Līgas Evaldsones foto fragments

Ar izstādi par pasaulē lielākajām vēsturiskajām ērģelēm sāksies XV Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls

Šā gada Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls sāksies 6. septembrī pulksten 16 kafejnīcā „Darbnīca”, kad tiks atklāta izstāde “Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles arhīvu liecībās”, ko sagatavojis ērģeļu vēsturnieks Mikus Dzenītis.

Starptautiskais Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls šogad notiek no 6. līdz 30. septembrim Liepājā un Kuldīgā. Tas sāksies ar izstādes “Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles arhīvu liecībās” atklāšanu. Izstādē būs apskatāmi arhīvu dokumenti, fotogrāfijas un apraksti par Sv. Trīsvienības katedrāles ērģelēm. Izstādes materiālus ir apkopojis ērģeļu vēsturnieks Mikus Dzenītis.

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles ir unikālas ne vien ar to, ka tajās joprojām gandrīz pilnā apjomā skan vienīgais pasaulē saglabātais H. A. Konciusa instruments, bet tās ir unikālas arī ar savu sarežģīto būvvēsturi. Sākotnēji, 1758. gadā, tika izgatavotas 36 reģistru ērģeles ar zvanu spēli, taču drīz pēc tam tika pasūtītas jaunas ērģeles, un 1774. gada 18. jūnijā Trīsvienības kases grāmatās atrodams ieraksts par 1600 florīnu izmaksu vienam no tā laika labākajiem ērģeļu būvētājiem Henriham Andreasam Konciusam. 1885. gadā ērģeles tika papildinātas līdz 131 reģistram un kopš 1912. gada tās ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas.

Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls jau daudzus gadus priecē liepājniekus un pilsētas viesus ar brīnišķīgu mūziku Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Gadu laikā Ērģeļmūzikas festivāls ir attīstījies un mainījies. 2002. gadā pašvaldība sadarbībā ar pilsētas ērģelnieku Lotaru Džeriņu to iedibināja ar mērķi pievērst uzmanību pilsētas lepnumam – Sv. Trīsvienības katedrāles vēsturiskajām baroka ērģelēm. Tagad jau ceturto gadu festivālu rīko nodibinājums „Via Cultura” muzikoloģes Dace Bluķes vadībā, un tā norises vieta vairs nav tikai Liepāja, bet arī citas Kurzemes pilsētas.

Festivāla atklāšanas koncerts „Liepājas skartais” notiks 9. septembrī plkst. 19.00 Sv. Trīsvienības katedrālē. Tajā uzstāsies poļu ērģelnieks Ježijs Dzjubiņskis (Jerzy  Dziubinski), izpildot poļu ērģelnieka un komponista Mečislava Sužiņska darbus, kurš Liepājā, starp citu, ir vadījis baznīcas kori, spēlējis ērģeles un komponējis. Ar pārējo festivāla programmu iespējams iepazīties nodibinājuma „Via Cultura” mājaslapā.

Pirmajā festivāla nedēļā koncertzāles “Lielais dzintars” kamerzālē būs klausāms arī koncerts “Venēcijas smiekli un asaras”, kurā piedalīsies ērģelnieks Aigars Reinis, atskaņojot līdzi ņemtās pozitīvērģeles, kopā ar baroka orķestri Lāsmas Melders-Šestakovas vadībā. Pārvietojamas pozītīvērģeles festivāla vēsturē ir skanējušas vairākkārt, taču koncertzēlē “Lielais dzintars” šis mūzikas notikums viesosies pirmoreiz. Koncerts notiks 10. septembrī, pulksten 19.

A2_15.ergeles_2016

Biļetes uz festivāla koncertiem jau šobrīd nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē. Skolēniem, studentiem un pensionāriem ir atlaides.

XV Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls tiek rīkots sadarbībā ar VSIA „Latvijas Koncerti”, festivālu finansiāli atbalsta Valsts Kulūrkapitāla fonds un Liepājas Kultūras pārvalde. Plašāka informācija pieejama interneta vietnē www.viacultura.lv, kā arī sociālajos portālos.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!