Publicitātes attēls

“Prozas lasījumi 2019” programma

No 3. līdz 8. decembrim Rīgas kultūrvietās, bibliotēkās, kafejnīcās un lokālos norisināsies starptautiskā literatūras festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumi, kurus bez maksas aicina apmeklēt ikvienu interesentu.

Šī gada festivāla programma sastāv no 17 pasākumiem, kuros piedalīsies vairāk nekā 50 prozas autoru. Daļa no pasākumiem noritēs Japānas zīmē, jo festivāla tālākie viesi šogad ieradīsies tieši no Japānas.

Otrdien, 3. decembrī

19:00 SAULE AUST AUSTRUMOS
Rīgas mākslas telpa, lielā zāle, Kungu iela 3

Festivāla atklāšanas pasākums, kurā ar lasījumiem piedalās Latvijas rakstnieki: Gundega Repše, Inga Ābele, Kristīne Želve, Andris Akmentiņš un Aivars Eipurs. Ar performanci piedalīsies kustību mākslinieces Simona Orinska un Laura Feldberga, kā arī mūziķis Artis Gulbis.

Trešdien, 4. decembrī

18:00 PROZAS PROVOKATORI
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva ātrijs, Kalpaka bulvāris 13 

Latvijas PEN aicina savus jaunos darbus lasīt autorus, kuri līdz šim ir pierādījuši, ka literatūrā  pārkāpj pierastā robežas ar darba valodu, ar sižeta izvērsumu vai izvēlēto tēmu un stilistiku. Lasījumā piedalās Ieva Melgalve, Rihards Bargais, Edmunds Frīdvalds, Helga Tormane. Pasākumu vada: Inga Gaile, Latvijas PEN priekšsēdētāja, dzejniece, rakstniece, dramaturģe.

19:30 TV RAIDĪJUMA “LITERATŪRE” II SEZONAS PIRMIZRĀDE
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva ātrijs, Kalpaka bulvāris 13

Raidījums veltīts diviem gleznotājiem: Anšlavam Eglītim un Raimondam Staprānam, kurus vieno, protams, literatūra, Amerika un kopīgi pavadītais laiks pusgadsimtu tālā pagātnē. Raidījums “Literatūre” tapis ar valsts simtgades programmas atbalstu. Pasākumu vada: Marta Selecka, Gustavs Terzens, Uģis Olte.

Ceturtdien, 5. decembrī

18:00 “KONTEKSTA” LASĪJUMS
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21 

LRS literatūras laikraksta “konTEKSTS” autoru lasījumu vakars, piedalās: Arno Jundze, Aivars Kļavis, Lilija Berzinska, Egīls Venters, Kristīne Ilziņa un Kurzemes prozas lasījumu uzvarētāja Rūta Holendere. Vakaru vada: Sandra Ratniece.

19:30 “SATORI” BĀRU TŪRE AR RAKSTNIEKIEM
Pulcēšanās un sākums: lokāls “Veldze”, Kalnciema ielā 40F. Tālākais maršruts: “Vinilbārs”, “Dēkainis”, “Hāgenskalna komūna”, “Pils”

Bāru tūri ar rakstniekiem interneta žurnāls “Satori” rīko jau trešo gadu. Šoreiz tā notiks Āgenskalnā, un pasākuma dalībnieki brīvā atmosfērā kopā ar prozaiķiem apmeklēs piecus bārus, klausīsies stāstus un malkos dzērienus. Piedalās: Daina Tabūna, Aksels Hiršs, Rvīns Varde, Sergejs Timofejevs, Elizabete Lukšo-Ražinska. Vakara vadātājs: Henriks Eliass Zēgners.

Piektdien, 6. decembrī

19:00 BALTIJAS STĀSTU VAKARS
Rīgas Mākslas telpa, lielā zāle, Kungu iela 3

Klausītājiem tiek piedāvāts Baltijas valstu autoru lasījums oriģinālvalodās ar titrējumu latviešu un angļu valodā. Lasījumos piedalās Arvis Kolmanis (Latvija), ko uz angļu val. tulkojis Uldis Balodis; un Svens Kuzmins (Latvija), ko uz angļu val. tulkojis pats autors sadarbībā ar redaktori Kaiju Straumanis; Mehiss Heinsārs / Mehis Heinsaar (Igaunija), ko uz latviešu val. tulkojusi Maima Grīnberga, bet uz angļu valodu Ādams Kalens (Adam Cullen); Andrejs Hvostovs/ Andrei Hvostov (Igaunija), ko uz latviešu val. tulkojusi Maima Grīnberga, bet uz angļu val. Metjū Haids (Matthew Hyde); Daina Opolskaite/ Daina Opolskaitė (Lietuva), ko uz latviešu val. tulkojusi Dace Meiere, bet uz angļu val. tulkojis Rimas Uzgiris; Virginija Kulvinskaite/ Virginija Kulvinskaitė (Lietuva), ko uz latviešu val. tulkojusi Dace Meiere, bet uz angļu val. tulkojis Rimas Uzgiris. Pasākumu vada: Ivars Šteinbergs.

