Miervaldis Polis. Klusā daba ar Poruka grāmatu. Foto: Normunds Brasliņš

Pēdējo nedēļu skatāma Miervalža Poļa darbu izstāde “Ilūzija kā īstenība”

Vēl skaitāmas dienas – līdz 24. jūlijam – ir iespēja apmeklēt pazīstamā mākslinieka Miervalža Poļa personālizstādi “Ilūzija kā īstenība”, ko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā apskatei atjaunotajā galvenajā ēkā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10), Lielajā zālē. Divu mēnešu laikā ar ekspozīciju iepazinušies gandrīz 68 tūkstoši cilvēku. Projekta noslēgumā – eļļas glezniecības meistardarbnīca, Ivara Grāvleja audiovizuālā performance un bezmaksas ekskursijas brīvdienās.

“Šī izstāde ir unikāls notikums – pirmā un līdz šim vienīgā Miervalža Poļa retrospekcija, kas aptver visu mākslinieka radošo interešu trajektoriju. Kopumā turpat 200 mākslas darbi – dažādu periodu gleznas, zīmējumi, kolāžas un performanču dokumentācijas – apliecina viņa devuma nozīmību Latvijas mākslas vēsturē,” stāsta izstādes kuratore Daina Auziņa. Septiņas ekspozīcijas sadaļas atspoguļo gan autora sākotnējos radošos meklējumus, gan brieduma periodu: “Fotoreālisms un ceļojumi iztēlē”, “Gleznojumi dabā”, “Sapņojumi tautas senvēsturē”, “Acīmredzamais un šķietamais”, “Klātbūtne mākslas vēsturē”, “Portreti”, “Spontānais teātris”.

Miervaldis Polis. Darba diena pilsētā. 1978. Kartons, tempera. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

Miervalža Poļa (dz. 1948) radošās aktivitātes lauku raksturo konceptuālas pārdomas par realitātes iluzoro dabu, identitātes meklējumiem, indivīda un sabiedrības pašrefleksiju. Jau vairāk nekā četrdesmit gadus šis intelektuāli nemierīgais, azartiskais mākslinieks ir spēcīgi ietekmējis Latvijas vizuālo kultūru, vienlaikus būdams tās avangardā un stiprinot izpratni par klasiskām vērtībām. Meistara postmodernie darbi un performances kļuvušas par plaši pazīstamām estētisku un sociālpolitisku pārmaiņu zīmēm, ievadot laikmetīgās domāšanas paradigmu sociālisma perioda mākslā.

Miervaldis Polis. Autoportrets bronzā Dāvida gleznā. 1997. Kartons, papīrs, krāsu reprodukcija, akrils, laka. Mūkusalas Mākslas salona kolekcija. Foto: Jānis Pipars

Miervaldis Polis. Autoportrets bronzā Dāvida gleznā. 1997. Kartons, papīrs, krāsu reprodukcija, akrils, laka. Mūkusalas Mākslas salona kolekcija. Foto: Jānis Pipars

Gleznotājs, performanču rīkotājs, Egocentra organizācijas dibinātājs un vienīgais biedrs, veikls zolītes spēlētājs, sēņu eksperts, tēlnieks, instalāciju mākslinieks, mākslas vēstures un teorijas amatieris, Miervaldis Polis kopš 20. gadsimta 90. gadiem kļuvis pazīstams kā Latvijas “galma gleznotājs”. Tāpēc ir visnotaļ likumsakarīgi, ka visplašāko izstādes daļu veido mākslinieka gleznotie portreti, kas risināti rūpīgi izkoptā reālisma manierē. Šis žanrs Miervaldi Poli saistījis jau studiju gados un pakāpeniski kļuvis par vienīgo viņa glezniecībā. Blakus pašportretiem un tuvinieku portretiem modeļu vidū izceļami vairāki nozīmīgi kultūras, biznesa un politiskās elites pārstāvji, tostarp divi Latvijas Republikas prezidenti un trīs Rīgas domes priekšsēdētāji. Daudzi no šiem portretiem nekad nav bijuši publiski eksponēti.

