Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Venēcijas zāle. Foto: Gunita Kļava

Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla atklāšanas koncerts

Trešdien, 2016. gada 3. augustā, plkst. 18:00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina uz Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla atklāšanas koncertu. Vakara īpašā viešņa būs klausītāju iemīļotā klavesīniste Gertruda Jerjomenko, kura izpildīs ievērojamu Francijas, Itālijas un Spānijas komponistu – Žana Batista Antuāna Forkerē, Žana Filipa Ramo, Domeniko Skarlati un Antonio Solēra – skaņdarbus.

JVLMA maģistrante, klavesīniste Gertruda Jerjomenko. Publicitātes foto

JVLMA maģistrante, klavesīniste Gertruda Jerjomenko. Publicitātes foto

Gertruda Jerjomenko karjeru sākusi kā pianiste, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA), paralēli apgūstot arī klavesīna spēli pie Ainas Kalnciemas. Šobrīd turpina maģistra studijas klavesīna spēlē JVLMA Senās mūzikas katedrā pie docētājas Ievas Salietes. “Erasmus” apmaiņas studiju ietvaros papildinājusi zināšanas Schola Cantorum Basiliensis Bāzelē pie profesora Jorga-Andreasa Bētihera (Jörg-Andreas Bötticher). 2013. gadā debitējusi kā soliste kopā ar baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”, atskaņojot Johana Sebastiana Baha dēla Karla Fīlipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788) koncertu. Sniegusi vairākus solo koncertus Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivālā (2013–2015). Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (MMRB) apmeklētājiem Gertruda Jerjomenko pazīstama kā Muzikālo pēcpusdienu “Pérola barroca” viešņa, kas klausītājus priecējusi ar īpaši izmeklētu repertuāru. 4. Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla atklāšanas koncertam mūzikas gardēžiem māksliniece ir sagatavojusi īpašu programmu, kurā iekļauti franču, itāļu un spāņu baroka komponistu skaņdarbi.

Žans Batists Antuāns Forkerē (Jean-Baptiste Antoine Forqueray, 1699–1782) bija franču vijolnieks un komponists, pie kura mācījies arī topošais Prūsijas karalis Frīdrihs Vilhelms un Francijas karaļa Luija IV meita princese Henriete Anna.

Žans Filips Ramo (Jean-Phillipe Rameau, 1683–1764) uzskatāms par vienu no nozīmīgākajiem baroka laika franču komponistiem un mūzikas teorētiķiem, kurš līdzās Fransuā Kuperēnam (Francois Couperin, 1668–1733) būtiski sekmējis klavesīna spēles tehnikas un melodijas valodas attīstību.

Domeniko Skarlati (Domeniko Scarlatti, 1685–1757) ir itāļu komponists, kurš lielu daļu dzīves veltījis Portugāles un Spānijas karalisko ģimeņu dienestā un mūsdienās zināms kā ražīgs sonāšu autors taustiņinstrumentiem.

Antonio Solērs (Antonio Francisco Javier José Soler Ramos, 1729–1783), pazīstams arī kā Tēvs Antonio Solērs, ir spāņu komponists un garīdznieks, kura darbi tapuši baroka un agrīnā klasicisma laikmetā. Arī Antonio Solēra slavenāko muzikālo sacerējumu vidū minamas valdzinošas sonātes taustiņinstrumentiem.

Uz koncertu Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA aicināts ikviens interesents!
Ieeja brīva. Pirms koncerta MMRB kasē jāizņem bezmaksas biļetes.
Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 80 sēdvietas).

PAR  FESTIVĀLU

Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls jau ceturto gadu priecēs klausītājus ar autentiskas senās mūzikas koncertiem skaistākajās Rīgas koncertzālēs. Koncertu laikā visas kompozīcijas tiks atskaņotas vienīgi ar vēsturisko instrumentu kopijām, ļaujot baudīt patiesi oriģinālu skanējumu. Festivāla mērķis ir piedāvāt Latvijas auditorijai plašu un daudzveidīgu senās mūzikas programmu ar labāko vietējo un ārzemju mākslinieku piedalīšanos. Festivāls norisināsies no 2016. gada 3. augusta līdz 3. septembrim.

Pateicoties Rīgas domes, Valsts kultūrkapitāla fonda, Borisa un Ināras Teterevu fonda, Rīgas Senās mūzikas centra, Creative Europe, eeemerging Emerging European Ensembles, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, “LIVE RĪGA”, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA, kā arī Rīgas Latviešu biedrības atbalstam, visos koncertos ieeja bez maksas.

Vairāk informācijas par festivāla norisi šeit.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!