Publicitātes foto

Notiks literārs vakars „Puķes ziemeļos”

26. aprīlī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3, Jāņa Akuratera muzeja veidotajā izstādē „Dienu atspīdumi jeb pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju” (Mazā zāle, 4. stāvs) notiks literārs vakars „Puķes ziemeļos”.

Programmā:

  • Jāņa Akuratera stāsta „Puķes ziemeļos” un Jāņa Jaunsudrabiņa romāna „Kapri” fragmentus lasīs aktieris Kaspars Dumburs
  • Jāņa Jaunsudrabiņa Neretas vidusskolas ansambļa koncerts. Solo – Anta Štāla
  • Ilzes Līdumas un Mairas Valteres saruna par novadniekiem Jāni Akurateru un Jāni Jaunsudrabiņu
  • Bukleta par gleznotāju Jāni Jaunsudrabiņu atvēršana

 

Pasākumu ciklu „Zīloņkaula tornī” atbalsta Rīgas dome, Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs „Riekstiņi” un Jāņa Jaunsudrabiņa biedrība.

„Sapnī viņš brida pa aizsērējušu upi, kur uz otra krasta ziedēja vēl neredzētas pasakainas puķes. Bija sēru daudz un neaptverama smaga prieka,” – tā sapņa simboliskajā tēlainībā Jānis Akuraters ieskicē jauna mākslinieka dzīves paredzējumu 1914. gadā publicētajā garstāstā „Puķes ziemeļos”.

20. gadsimta sākumā Jānis Akuraters ir viens no tiem, kas ne tikai savā daiļradē centās iedzīvināt jaunās mākslas principus, bet arī aktīvi iesaistījās kopīgajās radošajās aktivitātēs, izdodot žurnālus, rakstot pirmo latviešu literatūras manifestu, organizējot rakstnieku vakarus utt.

Viens no Jāņa Akuratera domubiedriem un tuviem draugiem jau kopš 1905. gada ir Jānis Jaunsudrabiņš – viņi abi tobrīd kopīgi veidoja literatūrai un mākslai veltīto Sociāldemokrātu Savienības izdoto žurnālu „Pret Sauli”.

Jāņa Akuratera un Jāņa Jaunsudrabiņa sadarbības atklāsmei un mākslinieka tēla interpretācijai abu autoru daiļradē būs veltīts literārais vakars „Puķes ziemeļos”, kurā skanēs arī fragmenti no Jāņa Jaunsudrabiņa romāna “Kapri”.

Jānis Jaunsudrabiņš romānu „Kapri” uzraksta pēc 1936. gada Itālijas ceļojuma iespaidiem. Romāns nāk klajā 1939. gadā. Mākslinieka Iksena tēlā Jaunsudrabiņš ir spilgti portretējis mākslinieku Niklāvu Strunki.

Literārā vakara ietvaros notiks arī Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja „Riekstiņi” un Jāņa Jaunsudrabiņa biedrības izdevuma „Abas mākslas man vienādi mīļas” atvēršana. Nelielā grāmatiņa ir pirmais plašākais izdevums par Jāņa Jaunsudrabiņa devumu tēlotājmākslā, tajā lasītājiem būs iespēja ieraudzīt ap 60 Jāņa Jaunsudrabiņa gleznu un grafikas darbu reprodukciju. Izdevuma sastādītāja ir Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja „Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma.

Papildus informācija mājas lapā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!