Foto: Vladimirs Svetlovs

Rīgā ar lekciju viesosies ievērojamais amerikāņu mākslinieks Trevors Peglens

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle trešdien, 29. augustā, plkst.18.00 aicina uz amerikāņu mākslinieka Trevora Peglena (Paglen) lekciju ‟Planēta ir sensors”. Trevors Peglens ir pirmais mākslinieks, kurš sadarbībā ar Masačūsetas Tehnoloģiju institūtu (MIT) savu mākslas darbu palaidis Zemes orbītā, kā arī radījis radioaktīvo skulptūru aizliegtajā Fukušimas zonā, Japānā. Britu medijs The Guardian mākslinieku ir nodēvējuši par ‟šī brīža konceptuāli aizraujošāko politisko mākslinieku”.

Trevors Paglens savos mākslas darbos pievēršas mūsdienu  neredzamajai  politiskajai ģeogrāfijai – viņu interesē kabeļi, spiegu satelīti un digitālās pasaules radītie mākslīgie intelekti, slepenās gaisa bāzes un ofšora cietumi, kuros norisinās cīņa pret terorismu. Peglens ir vairāku grāmatu un neskaitāmu rakstu autors – viņš ir rakstījis gan par eksperimentālo ģeogrāfiju, gan par valsts slepenību, militārajiem simboliem, fotogrāfiju un vizualitāti. Mākslinieks ir saņēmis vairākus zīmīgus apbalvojumus par saviem pētījumiem un ieguldīto darbu, viņa filmētais materiāls izmantots Lauras Poitresas ar Kinoakadēmijas balvu novērtētajā filmā Pilsonis četri” (Citizenfour), kas stāsta par Edvardu Snoudenu.

Savā lekcijā Rīgā Trevors Peglens prezentēs vairākus projektus, kuru ietvaros  viņš ir pētījis planētu mēroga uztveres sistēmas  – no šķiedru optikas kabeļiem zem okeāniem un izlūksatelītiem Zemes orbītā līdz autonomām sistēmām un mākslīgā intelekta tīkliem, kas tagad aizpilda mūsu dzīves visintīmākās daļas.

Lekcija notiks angļu valodā, bijušajā Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēkā (Kronvalda bulvāris 4) un ir bez ieejas maksas.

Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros Sporta2 kvartālā ir aplūkojama viena no Peglena veidotajām fotogrāfiju sērijām, kas attēlo fizisko infrastruktūru, uz kuras balstās mūsu šķietami neredzamais globālais tīmeklis, un kura nozīmīgākā sastāvdaļa ir zemūdens kabeļi. Šie kabeļi ir interneta fiziskā struktūra, un vairāk nekā 99% pasaules datu ceļo pa optiskās šķiedras kabeļiem, kuri krustu škērsu, līdz pat 6000m dziļumam, klāj okeāna gultni. Līdzīgi kā citi Peglena darbu, arī šī fotogrāfiju sērija padara redzamu to, kas parasti tiek apslēpts.

Trevors Peglens (1974) dzimis Kampspringsā, Kanādā, bet dzīvo un strādā Berlīnē, Ņujorkā un Sanfrancisko. Pēc bakalaura studijām Kalifornijas universitātē Bērklijā, Peglens ieguvis maģistra grādu tēlotājmākslā Čikāgas Mākslas institūtā un doktora grādu ģeogrāfijā Kalifornijas Universitātē Bērklijā. Viņa darbi iekļauti sekojošās kolekcijās: Metropoles Mākslas muzejā Ņujorkā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzejā, Smitsona Amerikāņu mākslas muzejā Vašingtonā; Vitnijas Amerikāņu mākslas muzejā, Viktorijas un Alberta muzejā Londonā un citur.

Kā iepriekš ziņots, Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (Riga International Biennial of Contemporary Art – RIBOCA) ir vērienīga laikmetīgās mākslas izstāde, kas šogad norisinās pirmo reizi. Tajā piedalās 104 mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, un tās ietvaros iespējams iepazīt 141 mākslas darbu 8 norises vietās Rīgā un Jūrmalā, kā arī pilsētvidē.

Vairāk informācijas mājaslapā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!