma laboratorijas” jauno sezonu atklās īpašais viesis – A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов). Viņš piedāvās septiņu lekciju ciklu “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”, daudzpusīgi aplūkojot vienu no interesantākajām 20. gadsimta pirmās puses kultūras un mākslas parādībām – stilu Art Deco, kā arī pievēršoties citiem starpkaru perioda kultūras fenomeniem Eiropā.
1920.–1930. gados Art Deco kā stilistiskā kopība ieņēma centrālo vietu sociālo un mākslas koordināšu sistēmā, kļūstot par visnotaļ atšķirīgu lietišķās un tēlotājmākslas virzienu krustojuma punktu un reizē – par ieganstu to apvienojumam. Art Deco unikālās īpašības – universālā stilistiskā un sociālā mobilitāte, atvērtība un elastība daudzveidīgu avotu interpretācijā, visaptveroša tieksme pēc sintēzes – noteica tā misiju: būt par “brīvās saskarsmes valodas” nesēju visas pasaules cilvēkiem pirmskara laikā.
Šis lekciju kurss ir pirmais mēģinājums izvērsti analizēt Art Deco stilu vienota lekciju cikla ietvaros. Nodarbībās secīgi tiks aplūkota Art Deco attīstība un īpašības, iepazīts tā “veiksmes stāsts” no inspirācijas avotiem līdz “renesansei” 20. gadsimta otrajā pusē, sniegts pilnvērtīgs priekšstats par arhitektūras pieminekļiem, glezniecības, tēlniecības un grafikas mākslas darbiem, mēbeļu, stikla un metāla priekšmetiem, modi, interjeru un izstāžu ansambļiem, kas ilustrē Art Deco stilistiskās kopības ideju. Lekcijas norisināsies krievu valodā (bez tulkojuma).
Pirmā nodarbība “Art Deco. Prelūdija”, kura notiks 3. novembrī plkst. 17.30, būs veltīta Art Deco stila pirmsākumiem un plašas mākslas virzienu panorāmas raksturojumam Eiropas kultūrā 1890.–1910. gados. Apskatāmo parādību diapazons – jūgendstils, Vīnes Secesija un vācu “Werkbund” prakse, Francijas kultūra un mākslas dzīve pirms Pirmā pasaules kara avangarda attīstības kontekstā, kas sagatavoja labvēlīgu augsni Art Deco dzimšanai.
Lekcijas turpinājumā Aleksejs Petuhovs analizēs kultūras situāciju pēckara Francijā, kurā avangarda un tradīcijas jēdzieni intriģējoši mainīja savu būtību. Stāsta galvenie “varoņi” būs avangarda mākslas meistaru humānistiskā “cilvēciskā dimensija” un “atgriešanās pie kārtības”, “svētku noskaņojuma” atbrīvojošais fons un termina “laikmetīgums” dinamisms 20. gadsimta 10. gadu beigās – 20. gadu sākumā.
“Modernisma laboratorija” katram kļūs par neparastu ceļojumu kultūras vēsturē, aizraujošu jaunā iepazīšanas procesu, kurā piedalīties aicinām arī Jūs!
Vienas lekcijas cena: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 1,42. Pasākuma ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs 1999. gadā absolvējis M. V. Lomonosova Maskavas Valsts universitāti ar disertāciju “Art Deco un Francijas mākslas dzīve”. Šī tēma un viss ar to saistītais ir Petuhova specializācijas lauks. Pētnieka zinātnisko interešu lokā atrodas arī 1890.–1940. gadu ASV, Krievijas, Austrum- un Centrāleiropas māksla un kultūra. Jau 15 gadus Aleksejs Petuhovs strādā par vecāko zinātnisko darbinieku A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejā Maskavā un ir jaunās franču mākslas kolekcijas (bijušās Sergeja Ščukina un Ivana Morozova kolekcijas) kurators. Zinātnieks nopietni interesējas par Latvijas starpkaru laika mākslu, kultūru un vēsturi. Regulāri apmeklē Rīgu kopā ar savu ģimeni.

Aleksejs-Petuhovs-1-m

Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов), A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs. Foto no lektora personīgā arhīva

ZLepaps_Puare-kleitas-m
Žoržs Lepaps (Georges Lepape). Puarē kleitas. 1911. Publicitātes attēls

ZERulmans_Stura-skapis-m
Žaks Emīls Rūlmans (Jacques-Émile Ruhlmann). Stūra skapis. 1916. Publicitātes attēls

RDelone_Eifela-tornis-m
Robērs Delonē (Robert Delaunay). Eifeļa tornis. 1911. Publicitātes attēls

PPikaso_Peldetajas-m
Pablo Pikaso (Picasso Pablo). Peldētājas. 1918. Publicitātes attēls

ZTDipa_Parisa-tiesa-m
Žans Teodors Dipā (Jean Théodore Dupas). Parisa tiesa. 1923. Publicitātes attēls

ALots_Regbijs-m
Andrē Lots (André Lhote). Regbijs. 1917. Publicitātes attēls

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!