Dzīvo skulptūru performance “Viļņošanās”

„ARSENĀLS” AICINA UZ DZĪVO SKULPTŪRU PERFORMANCI “VIĻŅOŠANĀS”

Ceturtdien, 2015. gada 26. novembrī, plkst. 19.00 kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) norisināsies starpdisciplināro mākslu grupas “IDEAGNOSIS” interaktīvā dzīvo skulptūru performance “Viļņošanās”, reflektējot par viļņiem un viļņošanos visdažādākajos līmeņos un izpausmēs, tostarp, velkot paralēles ar akvareļa jeb ūdens krāsas plūšanu mākslas radošajā procesā.

Skaņas viļņi, ūdens viļņi, gaisa viļņi, emociju viļņošanās rodas no impulsiem jeb signāliem, kuri iekustina un iesvārsta telpu, domas un sajūtas. Signāls – vilnis – kustība. Viļņu izplatīšanās telpā ir kustība, kas formē redzamo, dzirdamo un emocionāli uztveramo realitāti. Arī acīm neredzami viļņi var izraisīt spēcīgu efektu, bet tikko jaušams, vienā vārdā vai žestā ietverts saviļņojums spēj atstāt neizdzēšamu iespaidu mūža pieredzē.
Starpdisciplināro mākslu grupas “IDEAGNOSIS” interaktīvā performance “Viļņošanās” ir mēģinājums iedzīvināt viļņu darbību tēlos, kustībās un skaņās. Līdzīgi kā akvareļa glezniecībā viļņojas un pārklājas krāsas un triepieni, arī pozu, skaņu un gaismas kompozīcijas veido formu un zemtekstu slāņus. Performances skatītāji kopā ar dalībniekiem nonāk viļņu pasaulē, kurā parādības, kas parasti uztverei ir apslēptas, kļūst redzamas un dzirdamas. Tāpat kā ikdienas kontekstā nenotveramā veidā redzams top ūdens, kurā izšķīst krāsu pigmenti, atklājot skaistuma radīšanu, kas ir ārpus cilvēka gribas un ietekmes.
“Viļņošanās” ir vairāku atsevišķu dzīvo skulptūru vienots kopums telpā, kura apskates rakurss un ilgums ir katra paša ziņā. Performances laikā apmeklētāji aicināti brīvi pārvietoties pa zāli un uzkavēties tik ilgi, cik vēlas, apskatot dažādus kompozīcijas fragmentus – nelielas kustību etīdes, kurās risināts konkrēts no sākotnējā impulsa saņemts uzdevums. Etīdes ir lakoniskas, ģeometriski vienkāršas, ar minimāliem žestiem – tās ir kā koncentrētas zīmes vai formula kādai tēlainai darbībai, kas atkārtojas. Katrā etīdē izspēlēts noteikts tēls.
Neredzamās viļņu pasaules vizualizācijai performancē izmantoti diegu pavedieni, kas papildina kustību instalācijas un kļūst par daudzslāņaina, aktīva vēstījuma daļu. Akustiski izrādi papildina elektroniskās skaņas efekti, savstarpēji mijoties un vienojot gan mazās etīdes, gan visu kompozīciju.
Izstāde “Akvarelis Latvijā. 19.–21. gadsimts” izrādes laikā būs atvērta un brīvi pieejama.
Uz interaktīvo performanci laipni aicināts ikviens! Ieeja pasākumā brīva.

PERFORMANCES “VIĻŅOŠANĀS” RADOŠĀ GRUPA:
Starpdisciplināro mākslu grupa “IDEAGNOSIS”: Erna Daudzvārde, Lāsma Bērtule, Alda Rusina, Ieva Tihovska, Zane Mičule, Diāna Dreimane, Maria Garcia de las Llanderas
“IDEAGNOSIS” mākslinieciskā vadītāja: Simona Orinska
Ideja: Laura Feldberga
Skaņa: Sabīne Moora, Arvis Kantiševs
Gaismas: Andrējs Krūmiņš

Ars-Rezume-Akvarelis-m

ARS REZUMĒ
Kopš 2008. gada Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu “Ars Rezumē”. Tuvojoties lielās izstādes noslēgumam, LNMM izstāžu zālē Arsenāls iepriekš izziņotā ceturtdienas (vai citas dienas) vakarā tiek rīkots īpašs tematisks pasākums – koncerts, performance, kino vakars utt.
Programmas mērķis ir paplašināt Arsenāla piedāvāto pasākumu klāstu un radīt atvērtu, auditorijai draudzīgu publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati. “Ars Rezumē” pasākumi tiecas veicināt dažādu jomu starpdisciplināru sadarbību un inovatīvu formātu jaunradi. Muzeja īpašie viesi ir mūziķi, aktieri, dzejnieki, dejotāji un citas radošas personības un apvienības.
Aicinām ikvienu izbaudīt “Ars Rezumē” vakaru piedāvāto satura un formas daudzpusību un jauko atmosfēru!

Izstāde “Akvarelis Latvijā. 19.–21. gadsimts” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls skatāma vēl tikai līdz 2015. gada 13. decembrim!

Aicināti visi interesenti!
Būsim priecīgi Jūs redzēt!

Plašāka inormācija: www.lnmm.lv

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!