Foto: Mums Patīk

Lietas, kas silda sirdi

Lelles nebūt nav tikai mazu meiteņu aizraušanās. Arī lielās meitenes atceras savas bērnības draudzenes – gan tās, kuras spēlējoties bija nomīlētas līdz skrandām, gan tās, kuras stāvēja veikalu augšējos plauktos, bija ļoti kārotas, bet tolaik nenopērkamas, jo pārāk dārgas.

Mēs zinām kādu lelļu māju, kuru apmeklējot acis iemirdzas, sirds atkūst, un atdzīvojas bērnības atmiņas. Vecrīgā atrodas autorlelļu galerija Figaro Art, uz kuru var iet kā uz muzeju. Te būs ko redzēt gan lielām, gan mazām meitenēm, un varbūt kāds pasaku personāžs liksies uzmanības vērts arī maziem puišeļiem vai pat pieaugušiem vīriešiem. Mūsu gids lelļu pasaulē ir galerijas „Figaro Art” direktore Diāna Gubanova.

Pasakaini skaistas lelles, mīlīgas mīkstās rotaļlietas un vēl visādas spēļmantiņas no visdažādākajiem materiāliem ir izgatavojuši Baltijas autorlelļu ģildes mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Kaļiņingradas apgabala. Galerija „Figaro Art” vienlaicīgi ir gan muzejs, gan veikals. Visi lelļu autori ar saviem darbiem regulāri piedalās starptautiskās izstādēs dažādās valstīs. Baltijas autorlelļu ģildes galerija periodiski rīko savus mākslas projektus un izstādes. Pēdējā gada laikā izstāžu ģeogrāfija ir krietni paplašinājusies. Galerija savu lelļu ekspozīciju ir demonstrējusi ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā, Baltkrievijā un Somijā. Pēc izstādēm lelles atkal atgriežas galerijā, lai gaidītu savus saimniekus, kas aizvedīs viņas uz jaunām mājām. Dažreiz gadās, ka kāda lelle savu saimnieku atrod jau izstādes laikā.

Autorlelļu izgatavošana ir mākslas veids ar lielu radošo potenciālu un iespēja realizēt savas ieceres. Pamēģināt var katrs. Varbūt no vaļasprieka tas kļūst par profesionālu arodu, kuram veltīt savu dzīvi. Autorlelles – tas ir darbs gan dvēselei, gan meditācijai. Lelļu izgatavošana ir darbietilpīgs process. Mākslinieks dažreiz tik ļoti iedzīvojas tēlā, kuru viņš veido, ka lelle atdzīvojas un vairs nav tikai materiāla lieta. Tā spēj emocionāli iedarboties uz katru, kurš to uzlūko. Katrai lellei ir sava vēsture un savs stāsts.

Ne katra lelle uzreiz atrod savu saimnieku, un ne katrs saimnieks uzreiz atrod savu lelli, kas atbilst viņa noskaņojumam un raksturam. Daži apmeklētāji nāk uz galeriju vairākas reizes, ilgi apskata lelles un tikai pēc laika izvēlas to, kura viņiem ir tuvāka. Bet ir arī tādi gadījumi, kad mīlestība rodas no pirmā acu uzmetiena. Cilvēks nav pat domājis iegādāties lelli, bet ieraudzījis vairs nespēj to atstāt. Ir lelļu kolekcionāri, kuri meklē kādas konkrētas tematikas lelles, piemēram, buduāra lelles interjera greznošanai, vai Teddy lācīšus, kuri izskatās nolietoti un atgādina bērnības rotaļlietu, citi aizraujas ar raksturlellēm vai fantāzijas lellēm. Galerijā ir iespēja pasūtīt portretlelles, kas var būt izgatavotas pasaku vai vēstures personāža tēlā. Fantāzijai nav robežu.

