Modris Helds

“TORNIS II” LIEPĀJĀ

Mākslinieku biedrība “Mākslas kolēģi” 2014. gada 7. jūnijā Liepājas Sv. Jāzepa katedrāles torņa izstāžu zālē atklāja mākslas izstādi “Tornis II”. Šī ir otrā izstāde, tāpēc var uzskatīt, ka „Tornis” jau pārtapis labā tradīcijā. Pirmā “Torņa” izstāde notika pirms gada tajās pašās telpās. Izstādes nosaukums un tematika izvēlēta, pateicoties īpašajai vietai un paturot prātā torņa simbolisko nozīmi. Jo, kā vēsta “Herdera vārdnīca”, kurā skaidroti un apcerēti dažādi simboli, – tornis simbolizē pacelšanos virs ikdienas. Tornim kā no pasaules izolētai telpai piedēvē filozofiskas pārdomas un meditāciju. Dažādos laikos tornis simboliskajai nozīmei pievienojušās arī citas vērtības – modrība; mūžīgais mērķis, uz kuru vadīt savas dzīves kuģi; cilvēka kāpiens debesīs. Katrs no māksliniekiem šajā izstādē rāda savu torņa redzējumu un atklājumus.

Agnese Matisone Liepājas portālā atzī:me par „Torni II” raksta:

“Pētera Taukuļa galvenā tēma ir sejas. Viņš būvē torni no sejām.  Sejas, Pēteraprāt, ir vienīgie skārienjūtīgie punkti uz realitātes ekrāna. “Šajā konkrētajā izstādē vislielākā nozīme ir pēctecībai. Tam, ka pagājis gads kopš pirmās “Mākslas kolēģu” kopizstādes. Tādēļ nolēmu, ka daļēji izmantošu to pašu materiālu, kas tika izstādīts pirmajā izstādē “Tornis”. Atsevišķas detaļas izgriezu no jau izstādītajiem darbiem un iekļāvu savā jaunajā darbā”, – ar darba tapšanas procesu iepazīstina P.Taukulis.

Prof. Aldis Kļaviņš izstādē piedalās ar trīs darbiem, kuru kopējais nosaukums ir  “Torņa meditācija I,II,III”. Manī trīs gleznu kopums raisīja asociācijas ar altāri. Šīs gleznas ir eksponētas virs durvīm un ir pēdējās, ko redz izstādes apmeklētājs. Ja vien neatskatās vēl reizi, lai uzsmaidītu darbam “Ave Maria”.

A.Kļaviņš atzīst, ka “Tornis ir ļoti ietilpīgs jēdziens, bet pats svarīgākais, ka tā ir gan fiziska, gan garīga vertikāle – arī jutekliska, materiāla, ezotēriska, filozofiska, meditatīva, vēsturiska un futuristiska. Tornim tikai fiziski vizuālajā izteiksmē ir dimensijas”.

Mārtiņam Krūmiņam “tornis ir droša vieta, jo tālu var redzēt, grūti klāt tikt no lejas, daudz gaismas, bet grūti aizmukt. Izstādē Mārtiņš apskatei  piedāvā gleznu “Rozā mākonis”. Tajā attēlots tas, ko var redzēt, skatoties no torņa”.

Brigitai Pomerantei patīk prieka sajūtas esot tornī, kad redz skaistumu, kas paveras apkārt.  “Torņi vienmēr uz augšu, uz visumu.  Saistās ar gaismu, Dievišķo nepārtraukto enerģiju, mūžīgo, siluetu dažādību”, – dalās Brigita. “Mani darbi ir vienkārši, vairāk uz noskaņu balstīti.  Meklēju īsto krāsu gammas noskaņu saviem smilšu torņiem“.

Pr. Gatis Mārtiņš Bezdelīga savā apsveikuma runā atgādināja – ja māksliniekam ir dotas prasmes, tad tās nav tikai viņa īpašums, ir jādalās. Priesteris turpina: “Tornim ir īpaša vieta pilsētā, tam piemīt dominante. Dažādos laikos torņus gribējuši apgāzt, nojaukt. Tornis allaž bijis vēstītājs – gan baznīcu, gan citi torņi vēstīja, deva skatu ikvienam. Man liekas, ka mākslinieki arī ir tādi torņi, kas izceļ skaistumu konkrētā vietā un laikā. Un tā ir bagātība, ko Dievs ielicis jūsu – mākslinieku sirdīs. Lai šī bagātība plaukst, vairojas un lai arvien skaistāka top!””

Biedrība “Mākslas kolēģi” apvieno profesionālus māksliniekus radošās darbības veicināšanai. Organizē un realizē publiskus vizuālās mākslas projektus, izstādes, plenērus, simpozijus, rezidences. Par savas darbības galveno prioritāti biedrība izvirzījusi iespēju māksliniekiem regulāri satikties, apmainīties ar informāciju un kopīgi domāt par radošo darbību.

Ieskatam – dažas fotogrāfijas no izstādes „Tornis II” atklāšanas. Fotogrāfiju autors Modris Helds.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!