Romans Suta. Kafejnīca. 1928. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums

Radošā sietspiedes darbnīca “Cirks un kafejnīca pavasarī”

Sestdien, 2016. gada 2. aprīlī, plkst. 12.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un māksliniece Diāna Dimza-Dimme aicina uz radošo sietspiedes darbnīcu “Cirks un kafejnīca pavasarī”, kas norisināsies izstādē “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs”.

Ir sācies pavasaris, dienas kļūst garākas, un cilvēki arvien vairāk dodas baudīt silto laiku ārpus mājām – parkos, teātros, muzejos, kafejnīcās un citās atpūtas vietās. Pēc garās ziemas Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (SBM) kopā ar mākslinieci, LNMM muzejpedagoģi Diānu Dimzu-Dimmi katram piedāvā brīnišķīgu iespēju radoši un interesanti pavadīt brīvdienu, apgūstot sietspiedes jeb auduma apdrukas mākslu un rezultātā kļūstot par īpašnieku skaistam auduma maisiņam ar apdrukām, kas ekskluzīvi pieejamas tikai SBM. Noskaņojoties uz pavasari, radošajā procesā izmantosim divu izcilu latviešu mākslinieku – Romana Sutas (1896–1944) un Sigismunda Vidberga (1890–1970) darbu reprodukcijas ar kafejnīcas un cirka izrāžu motīviem, kas aplūkojami izstādes ekspozīcijā.

Romana Sutas tušas zīmējums “Kafejnīca” (1928) ļauj ieskatīties, visticamāk, slavenās Otto Švarca “Operas kafejnīcas” (Otto Schwarz, “Café de l’Opéra”, Aspazijas bulvārī 1, Rīgā) ikdienā. 20. gadsimta 20.–30. gados šī vieta bija sevišķi iemīļota radošās inteliģences un turīgo pilsoņu vidū. Šeit varēja sastapt tālaika pazīstamākās personības, tādēļ kafejnīca vienmēr bija avīžu uzmanības centrā. Savukārt Sigismunda Vidberga “Cirks” (1939) demonstrē trīs vingrotāju figūras kostīmos, kas kalpo par pavasarīgu un ļoti mūsdienīgu atgādinājumu laikabiedriem nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un būt tikpat trenētiem kā personāži Vidberga darbā.

Gan Romans Suta, gan Sigismunds Vidbergs bija virtuozi grafiskas līnijas meistari. Sutas šķietami spontānās un skičveidīgās kompozīcijas, Vidberga smalki izstrādātās un filigrānās grafikas ir pateicīgs materiāls sietspiedes procesam, kas palīdzēs no cita skatpunkta atklāt katra mākslinieka rokraksta individuālo savdabību.

Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas, ieskaitot auduma maisiņus. Ja ir vēlme, varēs apdrukāt kādu līdzpaņemtu apģērba gabalu, aksesuāru vai mājas tekstila priekšmetu (piemēram, spilvendrānu, priekšautu u.tml.) no gluda dabīga (vēlams kokvilnas vai lina) auduma, kas piešķirs Jūsu tērpam vai mājām unikālu veidolu. Apdrukātie maisiņi, apģērbs vai audumi kalpos kā lieliska dāvana sev un citiem!

Apdrukas process ir vienkāršs, un tas nesagādās grūtības nevienam apmeklētājam.

Viss, kas jādara Jums, – jāpiesakās!

Dalības maksa: 2,00 EUR par katru apdruku.

Pirms nodarbības būs iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.

Teksts: Elvija Pohomova

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!