Publicitātes foto

LLMC Vakarskolas lasīšanas darbnīca “Muzejs un muzejiskošana”

Sasaucoties ar LLMC rīkoto izstādi “Pazudis arhīvā”, kurā interpretēts gan šajā institūcijā esošais arhīvs, gan apskatīta plašāka arhīvu problemātika, 16. februārī plkst. 18:00 LLMC Vakarskolas tekstu lasīšanas darbnīca pievēršas citas krātuves – muzeja un muzejiskošanas – funkcionēšanas aspektiem.

Benedikta Andersona tekstā tautas skaitīšana, karte un arī muzejs tiek interpretētas kā ‘tehnoloģijas’, kuras Dienvidaustrumāzijas reģionā ieviesušas koloniālās varas. Tās ne tikai atspoguļo šo varu saimnieciskās un ideoloģiskās intereses, bet arī noteikušas vēlāk izveidojušos nacionālo valstu etniskās un vizuālās aprises.
Tikmēr Alfreds Gells savā tekstā meklē iemeslus, kādēļ vieni priekšmeti nokļūst mākslas, bet citi – dabas vai etnogrāfiskajā muzejā. Apskatot konkrētus mākslas darbus, izstādes un teorijas par to, kas ir māksla, kā arī artefaktus, kas visbiežāk netiek uzskatīti par mākslu, viņš secina, ka gadījumos, kad runa ir par priekšmetiem, kas tapuši ārpus rietumu kultūras, pārāk lielu lomu spēlē gan mūsu izpratne par klasifikāciju, gan arī paļāvība uz citu kultūru ‘gudrajiem vīriem’.

Lasīšanas darbnīca veidota sadarbībā ar antropoloģēm Māru Pinku un Jekaterinu Kalēju, un tajā piedalīsies dalībnieki no Muzeju antropoloģijas un muzeju izglītības biedrības Museums Revealed.

Lasīšanas darbnīcas teksti:

Benedict Anderson. Census, Map, Museum (from Imagined Communities: Reflections on the Origin and Spread of Nationalism). 1991
Alfred Gell. Vogel’s Net: Traps as Artworks and Artworks as Traps. 1996

Lai saņemtu tekstus, rakstīt uz alise.ziemule@lcca.lv

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!