Tavs šīs vasaras iznāciens. Ko darīt ar matiem?

Ir dzirdēts teiciens, ka mati ir sievietes skaistākā rota. Taču, lai tie patiešām būtu kā rota, vairumam no mums nepietiek ar to, ko daba devusi, vēl ir jāpieliek arī savs ieguldījums matu kopšanā un prasmīga meistara roka un padoms vispiemērotākās frizūras izvēlē un izveidē. Tieši frizūra koptēlu var gan sabojāt, gan izglābt. Bet pats svarīgākais, lai tā būtu piemērota konkrētam dzīves gadījumam un saskanētu ar cilvēka individualitāti.

Ar jaunākajām tendencēm matu modē iepazīstina skaistumkopšanas salona Riga Top Hair mākslinieciskais direktors Andris Kačanovskis.

Matu modes tendences

Galvenais, kas šobrīd nosaka matu kopšanas modi, ir katra cilvēka individualitāte. Mēs dzīvojam laikmetā, kuram raksturīgs straujš temps. Frizūras tiek veidotas vadoties pēc tā, cik laika katrs var atļauties veltīt matiem. Ļoti lielā mērā stilu nosaka cilvēka nodarbošanās. Ja darba vide vai statuss pieprasa korporatīvu stilu, mēs piedāvājam klasiska stila frizūras, bet ja tas nav noteicošais, tad frizūra tiek piemeklēta katram individuāli, atļaujoties radošu, brīvu vai nevērīgu stilu, kas dod iespēju izpausties cilvēka personībai, ļauj izcelt vai nomaskēt defektus un pārvērst tos par efektiem. Piemēram, ļoti lokaini mati un vasarraibumaina seja. Kādreiz vasarraibumus uzskatīja par defektu un pūderēja ciet, bet sprogainus matus taisnoja, tagad, gluži pretēji, cilvēka vizuālās īpatnības tiek vairāk izceltas, nevis maskētas un slēptas. Šobrīd modē nav viens noteicošais stils, tāpēc blakus klasiskajam stilam ir arī panki, hipiji, emo, goti, hipsteri un daudzi citi stili, kas jau ir pastāvējuši līdz šim. Galvenais lai izvēlētais stils ir harmonijā ar cilvēka personību un pielāgojas katra individualitātei.

Ja mēs runājam par sieviešu matu modi, tad šobrīd globāla tendence ir sievišķība. Vadošie matu dizaineri spēlējas ar dažādām matu faktūrām – viļņiem, lokām, apjomiem un formām. Mode no robustas ir palikusi vairāk sievišķīga labā nozīmē. Ikdienas modē dominē pagājušā gadsimta 80.gadiem raksturīgie apjomi, bet vakara frizūrās art deko laika spožums.
Es nepiekrītu viedoklim, ka gari mati kaut kādā ziņā būtu sievišķīgāki, seksīgāki vai kādā citā veidā pārāki par īsiem matiem. Modē vienlīdz ir gan īsi, gan gari mati un nav tā, ka kāds no šiem variantiem dominētu pār otru. Gari, skaisti mati, nosacīti, tiek uzskatīti par sievišķības simbolu, bet dāmām un meitenēm ļoti labi izskatās arī pusgari un īsi mati. Noteicošais ir kopšana. Ja var uzturēt garus matus skaistus, tad tos var nēsāt jebkurā vecumā. Ja mati ir gari, bet visu laiku tiek nēsāti copē vai bizē, ir vērts padomāt par īsāku griezumu. Bet, ja matus nēsā izlaistus, tad viss ir atkarīgs, cik tie ir veselīgi un kopti, un cik labi tie ir apgriezti. Visu nosaka katra paša tā brīža sajūta.

Tendenci vīriešu matu modē arī nosaka dzīvesveids un nodarbošanās. Korporatīvais vai klasiskais stils, kur griezumi un formas parasti ir vairāk vai mazāk korekti, draudzīgi sadzīvo ar brīva vai militāra stila matu sakārtojumiem.
Jauniešu matu griezumu modē dominē ļoti īsas zonas, piemēram, sānu vai aizmugures daļā, kas pāriet izteikti garāku matu zonās, spilgtas krāsas – zaļš, zils, balināts. Ir arī mērenāks stils, kur izmanto šos pašus kontrastus, bet tie nav tik ļoti izteikti.
Arī kungiem un jauniešiem modē ir variēšana ar matu faktūru. Lietojot atbilstošus veidošanas līdzekļus tie var būt matēti vai gluži pretēji – izteikti spīdīgi.

Vadoties no tā, cik katrs var atļauties veltīt laiku saviem matiem, jāizvēlas arī frizūra, jo nav vērts taisīt griezumu vai matu sakārtojumu, kura uzturēšana prasa laiku, ja to ikdienā nevar nodrošināt. Reti ir tie gadījumi, kad pietiek tikai ar matu apgriešanu, lai veidotos pienācīga frizūra – mati ir jāveido un jākopj. Lai frizūra izskatītos kopta, mati ir jāmazgā, jākondicionē, jāliek iekšā putas vai citi veidošanas līdzekļi, mati jāžāvē un jāveido. Lai frizūra turētos, tā jānofiksē ar matu laku.
Ja gribas kaut ko radikālāk mainīt savā tēlā, mati ir tā lieta, ar ko var eksperimentēt, jo tie pēc laika ataugs. Arī ar krāsām var piešķirt tēlam jaunus akcentus. Šajā gadījumā frizieris ir tas, kuram ir jāpiedāvā jums jaunas idejas un vajadzības gadījumā jāparāda kā piemēram ikdienā var pieturēties pie klasiskā stila, bet brīvajā laikā, izmantojot citu matu kosmētiku, var panākt citādāku stilu.

Saistītie raksti

TAVS ŠĪS VASARAS IZNĀCIENS. KO DARĪT AR MATIEM? II

TAVS ŠĪS VASARAS IZNĀCIENS. KO DARĪT AR MATIEM? III

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!