Publicitātes foto

Tallinas ielas kvartāls izziņo trešās Laikmetīgās mākslas ceturtdienas programmu

Ceturtdien, 25. jūlijā no pusastoņiem vakarā līdz pat trijiem naktī Tallinas ielas kvartālā notiks trešā no jūlija Laikmetīgās mākslas ceturtdienām. Šoreiz programmā ekonomikas antropoloģijas pētnieka Andra Šuvajeva lekcija par laikmetīgu naudas izpratni, pianista un komponista Edgara Cīruļa solo programma “Samsara”, laikmetīgā akordeonista Māra Rozenfelda koncerts, radošās darbnīcas bērniem, dažādi DJ un vairāki pārsteigumi.

Trešā Laikmetīgā ceturdiena sāksies pussastoņos – kopā ar mākslinieci Martu Prēdeli bērni varēs darboties “Flomīšu darbnīcā” un izmēģināt arī dažas citas radošas aktivitātes.

Astoņos notiks tradicionālā lekcija, šoreiz to lasīs ekonomikas antropoloģijas pētnieks Andris Šuvajevs, un tās nosaukums ir “Laikmetīga izpratne par naudu”.

“Mūsdienās nauda ir kļuvusi par visaptverošu dzīves faktu. Ikviens pēc tās tiecas, ikviens ir spiests par to domāt un uztraukties. Tomēr izpratne par naudas procesiem ir vāja gan vispārējā sabiedrības līmenī, gan – pārsteidzošā kārtā – arī starp ekonomistiem, baņķieriem un valsts amatpersonām,” uzskata lektors, “Šajā lekcijā pievērsīšu uzmanību veidam, kā nauda nonāk sabiedrībā, un valsts un privātā sektora savstarpējai mijiedarbībai naudas radīšanas procesā. Tas kalpos par pamatu atklāti politiskam jautājumam – vai apgalvojumi, ka valstij nepietiek finansējums dažādām vajadzībām, ir patiesi?”

Pianists un komponists Edgars Cīrulis, kuru pirmajās divās ceturtdienās iepazinām kā brīnišķīgu lektoru, šoreiz uzstāsies ar savu solo programmu “Samsara”.

“Kad cilvēki kļūst attālinātāki viens no otra, un informācijas plūdi aizskalo prom mūsu nosvērtību, ir nepieciešams apstāties un doties apcerē,” saka mūziķis, “Šī koncertprogramma ir radīta kā atgādinātājs, lai atgrieztos pie sevis, lai remdētu bezmērķīgu klīšanu. Skaņdarbi runā par līdzjūtību, nosvērtību, laipnību un mīlestību – vērtībām, kas mums tik ļoti nepieciešamas.”

Šajā ceturdienā Tallinas ielas kvartāla viesiem būs iespēja iepazīt “laikmetīgo akordeonmūziku” – Māris Rozenfelds ir sagatavojis mums īpašu programmu. Šajā pavasarī viņš pabeidza Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūru – akordeona spēli mūziķis apguva pie pasniedzēja Artūra Novika. Šogad kopā ar citiem ansambļa “Arcandela” mūziķiem Māris piedalījās Gundegas Šmites opusa “Es karā aiziedams: dainu kamermistērija” pirmatskaņojumā. Savukārt pavisam vēl nesen starptautiskā komponistu kursa “Composers+” ietvaros mūziķis kopā ar komponistiem no Norvēģijas, Serbijas un Lielbritānijas radīja un pēc tam pirmatskaņoja vairākas kompozīcijas.

“Programmā esmu iekļāvis 20. gadsimta beigu posma mūziku un 21. gadsimta sākuma mūziku. Atskaņošu poļu komponista Kšištofa Olčaka kaņdarbu “Fantasmogorija”. Tas ir ļoti spilgts skaņdarbs, kurā izmantots viens tehniskais paņēmiens visa skaņdarba laikā, tas klausītājiem mēdz radīt tādu kā transa efektu,” stāsta Māris, “Vēl būs krievu komponista Viktora Vlasova skaņdarbs “Pieci skati uz Gulaga arhipelāgu”. Tā ir smaga vēsturiska tēma, bet, manuprāt, skaņdarbs ir ļoti efektīgs gan emocionāli, gan muzikāli, jo tajā ļoti gudri ir izmantotas vairākas akordeona tehnikas – gan toņa glisando, gan gaisa poga, gan dažādi perkusīvi elementi. Pats svaigākais no darbiem, ko spēlēšu koncertā, būs manas un serbu komponista Dāvida Mastikozas sadarbības rezultātā tapušais skaņdarbs “Escape”. Tas ir tāds kā teātra un mūzikas apvienojums miniatūrā formā.”

Koncerts ilgs aptuveni stundu. Pēc koncerta (arī nu jau tradicionāli) – DJ un dejas. Vēl vakara gaitā plānoti vairāki pārsteigumi, par tiem informēsim tuvākajās dienās pasākuma lapā feisbukā. Ieeja kvartālā – sākot no 2 eiro. Bērniem līdz 16 gadiem, senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ieeja bez maksas.

“Laikmetīgās mākslas ceturtdienām” atbalstu sniedz Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!