Latvijā portretlelļu izgatavošanā ir specializējusies Violeta Ozuna. Starp viņas darbiem ir tādas lelles kā Merilina Monro, Odrija Hepberna, Veronika Doļina un daudzas citas. Populāras ir kļuvušas lelles, kas tiek izgatavotas pēc mākslas darbiem. Piemēram, pazīstamā latviešu māksliniece Tamāra Čudnovska Rīgas Jūgendstila muzejā eksponēja autordarbus jūgendstilā un Art Deco pēc angļu mākslinieka Obrija Bērdslija un francūža Ertē grafikas motīviem kopā ar savu 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma buduāra lelļu kolekciju.

Autorlelles, neskatoties uz savu it kā nenopietnību, dzīvo pēc tiem pašiem likumiem kā glezniecība, tēlniecība un citi mākslas veidi. Izmanto tos pašus stilus, žanrus un virzienus. Bet materiālu izvēlē var atļauties daudz vairāk. Ar laiku katram lelļu māksliniekam izveidojas savs rokraksts, savs neatkārtojamais autora stils.

Autorlelles ir zināmas jau kopš senatnes. Ēģiptes valdniecei Kleopatrai esot bijusi autorlelļu kolekcija, kas kalpojusi kā mini manekeni, palīdzot izvēlēties tērpus gaidāmajiem rituāliem. 17. gadsimta sākumā Francijas mākslinieki izdomāja tērpu modeļus lellēm. Parīzes tuvumā dzīvojošās dāmas tādā veidā uzzināja par modes jaunumiem. Visos laikos autorlelles tikušas uzskatītas par greznumlietu. Ar tādām lellēm nespēlējās pat bagātie un ar tituliem apveltītie bērni. Autorlelles iegādājās kolekcionāri, tās izmantoja kā interjera priekšmetu vai pasniedza kā greznu dāvanu. Mūsdienās autorlelles piedzīvo atdzimšanu. Tās ir pieprasītas ne tikai kolekcionāru, bet arī interjera un modes dizaineru un pat arhitektu aprindās. Atkal ir kļuvis moderni dāvināt lelles. Lai lelle saņēmējam patiešām būtu patīkama dāvana, ieteicams vispirms pakonsultēties ar galerijas speciālistu vai iegādāties dāvanu karti, jo ir dāvināmās lelles un ir tādas, kuras cilvēkam jāizvēlas pašam.

Galerijā „Figaro Art” vesels stūris atvēlēts bērnu rotaļlietām, kas arī ir profesionālu meistaru darinājums. Tām tiek izvirzītas īpašas kvalitātes prasības gan drošu materiālu izvēlē, gan funkcionalitātes ziņā. Rotaļlietām ir jāpalīdz bērnam attīstīties un pilnveidoties. Māksliniece Vera Novaka daudzus gadus šuj savas simpātiskās tekstila rotaļlietas, kas iegūst jaunus un jaunus tēlus, lai iepriecinātu gan bērnus, gan pieaugušos. Galerijā plašā izvēlē ir viņas darinātās pirkstaiņu lellītes mājas lelļu teātrim. Šīs rotaļlietas ir tik emocionālas kā dzīvas un ar viņām var sarunāties.
Ciemojoties galerijā „Figaro Art” vienmēr atradīsies iemesls pajokoties, pasmieties un aizdomāties.

Taču tas vēl nav viss. Galerijā var iegādāties arī dāvanas, rotas un oriģinālus aksesuārus, kas ir mākslinieku roku darbs. Šalles, cepures, somiņas, rotājumi apģērbam – neatkārtojami dizaineru darbi vienā eksemplārā. Moderni, silti kā vilna un smalki kā zīds.
Galerijā lelles un rotaļlietas dzīvojas starp Georga Zerņicka, Ludmilas Kolomenskas, Aleksandra Ņeberetutina, Larisas Frolovas gleznām, grafikām un akvareļiem, ko var uzdāvināt sev vai kādam tuvam draugam.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!