Publicitātes attēls

Viena personība – vairāki muzeji. Quo vadis?

Memoriālo muzeju apvienība rīko starptautisku konferenci “Viena personība – vairāki muzeji. Quo vadis?”, kas notiks 2019. gada 26. septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā.

2019. gads Memoriālo muzeju apvienībai ir īpaši zīmīgs. Vairākiem muzejiem aprit apaļas gadskārtas: Raiņa un Aspazijas vasarnīcai – 70, Raiņa muzejam “Tadenava” – 60, Memoriālo muzeju apvienībai – 10. Tas ir labs iemesls, lai rīkotu konferenci par personību muzeju lomu, mērķiem un uzdevumiem mūsdienu kultūras procesos. Demokrātija prasa izglītotu indivīdu, kam ir savs viedoklis un kas ir spējīgs patstāvīgi spriest. Izcila personība var sekmēt citas personības veidošanos.

Konferenci ievadīs politoloģes un starptautisko attiecību ekspertes Vitas Matīsas referāts “Personības un pagātne: kāds vēstījums mūsdienām”, kurā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem – kādas ir tās nepieciešamās īpašības, lai viens cilvēks varētu veidot un virzīt vēsturi? Kādu vēstījumu viņu piemērs var dot mums šodien? Tiks runāts par dažādām personībām – politiķiem, literātiem, zinātniekiem.

Konferences pirmajā sēdē “Personību muzeji Latvijā: vēsture un tendences” izsekosim līdzi personību mantojuma muzealizācijas tradīcijām un iepazīsim to alternatīvas Latvijas kultūrtelpā, kā arī centīsimies izprast, kas slēpjas zem vārdiem “mūsdienīgs muzejs” un kādas ir muzeja iespējamās attīstības tendences. Referēs Jānis Garjāns, Latvijas Muzeju padomes priekšsēdētājs un Kultūras ministrijas Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja vietnieks, Maira Valtere, Jāņa Akuratera muzeja galvenā speciāliste un Ineta Zelča Sīmansone, domnīcas “Creative Museum” vadītāja.

Otrā sēde tiks veltīta “Raiņa un Aspazijas muzejiem Latvijā un ārpus tās robežām”: uzzināsim par Rainim un Aspazijai veltīto muzeju veidošanu un attīstību Latvijā, kā arī gūsim ieskatu, kā strādā Raiņa muzejs Slobodskā (Krievija) un kā Raiņa un Aspazijas piemiņa tiek uzturēta Lugano (Šveicē). Referēs Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore, Astrīda Cīrule, Raiņa un Aspazijas muzeja galvenā speciāliste, Rita Meinerte, Memoriālo muzeju apvienības direktore, Svetlana Čeglakova Slobodskas muzeju un izstāžu centra direktore un viņas vietniece Tatjana Dolmatova, Pjetro Montorfani, Lugano Vēstures arhīva direktors.

Trešā sēde “Personību muzeju veidošanās nosacījumi un iespējas” iepazīsim citu valstu personību muzeju pieredzi Krievijā, Lietuvā, Polijā, Baltkrievijā un uzzināsim kādu ceļu iet Imanta Ziedoņa muzejs tepat Latvijā. Referēs Olga Ščeglova, Kaļiņingradas apgabala vēstures un mākslas muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā (Krievija), Nadežda Petrauskiene, Aleksandra Puškina Literatūras muzejs (Lietuva), Katažina Jakimjaka, Ādama Mickeviča Poļu literatūras muzejs (Polija), Natālija Stribuļska, Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā (Baltkrievija), Katrīna Kūkoja, Imanta Ziedoņa muzeja pētniece un izstāžu kuratore.

Pēdējā, ceturtajā sēdē, uzzināsim par izaicinājumiem, ar kuriem ir jārēķinās arhitektiem un dizaineriem, strādājot vēsturiskā vidē. Referēs Ingūna Elere, dizaina biroja “H2E” līdzdibinātāja un radošā direktore un Latvijas Mākslas akadēmijas profesore un arhitekts Ēriks Cērpiņš.

Paredzam, ka konferences ietvaros tiks pārstāvēti dažādi, nereti pat pretrunīgi skatījumi uz muzeju darbību šodien un nākotnē.

Konferences darba valodas: latviešu, krievu, angļu. Tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu un krievu valodā.

Konference tiek īstenota ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!