Vizuālā identitāte DMDM 30 gadu jubilejas izstādei “Redzēts. Neredzēts. Izredzēts.”

Redzēts. Neredzēts. Izredzēts.

No 2019. gada 11. jūlija līdz 15. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma muzeja trīsdesmit gadu jubilejai veltīta izstāde “Redzēts. Neredzēts. Izredzēts.”.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) tika atklāts 1989. gada 6. jūlijā, un šogad tas svin trīsdesmito dzimšanas dienu. Par muzeja mājvietu kalpo valsts nozīmes 13. gadsimta arhitektūras piemineklis – Svētā Jura baznīca. Visus šos gadus DMDM ir bijis uzticīgs saviem galvenajiem uzdevumiem – izglītot sabiedrību un rosināt tās interesi par Latvijas un pasaules dekoratīvās mākslas un dizaina liecībām to vēsturiskajās un mākslinieciskajās izpausmēs, akcentējot nacionālās mākslas skolas vietu kultūras vēsturē un laikmetīgajos procesos.

2019. gada izstāžu plāns ir jubilejas cienīgs: to atklāja neparastā Ziemeļvalstu ekspozīcija “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti”, kas guva nedalītu apmeklētāju atsaucību, vēlāk skatītājiem tika piedāvāts iepazīties ar pasaulslavenās poļu mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas (Magdalena Abakanowicz, 1930–2017) daiļradi. Gada otrās puses izstādes būs veltītas Latvijas mākslai un dizainam: rudenī plānota pazīstamā modes dizaineru dueta MAREUNROL’S izstāde, bet gada nogalē notiks Latvijas tekstilmākslas leģendas Edītes Pauls-Vīgneres plašā retrospekcija. Savu “dzimšanas dienu” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs vēlas atzīmēt ar izstādi un speciālu izglītojošo pasākumu programmu, kas izgaismotu muzeja darba mazāk redzamo daļu – krājumu.

Izstāde “REDZĒTS. NEREDZĒTS. IZREDZĒTS.” veidota kā stāstu cikls par to, kā priekšmeti nonāk muzejā. Šie ienākšanas ceļi ir atšķirīgi, un tos nosaka dažādi faktori: valsts kultūrpolitikas nostādnes, ekonomiskā situācija, vērtību un prioritāšu izmaiņas krājuma komplektēšanas politikā, arī dažādas nejaušības. Trīsdesmit gadu laikā mūsu valstī un sabiedrībā ir notikušas daudzas pārmaiņas, kas loģiski ietekmējušas muzeja attīstību. Tagad DMDM vēlas kompleksi paskatīties uz šo jautājumu kopumu, domājot par muzeja un krājuma nākotnes perspektīvu.

Mūsdienīga muzeja uzdevums ir nodrošināt šīs informācijas atklāšanu un nodošanu auditorijai tai saprotamā veidā. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pamatkrājumā glabājas 11 928 vienības, bet pastāvīgajā ekspozīcijā iespējams iepazīties tikai ar 522 priekšmetiem. Faktiski apmeklētājs redz vien nelielu daļu no apjomīgās kolekcijas, tādēļ svarīgi ir stāstīt sabiedrībai par procesiem, kas notiek “aisberga” neredzamajā daļā, padarīt muzeja krājuma darba specifiku atvērtāku un plašāk pieejamu. Tiek meklētas jaunas komunikācijas formas, lai muzejiskie priekšmeti emocionāli uzrunātu skatītājus, attīstītu viņos empātiju un veicinātu interesi par muzeja darbu kopumā, tādējādi aicinot uz savstarpēju dialogu par muzeju vērtību nozīmi 21. gadsimtā.

Izstāde veidota pēc atklātā krājuma principa. DMDM kolekciju glabātāju atlasītie eksponāti (vairāk nekā 70 vienības) grupēti pēc to stāsta par nonākšanu muzejā. Skatītājs izstādē jutīsies it kā atverot nezināmu dārgumu lādi, kur katrai lietai ir īpaša, noslēpumaina vēsture, un katrs varēs pats atklāt savas “pērles”. Svarīgi atzīmēt, ka lielākā daļa ekspozīcijai atlasīto darbu publikai tiks demonstrēti pirmo reizi. Tie būs:

DĀVINĀJUMI: kad cilvēki augstsirdīgi dāvā muzejam savas ģimenes relikvijas; mākslinieku un mākslinieku tuvinieku dāvinājumi ar vēlmi, lai nozīmīgi vai godalgoti darbi tiktu saglabāti vēsturei; mākslinieku atbalstītāju dāvinājumi utt.;

IEPIRKUMI: regulāri Kultūras ministrijas atbalstītie iepirkumi Latvijas PSR laikā; fragmentārie muzeja centieni turpināt sistemātisku krājuma papildināšanu ar aktuālākajiem un vērtīgākajiem priekšmetiem;

RESTAURĀCIJA: kad laiku lokos par lūžņu kaudzi pārvērstie priekšmeti atkal atgūst savu sākotnējo spožumu;

ATGŪTĀS VĒRTĪBAS UN NEJAUŠI ATRADUMI: te katrs stāsts ir ļoti īpašs un reizēm būtu īsta detektīva cienīgs.

Izstādes atklāšana 2019. gada 10. jūlijā

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!