Alvils Rozentāls "Ainava"

Radošā pēctecība. Rozentālu dzimta

11. martā plkst. 18.00 Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā, Alberta ielā 12–9, tiks atklāta izstāde „Radošā pēctecība”, kas veltīta māksliniekiem – Jaņa Rozentāla dzimtas turpinātājiem.

Izstādē aplūkojami gleznotāja dēla Miķeļa Rozentāla (1907–1952), mazmazdēla Alvila Rozentāla (1961) un jaunākā Rozentālu dzimtas pārstāvja Anša Rozentāla (1989) darbi, kā arī Jaņa Rozentāla pēdējais nepabeigtais darbs “Arkādija”.

janis_rozentals_arkadijaJanis Rozentāls “Arkādija”

Mākslas gars šiem cilvēkiem ticis ielikts jau šūpulī, taču nekad neuzsverot uzvārdu. Vienmēr bijusi vēlme ieiet mākslā ar pašu paveikto darbu un pūlēm, mīlestību pret skaisto un mīlestību pret Latviju. Iespējams, ka uzvārds tieši traucējis. Taču ģimeniskums, dzimtas stiprums, saiknes un audzināšana bijušas ļoti spēcīgs impulss radošajai darbībai.

Miķeļa Rozentāla pirmie dzīves gadi paiet Rīgā, vēlāk ģimene pārceļas uz Somiju, kur Miķelis uzsāk skolas gaitas. Divdesmit astoņu gadu vecumā viņš iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā un 1942. gada 17. jūlijā pabeidz Ģederta Eliasa vadīto figurālo meistardarbnīcu. Viņa diplomdarbs “Rūķi” ir pirmais grupas portrets latviešu tēlotājā mākslā. Savā radošajā darbībā Miķelis Rozentāls daudz pievērsies tieši portretam. Tie ir veidoti klusinātos, brūnganos toņos, īpaši akcentējot gaismas un ēnas attiecības. Visi viņa radītie portreti izstaro gaismu un sirsnību.

mikelis_rozentals_velas_mazgatajasMiķelis Rozentāls “Veļas mazgātājas”

Alvils Rozentāls 1981. gadā beidzis Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu, vēlāk turpinājis izglītību Latvijas Mākslas akadēmijā. Šobrīd projektē un īsteno interjera un grafiskā dizaina projektus gan sabiedriskajiem, gan privātajiem pasūtītājiem, tomēr viņa patiesā sirdslieta ir glezniecība. Gleznas radītas eļļas tehnikā – galvenokārt tās ir ainavas un klusās dabas. Tā ir reālistiska, tonāla glezniecība ar nelielu impresionisma noskaņu.
„Vēlos piefiksēt pasaules krāsainību, noķert prieka emocijas, ko jūtu no dabas, elpas vilcienu uzlikt uz auduma. Radīt gleznu man ir rotaļa ar acīm un roku.”

Ansis Rozentāls 2009. gadā absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļā. Izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 2009. gada. Konkursa „Paint the Blade” 1. vietas ieguvējs 2013. gadā. Darbi atrodas kolekcijās Latvijā, Krievijā, Turcijā, Amerikā un Ēģiptē.
„Gleznās pievēršos indivīda dvēseles attīstībai no dzimšanas līdz pat miršanas brīdim. Šis ceļš ir skaists un vientuļš. Katram no mums nākas to iet vienatnē, lai gan apkārt ir tik daudz krāsainu personību. Tomēr dzīves lielā cīņa ir jāizcīna katram individuāli.”

ansis_rozentals_dark_soulAnsis Rozentāls “Dark soul”

Izstāde apskatāma līdz 30. augustam.

Izstādes kuratore – Laurance Rozentāle, LMA Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas apakšnozares studente.

Tuvāka informācija mājas lapā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!