“Te ir pārstāvēts viss, ko Polis savas karjeras laikā kultivējis – gan filigrānā, juvelieriski precīzā glezniecības tehnika, gan interesantie konceptuālie risinājumi,” atzīst mākslinieks Svens Kuzmins rakstā “Rīgas Laikam”.

Izstādi papildina plaša pasākumu programma. Mākslinieces, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) muzejpedagoģes Diānas Dimzas-Dimmes vadītās eļļas glezniecības meistardarbnīcas jauniešiem un pieaugušajiem “Sirreālā virtuve” izpelnījušās īpašu atsaucību un popularitāti skatītāju vidū, jau vairāk nekā 80 cilvēkus ievilinot atklāt “mākslas virtuves” noslēpumus. Darbnīca ir veltīta Miervalža Poļa acu apmāna tehnikā asprātīgi gleznotajām kompozīcijām “Olas uz pannas” un katram piedāvā iemācīties eļļas tehnikā uzgleznot olas, kas “cepas” uz īstas pannas.

Eļļas glezniecības meistardarbnīca jauniešiem un pieaugušajiem “Sirreālā virtuve” mākslinieces Diānas Dimzas-Dimmes vadībā Miervalža Poļa personālizstādē “Ilūzija kā īstenība” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā. 2016. Foto: Annija Sauka

Poļa izstādes ietvaros tiek atdzīvināts arī māksliniekam tuvais performances žanrs. 22. jūlijā plkst. 20:00 laukumā pie LNMM galvenās ēkas parka pusē ikviens bez maksas varēs baudīt starptautisku atzinību iemantojušā mākslinieka un fotogrāfa Ivara Grāvleja audiovizuālo performanci “Latvija mīl mani, es mīlu Latviju”, kurā autors uzburs neatkārtojamu skaņu ainavu, aicinot ienirt dziļi cilvēka psihes līmeņos un prāta manipulācijās.

Iepriekš skatītājus jau pārsteidza Krista Ose ar interaktīvu vides instalāciju “Rituāls ĒST” un Anda Lāce ar performanci “Atindēšana”. Par savu darbu Anda Lāce tikusi nominēta Purvīša balvai 2017.

Tāpat interesenti var paspēt piedalīties bezmaksas ekskursijās Miervalža Poļa izstādē sestdienās un svētdienās, kuras notiek latviešu (plkst. 13:00), krievu (plkst. 15:00) un angļu (plkst. 11:30) valodā. Ekspozīcijas apskate gida pavadībā ļaus vairāk uzzināt par mākslinieka personību un daiļradi.

Katram izstādes viesim ir pieejams bezmaksas ceļvedis latviešu, krievu vai angļu valodā ar kuratores un rakstnieku komentāriem par atsevišķām ekspozīcijas sadaļām un mākslas darbiem. Bērniem, Miervalža Poļa daiļrades iepazīšanai, paredzētas darba lapas ar iesaistošiem uzdevumiem.

Muzejs turpina apmeklētāju iemīļoto “Vēlo piektdienu” tradīciju, sniedzot brīnišķīgu izdevību apskatīt izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas no plkst. 10:00 līdz 20:00. Kasi slēdz 30 minūtes pirms muzeja darba laika beigām.

Miervalža Poļa personālizstāde “Ilūzija kā īstenība” Latvijas Nacionālā mākslas muzejā tika atklāta š. g. 4. maijā, reizē ar vēsturiskās ēkas atvēršanu pēc trīs gadus ilgušā kapitālā remonta un rekonstrukcijas. Tā ir pirmā ekspozīcija muzeja Lielajā izstāžu zālē, kas atrodas jaunajā apakšzemes apjomā -1. stāvā.

Izstāde tapusi sadarbībā ar daudzām nozīmīgām Latvijas un ārvalstu muzeju, arhīvu un nevalstisku organizāciju, kā arī privātām kolekcijām: Mūkusalas Mākslas salonu, Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, Rutgersa Universitātes Zimmerli Mākslas muzeju Ņūdžersijā (ASV), Latvijas Mākslinieku savienības muzeju, Tartu Mākslas muzeju (Igaunija), Tukuma muzeju, Jūrmalas pilsētas muzeju, Latvijas Lauksaimniecības muzeju u.c.

Raksta attēlā: Miervaldis Polis. Klusā daba ar Poruka grāmatu. 1975. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!