Sestdien, 7. decembrī

12:00 STĀSTU TRAMVAJS BĒRNIEM
Pulcēšanās no plkst. 11.50, 1. tramvaja galapunkts “Jugla”, Brīvības gatve 409A

Lasījumā tramvajā piedalās rakstnieces Andra Manfelde, Luīze Pastore, Lilija Berzinska, autoru lasījumus papildina pantomīmas mākslinieka etīdes. Pasākumu vada dzejniece Ērika Bērziņa. Tā kā vietu skaits tramvajā ir ierobežots, klausītājiem iepriekš jāpiesakās “Facebook” izveidotajā pasākuma lapā. Braucienam jāiegādājas standarta biļete vai jāizmanto e-talons. Lasījums beidzas pieturā “Latvijas Nacionālā bibliotēka”. Pasākums notiek sadarbībā ar “Rīgas Satiksmi”.

13:00 ĢIMENES SESTDIENA “VAI PUIKA VĒL ZĪMĒ KAĶUS?”
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 7. stāvs, Bērnu literatūras centra lasītava, Mūkusalas iela 3

Japānas pasaku stāstīšanas, origami un zīmēšanas darbnīca pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem kopā ar ģimenēm.

14:00 SLIEKSNIS. DIPTIHS I: AICINĀJUMS
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21

Lasījumos piedalās četri topošie rakstnieki, kas piedalījušies literārajā nometnē “Aicinājums”: Paula Kukle, Elīna Smoļaka, Alberts Roze, Georgs Kairišs. Pasākumu vada Sandra Ratniece. Pasākumā muzicē Kristiāna Šuksta un Sandris Šīrants .

15:00 JAPĀŅU STĀSTU VĒSTNIEKI
Igaunijas vēstniecības zāle, Skolas iela 13

Trīs latviešu rakstnieki Inese Zandere, Pauls Bankovskis un Andris Kuprišs uzrakstījuši vēsturiski precīzus stāstus par japāņu militārā atašeja Makoto Onoderas un viņa dzīvesbiedres Juriko Onoderas Rīgā pavadītajiem gadiem 20.gs. trīsdesmitajos gados. Stāsti tapuši Latvijas Jaunā teātra institūta organizētā festivāla “Homo Novus” ietvaros japāņu režisora Akiras Takajamas veidotajai izrādei “Heterotopija Rīgā”. Lasījums latviešu valodā ar iespēju lasīt stāstus arī angļu valodā. Lasījumu un paneļdiskusiju vada vizuālās komunikācijas speciāliste un japāņu kultūras entuziaste Santa Remere. Pasākums sadarbībā ar Latvijas Jaunā teātra institūtu  un Igaunijas vēstniecību Rīgā.

16:00 SLIEKSNIS. DIPTIHS II: LITERĀRĀ AKADĒMIJA
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21

Lasījumos piedalās topošie rakstnieki no profesionālās izglītības programmas “Literārā Akadēmija”: Lelde Jauja, Maija Uzula-Petrovska, Līga Putraima, Ketija Riteniece, Dāvids Rubens, Guntis Zariņš. Pasākumu vada Ieva Melgalve un Jana Egle. Pasākums ar muzikālo pavadījumu.

17:00 散文朗読会 SANBUN RŌDOKU-KAI. JAPĀNAS AUTORU PROZAS LASĪJUMI
Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijs, Mūkusalas iela 3

Piedalās rakstnieki no Japānas: Kjoko Nakadžima (Kyoko Nakajima) – no angļu valodas tulkojis Vilis Kasims; Ito Ogava (Ito Ogawa) – no angļu valodas tulkojis Vilis Kasims; Dans Osano (Dan Osano) – no japāņu valodas tulkojusi Agnese Haijima. Lasījums japāņu un latviešu valodā, diskusija – angļu valodā. Pasākumu vada: Ilmārs Šlāpins. Mūzika: Ansis Jansons (kokle).

