Pasākuma afišas fragments

Andreja Upīša muzejā notiks tikšanās ar rakstnieku Ēriku Hānbergu

7. novembrī plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā dzīvoklī Rīgā, Brīvības iela 38–4, notiks tikšanās ar rakstnieku un publicistu Ēriku Hānbergu. Vakars veltīts publicistiskajam romānam “Kartupeļu stāsti” (1989), kas iekļauts A. Upīša muzeja izstādē “Zeme”. Izstādē ielūkoties aicinās tās autors Mg. philol. Arnis Koroševskis, sarunu ar rakstnieku vadīs Mg. jur. Ilze Puķe.

Ēriks Hānbergs dzimis 1933. gadā Birzgales pagastā, mācījies Liepājas Pedagoģiskajā institūtā, strādājis žurnālistikā un rakstniecībā. No 1957. gada publicējies presē.  Līdz šim viņa radošajā biogrāfijā ir 50 grāmatu: stāstu krājumi, romāni, publicistika, apraksti u.c. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (2003), divas reizes saņēmis Autortiesību bezgalības balvu: 2013. gadā par darbu “Pirmā grēka līcis”, kas grāmatās izdots 1977. un 1986. gadā, bet 2012. gadā iestudēts Dailes teātrī un izdots grāmatas un elektroniskā formātā. Savukārt 2014. gadā balva piešķirta par stāstiem “Plikie un pusplikie”, kas pirmoreiz izdoti krājumā 1983. gadā, daļēji iekļauti stāstu izlasē “Mantojuma kumeļš” un bijuši par pamatu iestudējumam Dailes teātrī.

“Hānbergs bieži tiek saistīts ar izklaides literatūru, taču “Kartupeļu stāsti” ir viens no neparastākajiem piemēriem latviešu literatūras kontekstā. Darba māksliniecisko vērtību nosaka autora spēja vienkopus sapludināt publicistisko, teju vai populārzinātnisko žanru ar personīgiem novērojumiem, arī dažādām sadzīviskām, humoristiskām un liriskām atkāpēm. Stāstu par kartupeļu audzēšanu var uztvert kā pārlaicīgu, lai arī tas cieši saistīts ar konkrētu laikmetu un konkrētu saimniecību,” skaidro A. Koroševskis.

No 18. septembra līdz 2019. gada 31. janvārim Andreja Upīša memoriālais muzejs piedāvā izstādi un muzejpedagoģisko programmu “Zeme”. Izstādē aplūkota zemes simbolika un nozīme latviešu literatūrā teju pusotra gadsimta šķērsgriezumā. Ekspozīcijā īpaši uzsvērts katra laika perioda sociālais un politiskais fons un tā nepārraujamais satvars ar latviešu zemnieka likteni, izvēli, maldiem, veiksmi vai neveiksmi. Līdzās vēsturiskam pārskatam piedāvāta minēto jautājumu interpretācija savstarpēji atšķirīgos literāros darbos. Izstādes apmeklējums interesēs ikvienu, kurš vēlēsies atsvaidzināt savas zināšanas par latviešu tautai būtiskiem vēsturiskiem jautājumiem un fundamentāliem oriģinālliteratūras darbiem. “Zeme” ir veltījums Latvijas simtgadei.

Pasākuma norises vieta: A. Upīša memoriālais muzejs Rīgā (Brīvības ielā 38-4).

Pasākuma norises laiks: 7. novembris, 18.00–19.30.

Ieejas maksa: 2.00 €.

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Vairāk informācijas mājaslapā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!