Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona lielformāta skaņas skulptūra “Daudzskanis”

Priekšlasījumi par nesaprašanos

Piektdien, 2018. gada 19. oktobrī, plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (5. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) izstādes “Daudzskanis” ietvaros ar “Priekšlasījumiem par nesaprašanos” uzstāsies “Providus” direktore Iveta Kažoka un muzikologs Orests Silabriedis.

Lektoru uzmanības centrā būs Purvīša balvas 2017 laureātu Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona mākslas darba “Daudzskanis” aizsāktā tēma par cieņpilnu nesaprašanos.

“Saprašanās un nesaprašanās ne vienmēr ir pretmeti, kur saprašanās apzīmē kaut ko vēlamu un nesaprašanās – nevēlamu. Cita cilvēka, sabiedrības funkcionēšanas principu, pasaules likumsakarību pilnīga izprašana ir viena no bīstamākajām ilūzijām. Tikpat bīstama varētu būt vienīgi doma par saprašanās totālu neiespējamību – kad mēs atsakāmies saskatīt jebko saprotamu otrā cilvēkā, citā dzīvā būtnē vai pasaulē kopumā. Arī tā ir tikai ilūzija. Viss, ko mēs kā ierobežotas būtnes varam: paturēt atvērtu prātu tam, lai tiektos uz aizvien lielāku saprašanos,” uzskata “PROVIDUS” direktore, vadošā pētniece Iveta Kažoka.

“Ja par saprašanos viss būtu skaidrs, mēs visi netērētu laiku uz zemes, bet pārtaptu ideālajās būtnēs, kas visu tver bez vārdiem un dzīvo bezmiesiskā harmonijā. Tomēr tā gluži nav. Man pašam ļoti patīk saprašanās. Vislabāk bezvārdu. Man ļoti nepatīk strīdēties, jo patiesība strīdos nedzimst. Gribu dzīvot delikātā saskaņā ar visām apkārtējām saprašanām, bet neesmu gatavs sliet vientulīgu zaru būdu mežā. Par saprašanos daudz un pareizi runā kvantu psiholoģijas pētnieki. Mācos no viņiem, taču vienalga turpinu nesaprasties un strīdēties. Ja dzīves jēga ir 42, varbūt saprašanās ir, piemēram, rebemols?” retoriski jautā muzikologs Orests Silabriedis.

Uz tikšanos Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, skolēniem – 0,50 EUR). Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 324461 vai e-pastu ekskursijas@lnmm.lv.

PAR IZSTĀDI

Vēl tikai līdz 21. oktobrim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) ir apskatāma lielformāta skaņas skulptūra “Daudzskanis”, ko mākslinieki Anna Salmane, Krišs Salmanis un Kristaps Pētersons radījuši speciāli LNMM Kupola zālei. Šī objekta inspirācijas avots ir britu astrofiziķa Freda Hoila (Fred Hoyle) zinātniskās fantastikas romāns “Melnais mākonis” (“The Black Cloud”, 1957)*, kur uzmanības centrā ir jēdziens “saprašanās”. Vēstījuma sižetiskā attīstība apliecina, ka tieši tā ir izšķirīgi svarīga. “Daudzskaņa” autori uzsver, ka reālajā pasaulē “saprašanos bieži sarežģī kultūras, izglītības, pieredzes, individuālā rakstura, dzimtes un dzīves posma īpatnības. Pilnīga saprašanās ir reti sasniedzama, bet tiek nepārtraukti pieprasīta. Izvirzot saprašanos par nepieciešamību, atšķirīgi viedokļi izraisa rūgtumu. Mainot skatpunktu un atšķirīgumu pieņemot par pamatstāvokli, cieņpilna nesaprašanās atbrīvo un bagātina.”

Izstādi “Daudzskanis”, kas ir Purvīša balvas speciālprojekts, realizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar kultūras projektu aģentūru “INDIE”, mākslas un kultūras portālu “Arterritory.com”. Skulptūras radīšanu konsultējis mākslinieks Oskars Poikāns, bet to izgatavojis Oskars Plataiskalns (“Dizaina darbnīca”). Projektu atbalsta Purvīša balvas patrons SIA “Alfor”.

* Britu astrofiziķa Freda Hoila (Fred Hoyle) zinātniskās fantastikas romāna “Melnais mākonis” (1957) pirmajās lappusēs Saules sistēmai tuvojas gāzes un putekļu mākonis. Sasniedzis Sauli, tas apstājas. Neparedzētā uzvedība liek minēt, ka mākonis ir inteliģenta būtne. Lai pārliecinātos, zinātnieki uzsāk sarunu. Mākonis te ieradies tikai atjaunot enerģijas krājumu un ir pārsteigts, ka uz vienas no Saules sistēmas planētām attīstījusies mēreni saprātīga dzīvības forma. Pēc zinātnieku lūguma tas mēģina sniegt savas zināšanas diviem brīvprātīgajiem. Mākoņa informācija neizmērojami pārsniedz cilvēka prāta spējas, un abi pētnieki no pārslodzes mirst.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!