Foto: Mums Patīk

Ventspils stāsti: nams Tirgus ielā 11

Ventspils Tirgus laukums, kura stūrī atrodas Tirgus ielas 11. nams, ir veidojies 17. gadsimta pirmajā pusē, un tā izveidošanās tiek saistīta ar pazīstamākā Kurzemes un Zemgales hercoga Jēkaba vārdu. Kad Ventspils piedzīvoja uzplaukumu, te tika būvēti kuģi, kokgriezumiem rotātas baznīcas, dibinājās manufaktūras, tika iegūta rūda un lieti lielgabali, un kurzemnieki devās uz Karību jūras salām. Arī Tirgus ielas 11. nama vēsture liecina par šo uzplaukuma laiku.

Veicot arhitektonisko izpēti un arheoloģiso uzraudzību, ēkā atklājās 17. gadsimta griestu gleznojumi, kas uzskatāmi par unikālu parādību, jo līdz mūsdienām tie saglabājas bezgala retos gadījumos. Savukārt kultūrslānī atrasts liels daudzums baltmāla pīpju lausku, apgleznoti ķīniešu porcelāna fragmenti, austeru vāki, kas bija iemūrēti skursteņu kaļķī, un pat divas greipfrūta izmēra lielgabala lodes. Ēkas koka daļas saglabājušas arī gleznota kuģa apveidus, un, iespējams, ka ēkas bijušajiem īpašniekiem – Lībekā dzimušajam Mihaelam Henkem (1665 – 1723) un viņa sievai Margarētai – ir veltīta epifānija, kas joprojām skatāma Landzes baznīcā. Epifānijas autors ir pēdējais no pazīstamās baroka koktēlnieku Sēfrensu dzimtas tēlniekiem – Johans Mertens (1690 – 1737). Ar šo ēku tiek saistīts arī hercoga pastmeistara Kuldīgā Mihaela Henkes vārds, kurš minēts kā ēkas īpašnieks ap 1756. gadu.

Ventspils Tirgus laukums senākos laios

Ventspils Tirgus laukums senākos laikos

Pēc izpētes datiem divstāvu ēka būvēta no koka, domājams, 17. gadsimta otrajā pusē, un 18. gadsimtā tā apšūta ar ķieģeļiem. Sākotnējās guļbūves sienas, trinīša griesti un fasetētās sijas bijušas apgleznotas līmes un temperas tehnikās trīs periodos: 17. gadsimta beigās, 18. gadsimta vidū un beigās. Gleznojumiem pat izmantots tajā laikā reti sastopamais un dārgais cinobrs. Saglabājušās arī 18. gadsimta jumta konstrukcijas un apvalkdūmenis (manteļskurstenis). Ēka ir pakāpeniski paplašināta līdz pat 20. gadsimta vidum, vēlākās pārbūvēs iekļaujot sākotnējos elementus.

Nams Tirgus ielā 11 pirms un pēc ajaunošanas

Vairākus gadus ēka ir stāvējusi tukša un pamesta. Pēdējā rekonstrukcijā vecais koks ir saglabāts kā dekoratīvs elements, bet tam pa virsu ir uztaisīta jauna konstrukcija, kas to visu balsta. Ir atsegti un konservēti atsevišķi gleznojumu fragmenti (restaurators K. Burvis). Vērtīgs atradums ir apgleznoti dēlīši, kas gan nav no šīs mājas, bet ir vēl vecāki par to. Uz viena no tiem diezgan labi ir saskatāms burinieks.

Sienu gleznojumi

Namu mums izrāda, par tā vēsturi un nākotnes iecerēm izstāsta pārvaldnieks Andris Ārgalis. Ēkas projektēšana iesākta 2004. gadā un paralēli būvniecības darbiem ar pārtraukumiem turpinās joprojām. Ir atjaunots pirmais no sienas gleznojumiem un pārējās telpas sagatavotas tālākiem restaurācijas un apdares darbiem. Tagadējie nama saimnieki cenšas apvienot vēsturi ar biznesa vajadzībām. Mēbeles tiek gan piemeklētas antikvariātos, gan īpaši izgatavotas pēc seniem paraugiem. Jaunu podiņu krāsni taisa podnieks no tepat blakus esošās Amatu mājas. Pa visu tuvāko apkaimi tiek meklēti amatnieki, kuri prot uztaisīt lietas senatnīgā stilā vai tās atjaunot. Šis tomēr ir vēsturisks objekts, te nevar griezt un kalt uz savu galvu.

Tirgus ielas 11. nama pārvaldnieks Andris Ārgalis Ventspilī iesaka apmeklēt Amatu māju, kas atrodas kaimiņos, pavizināties ar ekskursiju kuģīti Hercogs Jēkabs, pasēdēt Ventmalā, pavērot garāmbraucošos prāmjus un kuterīšus, noteikti aiziet līdz jūrai.

Saistītie raksti:

Ventspils pastaigas

Ventspils pastaigas bildēs

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!