Frančeska Kirke. Jaunības eliksīrs (fragments). Foto: Didzis Grodzs

Frančeska Kirke. trauslums / fragile

No 2019. gada 14. decembra līdz 2020. gada 16. februārim Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) pastāvīgo ekspozīciju papildinās Frančeskas Kirkes izstāde “trauslums / fragile”.

Frančeska Kirke. Jaunības eliksīrs. 2019. Audekls, eļļa. Mākslinieces īpašums. Foto: Didzis Grodzs

Projekts “trauslums / fragile” ir dialogs starp Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ekspozīcijas artefaktiem un mākslinieces Frančeskas Kirkes radīto. Izstāde ir par bijību attiecībā uz muzejisko garu kā nemainīgu, konstantu un mūžīgu vienumu.

Frančeska Kirke par izstādes ideju saka: “Mani vienmēr interesējuši mākslas darbi pirms restaurācijas, bojātas virsmas, uzslāņojumi, viss, kas saistāms ar LAIKA jēdzienu. Nesenie notikumi ar zudušiem Palmīras tempļiem, Parīzes Dievmātes katedrāles degšana tikai apstiprina manas izjūtas – nekas nav mūžīgs. Šī ZŪDAMĪBAS sajūta ir atslēgvārds visai ekspozīcijai, kur ar izstādes “karti” mēs izstaigājam muzeja stāvus: pie holandiešiem, Ķīnas porcelāna, Japānas un Indonēzijas kolekcijām, arī pie mūžīgi jaunajām nimfām, un viss muzejs kļūst par neuzkrītoša inscenējuma radīšanas vietu.

Baltazars Denners (Balthasar Denner, 1685–1749). Vecas sievietes portrets. 18. gs. pirmā puse. Vācija. Audekls, eļļa. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcija. Foto: Didzis Grodzs

Es skatos uz muzeja darbiem ar 20.–21. gadsimtā dzīvojoša indivīda acīm, ar manas paaudzes atmiņu, pieredzi, traumām. Stāsts ir par to, cik lielā mērā iespējama iejaukšanās, papildinot jeb aizvietojot atsevišķus mākslas darbus. Muzeja svinīgā lietu kārtība uz brīdi tiek izjaukta. Izstādes darbi katrā pastāvīgās ekspozīcijas zālē var būt citā tehnikā: glezniecība, keramika, grafika, telpisks objekts, audio instalācija. Tie ir kodēti un, staigājot pa muzeju, notiek kartēšana ar izstādei īpaši sagatavotu ceļvedi, kurā norādītas “pieturvietas”: Ķīnas porcelāna vitrīnās ievietoti manis radīti artefakti, kur vāžu apgleznojumā ir Mao laikmeta zīmes, Meisenes zālē skaņu instalācija reflektē ar “Kristāla nakti” pirms Otrā pasaules kara Vācijā, holandiešu gleznotāja Ālberta Jana Klompa “Ainava ar ganāmpulku” aizstāta ar līdzīga izmēra identisku darbu, tikai ar sprādzienu ainavas fonā, apzināti sajaucot divus vēsturiskus glezniecības žanrus…

Vizuāli un saturiski man izstādes darbu radīšanas principu gribētos salīdzināt ar jēdzienu “palimpsests”. Iepretī muzeja hermētismam es vēlos likt atsevišķus faktus no nesenās pasaules vēstures, izmantojot piemērotāko vizuālās izteiksmes veidu.”

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!