Pasākuma afišas fragments

Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās

2. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 16.00 ikviens interesents ir aicināts piedalīties ceļojumā „Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās”.

Programmā:

  • Aleksandra Čaka draugi Jānis Plase, Kārlis Baltgailis un Aleksandrs Junkers

Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis muzejs, Lāčplēša iela 48/50–14

  • Gleznas dzimumdienas rītā

Andreja Upīša memoriālais muzejs, Brīvības iela 38–4

  • Etīdes par Jāņa Akuratera draugiem – Konrādu Ubānu, Valdemāru Toni, Oskaru Kalēju un Niklāvu Strunki – izstādē „Pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju”

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3

Biļetes „Biļešu Paradīzes” kasēs. Biļetes cena – EUR 5.00

Papildus informācija: katram_sava_riga@inbox.lv, tālr. 26703293

Personiskās mākslas darbu kolekcijas nereti ir pamatā muzeju atklāšanai. Taču šādas kolekcijas parasti veidojas citādi nekā muzeji. Tās netiecas atspoguļot ne mākslas vēstures notikumu secību, ne arī dokumentēt kāda mākslinieka radošo attīstību. Kolekcijas veido gan dāvinājumi, gan speciāli pasūtīti un iepirkti darbi. Un vēl – nozīmīgi ir ne tikai paši mākslas darbi, bet arī tā „smalkā garīgā saite”, kas vieno kolekciju ar tās īpašnieku un pastāsta gan par viņa gaumi, gan draugu loku. Šajās kolekcijās var atklāties nezināmas vai aizmirstas pērles.

Arī rakstnieku un dzejnieku memoriālajos muzejos ir iespējams ieraudzīt brīnišķīgus mākslas darbus, kas savulaik ir viņiem dāvināti, speciāli pasūtīti vai no māksliniekiem iegādāti.

Ar vairāku latviešu vecmeistaru gleznām un grafikām būs iespēja iepazīties 2. aprīļa ceļojumā/akcijā „Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās”.

Aleksandra Čaka dzīvoklī ciemojušies daudzi mākslinieki. Čaks bijis literātu un mākslinieku biedrības “Zaļā Vārna” biedrs, iesaistījies izstāžu veidošanas darbā. Kad draugi nākuši ciemos pie dzejnieka, pa laikam atnesuši savus jaunākos darbus, līdz ar to viņa dzīvoklī izveidojusies neliela latviešu mākslinieku darbu kolekcija. Starp Aleksandra Čaka draugiem bija Jānis Plase, Kārlis Baltgailis un Aleksandrs Junkers. Vienīgā monogrāfija, ko dzejnieks savā mūžā uzrakstījis un izdevis ir “Jānis Plase”.

Pastaigā pa Rīgas centru būs iespēja uzzināt, kur atradies Ģederta Eliasa dzīvoklis, kur dzīvojis Eudards Kalniņš un Valdis Kalnroze, kur bijusi izdevniecības „Zelta ābele” redakcija un kur – Akurateru ģimenes dzīvoklis, kurā istabu īrēja jaunie mākslinieki Oskars Kalējs un Oļģerts Saldavs.

Viena no ceļojuma pieturvietām – Andreja Upīša memoriālais muzejs, kurā apskatāmi Roberta Tilberga, Jāņa Gaiļa, Kārļa Melnbārža, Aleksandra Zviedra, Eduarda Kalniņa, Kārļa Sūniņa, Aleksandra Junkera, Friča Rožudārza un Jāņa Beļecka mākslas darbi.

1970. gadā grāmatā “Rudens zelmenis” Andrejs Upīts rakstīja:

“It īpaši ievērīgs un sajūtīgs lasītājs un skatītājs, aplūkodams pat tikai tās gleznas pie manu istabu sienām, droši vien kādās detaļās uztvers zināmu tuvu radniecību arī ar tā sauktajām “dabas ainavām” manos romānos. Es patiešām esmu no tām un daudzām citām mācījies – tomēr nekļūdams par gleznotāju.”

Ceļojuma noslēgums Pārdaugavā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstādē „Dienu atspīdumi jeb pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju”. Izstādē apskatāmi Valdemāra Tones, Konrāda Ubāna, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Jaņa Zegnera un citu mākslinieku darbi no dzejnieka Jāņa Akuratera kolekcijas.

Ar šo ceļojumu memoriālie muzeji turpina jau iepriekšējos gados aizsākto literāri māksliniecisko ceļojumu tradīciju. Iepriekšējais ceļojums „Aleksandrs un Aleksandra, Jānis, Andrejs un Romans bohēmas gaitās…” norisinājās februārī.

02_04_makslinieku_darbi

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!