Foto no Saliņu ģimenes arhīva

“Rīts ar literatūrzinātnieku” aprīlī aicina uz priekšlasījumu par “Elles ķēķi”

6. aprīlī plkst. 12.00 Krimuldas pagasta kopienas centrā “Sunīši” notiks cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās ar literatūrzinātnieku Kārli Vērdiņu, kurš uzstāsies ar priekšlasījumu “Elles ķēķis – latviešu modernisma kabatiņa Ņujorkā”.

2024. gads ir trimdas latviešu rakstnieku un mākslinieku neformālā grupējuma “Elles ķēķis” īpašās jubilejas gads. Pirms simts gadiem franču dzejnieks Andrē Bretons nāca klajā ar savu sirreālisma manifestu, savukārt Latvijā piedzima Gunars un Jautrīte Saliņi, Mudīte Austriņa, Jānis Krēsliņš seniors, Voldemārs Avens. Šogad maijā Gunara Saliņa un Elles ķēķa atstātais mantojums tiks godināts gan konferencē un kultūras programmā Rīgā un Piebalgā, gan arī ar jaunu Gunara Saliņa, Mudītes Austriņas un Voldemāra Avena grāmatu izdevumiem. Priekšlasījuma centrā būs latviešu trimdas modernisma literatūras mantojums mūsdienās un tā izpēte, kā arī personīgi stāsti par Elles ķēķa iepazīšanu, kas izvērtusies par kaislību un mīlestību mūža garumā.

Kārlis Vērdiņš ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks, Kultūras, sabiedrības un vides pētījumu nodaļas vadītājs. 2022. gadā ieguvis PhD salīdzinošajā literatūrzinātnē Vašingtona Universitātē Sentluisā, ASV. Sastādījis Gunara Saliņa Rakstus divos sējumos (2006-2023) un dzejas izlasi “Apmežosim Ņujorku” (2024), Linarda Tauna kopojumu “Dzeja” (2011) un Mudītes Austriņas darbu izlasi “Saules spēles” (2024), rakstījis pēcvārdus Baibas Bičoles, Veltas Sniķeres un Voldemāra Avena dzejoļu krājumiem. Publicē dzeju, grāmatas bērniem un atdzejojumus.

Attēlā: Mudīte Austriņa, Roberts Mūks un Gunars Saliņš. ASV, 20. gs. 70. gadi. Saliņu ģimenes arhīvs.

“Rīts ar literatūrzinātnieku” 2024. gadā pēta literāros strāvojumus Latvijā un trimdā, piedāvājot iespēju vairāk uzzināt par Preiļu konceptuālistiem, jaungaitniekiem, Elles ķēķi, 20. gs. 80. gadu “jauno, dusmīgo meiteņu” paaudzes rakstniecēm, baroka literatūru baroka laikmetā ar skatu uz 17. gadsimta latviešu tekstiem, Fin de siecle franču-beļģu simbolistu sekotājiem, zaļvārniešiem un trauksminiekiem, pirmo Eiropas līmeņa literāro un kultūras žurnālu “Mājas Viesa Mēnešraksts”. Lekciju cikls, kā ierasts, noslēgsies ar diskusiju.

Cikls sagatavots sadarbībā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Attēls no raidījuma “Literatūre” filmēšanas Manhetenā 2019. gadā

Aicinām pasākumu apmeklēt klātienē un pavadīt sestdienas rītu interesantā sabiedrībā!
Lekciju video ierakstus vēlāk būs iespējams noskatīties Siguldas Devons Facebook lapā un Youtube kanālā.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts.

Ieeja bez maksas.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!