Foto: Egons Zīverts

PIEKTO REIZI PIEŠĶIR BALVU “KRASTA ĻAUDIS”

Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” pasniegšanas ceremonijai šogad maza jubileja – balva savus īpašniekus atrada jau piekto reizi, un trešo reizi svinības noritēja Liepājas muzejā.

Šoreiz balvu pasniedza divās kategorijās – par labāko grāmatu latviešu valodā un par labāko skolu jaunatnes literāro darbu 2014./2015. gadā. Ceremoniju, kurā pulcējās darbu autori un lasītāji, atklāja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis, kurš akcentēja rakstniecības nozīmi tautas identitātes un vērtību saglabāšanā. Vispirms sveica rakstošos jauniešus. Latvijas latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas pārstāvis, Liepājas skolotāju metodiskās apvienības vadītājs Normunds Dzintars. Viņš pastāstīja, ka šo piecu gadu laikā konkurss saņēmis apmēram 40 jauniešu darbus, autori pārstāv visu Latviju un pievērsušies jūras tematikai un piekrastes ļaužu dzīves aprakstam. Šogad nominācijā “Labākais skolu jaunatnes literārais darbs” bija iesniegti seši darbi. Pirmo vietu ieguva Patrīcija Kuzmina no Jūrmalas, otrā vieta – Lindai Siliņai no Jēkabpils. Trešo vietu ieguva Elīna Jaunzeme no Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas par darbu “Jūra, vējš, saule un krasta ļaudis”. Jaunā liepājniece ir pirmā, kas rakstījusi eseju.
Nominācijai “Labākā grāmata” bija izvirzīti septiņi darbi – Benitas Laumanes “Vēju un vētru grāmata”, Ērika Kūļa “Vecīt, bez komentāriem” un “Mākoņu ielas BMX”, Gunta Bereļa “Vārdiem nebija vietas”, Māra Bērziņa “Svina garša”, Māras Svīres, Jāņa Vasarieša “Vasaras kalnā”, Sabīnes Košeļevas “Rīga-Maskava”. Vairāki nominanti saņēma speciālas balvas un pateicības par piekrastes ļaužu dzīves aprakstu un jūrniecības tradīciju iedzīvināšanu. Liepājas Universitāte sveica savu absolventi, jauno rakstnieci Sabīni Košeļevu, Liepājas SEZ balvu saņēma Ēriks Kūlis.
“Krasta ļaudis” figūra, kuras autors ir jaunais mākslinieks Ansis Alksnis, šogad nonāca pie valodnieces Benitas Laumanes, balvu viņai pasniedza rakstnieks un Latvijas Rakstnieku savienības valdes priekšsēdētājs Arno Jundze. Vēl viens šīgada laureāts ir rakstnieks Guntis Berelis. Abi balvas saņēmēji dalījās atmiņās par Egonu Līvu. B. Laumane sacīja, ka viņa dzīvo Egona Līva labestības apdvesta no 1987.gada, kad rakstnieks novērtēja un bija aizkustināts, iepazīstoties ar viņas darbu par Latvijas piekrastes zvejnieku nosaukumiem un vārdiem. Guntis Berelis pauda dziļu cieņu pret Egonu Līvu. Rakstniekiem, kuri godā tur Egona Līva darbu tradīcijas, sveicienus bija atsūtījusi E.Līva atraitne Edīte Gūtmane. Apbalvošanas ceremoniju vadīja, dziedāja un lasīja dzeju aktrise Sigita Jevgļevska, muzicēja ģitārists Māris Kupčs.

Egona Līva piemiņas balvu “Krasta ļaudis” rīko un atbalsta Liepājas Pilsētas Kultūras pārvalde, Latvijas Rakstnieku savienība, Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācija, Latvijas Jūras akadēmija, Liepājas SEZ, Rotari klubs, Liepājas muzejs, Liepājas Universitāte.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!