Pasākumu afišas fragments

Literārajās sarunās Lūznavas muižā šoruden piedalīsies Zandere, Repše, Ikstena un Kuzmins

Svētdien, 27. septembrī, tiekoties ar dzejnieci Inesi Zanderi, sāksies cikla „Literārās sarunas Lūznavas muižā” rudens sezona, kurā šoreiz iecerētas tikšanās arī ar rakstniekiem Gundegu Repši, Noru Ikstenu un Svenu Kuzminu. Šajās sarunās līdzās klausītājiem klātienē attālināti iesaistīties arī latviešu diasporas literāro organizāciju pārstāvji no ASV un Vācijas.

Sarunu cikls „Literārās sarunas Lūznavas muižā” aizsākās 2017. gada rudenī, šo triju gadu laikā jau tiekoties ar dažādus žanrus pārstāvošiem literātiem, iepazīstot viņu daiļradi tuvāk, ļaujot lasītājiem klātienē satikt iecienīto literāro darbu autorus un reizē arī bagātinot pasākumu dažādību Latgales reģionā. Šī rudens sarunu ciklā pirmā satikšanās 27. septembrī iecerēta ar dzejnieci, publicisti un redaktori Inesi Zanderi, bet turpināsies 25. oktobrī, tiekoties ar rakstnieci Noru Ikstenu, 22. novembrī ar rakstnieci Gundegu Repši, bet 6. decembrī ar mākslinieku, literātu, etīžu teātra „Nerten” režisoru un aktieri Svenu Kuzminu. Šoruden izvēlētie sarunu cikla temati un autori atklās, cik daudzveidīga ir jaunākā literatūra un kā tā atbalsojas Latgales, Latvijas un pasaules kultūrtelpā.

Literāro sarunu cikla jaunums būs viesi no Čikāgas latviešu literātu kopas un Minsteres lasītāju kluba „Minsteres grāmatmīļi”, Lūznavas muižas notikumiem pieslēdzoties attālināti. Gan lasītājus Latgalē, gan diasporās ASV un Vācijā vienojošais ir interese par jaunāko latviešu literatūru. Visas cikla „Literārās sarunas Lūznavas muižā” tikšanās reizes tiks iemūžinātas un pēc tam brīvi pieejamas ikvienam interesentam (tajā skaitā arī skolu pedagogiem) zināšanu paplašināšanai par rakstniekiem, izmantošanai interešu izglītībā, kā arī mūsdienu latviešu literatūras procesu izziņā.

Uz pirmo sarunu cikla tikšanos ar dzejnieci Inesi Zanderi ikviens interesents aicināts svētdien, 27. septembrī, plkst. 17.00. Inese Zandere ir pazīstama ar bērniem veltītu dzeju un lugām, kas guvuši daudzveidīgu izpausmi un recepciju arī citās mākslas jomās. Ineses Zanderes teksti plaši komponēti, pēc viņas dzejas uzņemtas vairākas animācijas filmas, ar scenāristes un libretistes līdzdalību tapuši muzikāli iestudējumi un uzvedumi, raidījumi bērniem. Zandere ir vairākkārtēja Autortiesību bezgalības balvas ieguvēja, saņēmusi Literatūras gada balvu par grāmatām „Iekšiņa un āriņa“ un „Melnās čūskas maiznīca“, nominēta arī par krājumu „Putna miegā“, kurš ieguvis arī žurnāla „Latvju Teksti” balvu. Par devumu literatūrā saņēmusi augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par spilgtu ieguldījumu Latvijas literatūrā, bērnu literatūras un ilustrācijas attīstībā Latvijā, kā arī apbalvojumu „Laiks Ziedonim“. Gaidot tikšanos ar lasītājiem Lūznavas muižā, Inese Zandere saka: „Uz grāmatām un citiem tekstiem skatos reizē no divām pusēm – kā cilvēks, kas pats raksta, un kā redaktors, kam jāsaskata gan kopums, gan sīkumi un jāspēj iedzīvoties autora ādā. Redaktors ir vajadzīgs arī man pašai, nekādai augstprātībai šeit nav vietas, jo tāds cilvēks, kuram redaktors nāktu par ļaunu, vēl nav dzimis – ne tikai tāpēc, ka kāds ir vairāk vai mazāk prasmīgs, rīkojoties ar valodu, bet arī tāpēc, ka mēs neviens sevi neredzam no malas. Bet redaktors, turklāt vēl rakstnieks, ir bīstami vērīgs. Teksts, valoda – nav labāka, precīzāka kritērija, kas veidotu priekšstatu par otru cilvēku un to, kā viņš domā.“

Ieejas maksa katrā no literāro sarunu cikla notikumiem ir 3,00 €. Biļetes sarūpējamas „Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības tīklā un uz vietas Lūznavas muižā. Literāro sarunu cikla norisi Lūznavas muižā atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rēzeknes novada dome.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!