Foto: Mums Patīk

Pieskarties senatnei

Varbūt esat jau pamanījuši, ka mums patīk senas lietas, tāpēc ar interesi piestaigājam uz antikvariātiem, kas mūsu skatījumā ir kaut kas starp tirgu un muzeju. Tur var aplūkot mākslas darbus, uziet kādu saimniecībai noderīgu lietu, papriecāties par dažnedažādiem niekiem un iejusties citā laikā.

Atšķirībā no muzeja te noskatīto lietu var arī apčamdīt, paturēt rokās, ja iepatīkas – pirkt un nest mājās. Tomēr kaut kādai vēstures zināšanai ir jābūt gan pārdevējam, gan pircējam, jo viltojumu un pakaļdarinājumu netrūkst. Šoreiz apciemojām Antikvariātu Matīsa ielā 129, Rīgā, kurš durvis vēra 2004. gadā un 12 gadu laikā  ir līdzējis atrast jaunus saimniekus daudzām senām lietām.

Nupat antikvariātā lepni gozējās nopietna izmēra polifons (19. gadsimta vidus) – mūzikas kaste, kas ir patafona un gramofona priekštecis. Ar visām platēm. Un spēlē arī.
Melodijas ierakstīšana plates cinkotajā virsmā notikusi, iesitot tajā robiņus, bet ideja par šādu spēlējošu mūzikas kasti esot radusies no baznīcas torņu zvanu spēlēm. 19. gadsimta vidū polifoni kļuvuši populāri vispirms Eiropā, bet vēlāk arī Amerikā. Pazīstamākie tā laika zīmoli bijuši Symphonion of Leipzig, Germany Polyphon, Stella, Mira, Triumph, N. J. Regina u.c. Polifoni bijuši dažādi – gan kā mūzikas kastes, gan pie sienas pieliekami, kuri darbojušies kā mūzikas automāti. Iemet monētu, un polifons nospēlē melodiju.

Ievērību izpelnās arī Art Deco lampa, izgatavota Elektrotehnisko instrumentu rūpnīicā “Elektra”, kas darbojusies Rīgā, Deglava ielā 60.

Nesen antikvariātā parādījusies scenogrāfa, filmu mākslinieka un gleznotāja Daiļa Rožlapas (1932 – 2014) glezna. Viņa gleznu galvenās tēmas ir Staburags un Vecrīga.

Antikvariats_Matisa_20

Grezns un iespaidīgu izmēru riekstkoka spogulis (20. gadsimta sākums).

Kāpņu nobeiguma dekorējums-skulptūra (1880. gadi), ko lika vienā vai abās kāpņu pusēs un izgatavoja no koka vai ģipša. Parasti tie bija ar svecēm vai lampu rokās.

Antikvariats_Matisa_26

Lustra ar kristāliem. Sākumā izmantoja sveces, vēlāk pārtaisīja uz elektrību. 19. gadsimta beigas – 20. gadsimta sākums.

Antikvariats_Matisa_40

Antikvariats_Matisa_36

Antikvariātā pieejams liels retums – Jāņa Siliņa “Latvijas māksla” pilns komplekts.  Piecas grāmatas aptver laikposmu no 1800. līdz 1940. gadam. Izdots Zviedrijā, Stokholmā.

Turpat arī visiem zināma klasika, bet iesējumi mēdz pārsteigt. Daža grāmata ieguvusi vāku ar kokgrebumiem, cita ievākota ādā. Kāds amatnieks pārcenties un pasaku grāmatas oriģinālos vākus nemaz nav saglabājis. Pieejamās literatūras klāsts ir ļoti plašs: bērnu grāmatas, pavārgrāmatas un padomu grāmatas, vēstures, ģeogrāfijas un mākslas grāmatas, “Atpūtas” un “Zeltenes” krājumi. Atliek tikai rakt.

Kāds kolekcionārs pārdevis antikvariātam savu pirmskara naudas un mantu loterijas biļešu kolekciju. Laika posmā no 1920. līdz 1940. gadam sabiedriskās organizācijas un biedrības bieži rīkoja izlozes, kurām loterijas biļetes zīmēja mākslinieki.

Pircējiem sāk parādīties interese par stiklu, atkal ir pieprasīta Iļģuciema stikla fabrikas, kurai nosaukums mainījies vairākas reizes, Grīziņkalna un Līvānu stikla rūpnīcu produkcija.

Antikvariats_Matisa_65

Traukus te var piemeklēt visiem dzīves gadījumiem, daži ir ļoti grezni, piemēram, vāze ar sievieti no Vācijas (19. gadsimta vidus).

Antikvariats_Matisa_69

Biskvīta vāze – galda dekors

Te ir bagātīga mazo skulptūriņu kolekcija, var atrast interesantu bižutēriju un aksesuārus, bet labāk visu aplūkot savām acīm un pieskarties aizgājušajam laikam.

Antikvariats_Matisa_79Antikvariats_Matisa_80

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!