19:30 MAKO IŠIZUKAS IZSTĀDES ATKLĀŠANA UN SARUNA AR MĀKSLINIECI
ISSP galerija, Marijas iela 13 K.3

Mako Išizuka (Mako Ishizuka) ir Zviedrijā dzīvojoša japāņu māksliniece, kuras darbu uzmanības centrā ir dažādas tēmas, kuru pētīšanai un izteikšanai māksliniece izmanto teksta un vizuālas koncepcijas sintēzi. Festivāla “Prozas lasījumi 2019″ laikā Mako Išizuka veidos darbu “Domu karte” (Map of Thoughts) un izstādīs darbu “Grāmatplaukts” (Bookshelf), un reflektēs par savu teksta un radīšanas pieredzi un procesu. Sarunu ar mākslinieci vada: kuratore Inga Lāce. Saruna angļu valodā. Mākslinieces dalība festivālā “Prozas lasījumi 2019″ tiek organizēta sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā un ISSP. Sarunu vada: kuratore Inga Lāce.

Svētdien, 8. decembrī

12:00 PROZAS BROKASTIS
“Andalūzijas suns”, Elizabetes iela 83

Tradicionālie svētdienas rīta lasījumi. Piedalās: Kristīne Ulberga, Haralds Matulis, Agnese Krivade, Arvis Viguls un Kurzemes prozas lasījumu uzvarētāja Gunta Šnipke. Pasākumu Vada: Toms Treibergs.  Muzikālais noformējums: Dzintars Briedis.

15:00 STĀSTU STACIJA
Mākslas stacija “Dubulti”, Zigfrīda Meierovica prospekts 3, Jūrmala

Lasījumos piedalās: Inese Paklone, Guntis Berelis, Ilze Jansone, Pēteris Pūrītis, Dace Vīgante.  Pasākumu vada: Ingmāra Balode.

18:00 FESTIVĀLA NOSLĒGUMS
K.K. fon Stricka villa, Aristida Briāna iela 9

Lasījumos piedalās: Sergejs Moreino, Dace Rukšāne, Inga Gaile, Osvalds Zebris, Jānis Joņevs. Pasākumu vada: Gustavs Terzens. Pasākumā ar japāņu samuraju zobenu kaujas mākslas paraugdemonstrējumiem piedalīsies Samuraju parka “Katori Dojo Latvija” klubs “Katori” . Pēc lasījuma dj Henriks Eliass Zēgners spēlēs festivāla dalībnieku izvēlētās mīļākās dziesmas un ierakstus no savas kolekcijas.

Pirmdien, 9. decembrī

19:00 “SATORI” PAĢIRU SANATORIJA
Ģertrūdes ielas teātris, Ģertrūdes iela 101

“Satori” aicina kopīgi atveseļoties no paģirām pēc Prozas lasījumu noslēguma pasākuma. Ar guļošajiem lasījumiem un ilustrāciju izstādi atklāsim ceturto “Satori” grāmatžurnālu “Paģiras”.  Tekstus lasīs Anna Andersone, Iļja Marija Boļšakovs, Justīne Vernera, Anna Belkovska, Andrejs Vīksna, Aivars Madris, Ivars Šteinbergs, Henriks Eliass Zēgners, Ieva Viese-Vigula, Arvis Viguls. Sagurušie klausītāji aicināti ņemt līdzi guļammaisus, pledus un spilvenus, lai lasījumus klausītos guļus. Pašsajūtas uzlabošanai dzersim īpašo Malduguns alu “Paģiras”, kas tapis, iedvesmojoties no grāmatžurnāla.

Ar pilnu festivāla programmu iespējams iepazīties mājaslapā.

Visi festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumi ir bez maksas.

Visos festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumos fotogrāfēs un/vai filmēs. Uzņemtie materiāli var tikt izmantoti festivāla publicitātes nolūkos.

Starptautisko literatūras festivālu “Prozas lasījumi” organizē Latvijas Rakstnieku savienība ciešā sadarbībā ar šī gada galveno partneri TV raidījuma “Literatūre” veidotājiem, kā arī ar citiem partneriem: Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, Rīgas satiksmi, Satori, Latvijas PEN, Jaunā teātra institūtu, Mākslas staciju Dubulti, ISSP, konTEKSTS. Festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, programma “LV100”, Japānas fonds, Latvijas vēstniecība Japānā , Igaunijas vēstniecība Rīgā un Baltic Bonsai Park.
Pasākums “Prozas provakatori” tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas PEN un Latvijas Mākslas akadēmiju.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!