Foto: Mums Patīk

PASNIEGTAS LATVIJAS LITERATŪRAS GADA BALVAS

24. aprīlī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas pasākums, kurā apbalvoja laureātus katrā no piecām nominācijām: “Labākais dzejas darbs”, “Labākais prozas darbs”, “Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem”, “Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” un “Spilgtākā debija”. Pasākumā tika godināts mūža balvas ieguvējs – dzejnieks Leons Briedis par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, pasniegta ekspertu speciālbalva, Latvijas Literatūras centra balva, portāla “Delfi” lasītāju balva un lasošo pamatskolas un vidusskolas klašu balvas.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā strādāja un 2014.gada literāro veikumu izvērtēja literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis, dzejnieks Aivars Eipurs, dzejnieks un tulkotājs, žurnāla “Latvju Teksti” redaktors Guntars Godiņš, publicists, portāla “satori.lv” redaktors Ilmārs Šlāpins, dzejniece, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska, grāmatu dizainere Rūta Briede, dzejnieks Artis Ostups, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Lita Silova.

Uldis Berzins_5147

Nominācijā “Labākais dzejas darbs” bija izvirzīti krājumi: Dmitrija Sumarokova “Café Europe“, ”Orbīta“; Ineses Zanderes “Putna miegā“, “Neputns“; Ievas Rupenheites “Nepāriet“, “Neputns“ un Ulža Bērziņa “Izšūpojušies. Bibliotēka ostmalā“, “Neputns“.

Balvu saņēma Uldis Bērziņš. Balvu pasniedza tekstu grupas “Orbīta” dzejnieks Semjons Haņins.

Inga Abele_5018

Nominācijā “Labākais prozas darbs” bija izvirzīti darbi: Arno Jundzes “Putekļi smilšu pulkstenī”, “Zvaigzne ABC”; Ingas Ābeles “Klūgu mūks”, “Dienas grāmata”; Osvalda Zebra “Gaiļu kalna ēnā”, “Dienas grāmata” un Paula Bankovska “18”, “Dienas grāmata”.
Balvu saņēma Inga Ābele. Balvu pasniedza e-grāmatu portāla Las.am līdzīpašniece Anna Berga.

Inga Gaile_4954

 

“Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” tika izvēlēts starp nominētajiem darbiem: Ievas Melgalves “Bulta, Zvaigzne un Laī”, “Zvaigzne ABC”; Māra Runguļa “Lapsu kalniņa mīklas”, “Liels un mazs”; Ingas Gailes “Vai otrā grupa mani dzird?”, “Liels un mazs” un Ievas Samauskas “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”, “Zvaigzne ABC”.
Balvu saņēma Inga Gaile. Balvu pasniedza Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa.

Dace Meiere_5076Nominācijā “Labākais ārvalstu literatūras tulkojums latviešu valodā” bija izvirzīti: Daces Meieres tulkojums: Kurcio Malaparte “Nolādētie toskānieši’, “Neputns”; Mairas Asares tulkojums: Ļena Eltanga “Akmens kļavas”, “Jāņa Rozes apgāds”; Daces Deniņas tulkojums: Gunsteins Bake “Moda un Oda. Romāns par satiksmi”, “Mansards” un Jāņa Krastiņa tulkojums: Josefs Škvoreckis “Cilvēka dvēseles inženiera stāsts”, “Mansards”.
Balvu saņēma Dace Meiere. Balvu pasniedza “Baltic International Bank” akcionārs Valērijs Belokoņs.

Katrina Rudzite_4984

 

Nominācijā “Spilgtākā debija” bija izvirzīti darbi: Ilzes Spergas “Dzeiveiba”, “Cymuss”; Dainas Tabūnas “Pirmā reize”, “Mansards” un Katrīnas Rudzītes “Saulesizplūdums”, “Literatūras kombains”.
Balvu saņēma Katrīna Rudzīte. Balvu pasniedza mākslinieks un scenogrāfs Kristiāns Brekte.

 

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas “Mājo” veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas.

Leons Briedis_5182Dzejnieks Leons Briedis saņēma balvu par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, kā arī simbolisko LALIGABA lampu un naudas balvu 3000 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas. Balvu pasniedza režisore Māra Ķimele.

Eva Eglaja-Kristsone_5069Speciālbalvu par nozīmīgiem sasniegumiem Latvijas literatūrzinātnē saņēma Eva Eglāja-Kristsone par pētījumu “Dzelzsgriezēji. Latvijas un Rietumu trimdas rakstnieku kontakti”, ko izdevis Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un kas veltīts latviešu literātu kontaktiem abpus dzelzs priekškara 20.gadsimta politisko kolīziju kontekstā. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 eiro pēc nodokļu nomaksas.
Balvu pasniedza ekspertu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins.

Latvijas Literatūras centra speciālbalva tika tulkotājai Kaijai Straumanis par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūras tulkošanā un popularizēšanā angliski runājošajās valstīs, gādājot par divu Latvijas autoru grāmatu izdevumiem – Ingas Ābeles romāna “Paisums” tulkojumu, kas nāca klajā ASV apgādā “Open Letter Books” 2013.gadā, un Zigmunda Skujiņa romāna “Miesas krāsas domino” tulkojumu, kas nāca klajā Lielbritānijā apgādā “Arcadia Books” 2014.gadā. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Pasākumā tika izteikta atzinība LALIGABA lasošo klašu favorītiem – dzejoļu grāmatas “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa” autorei Ievai Samauskai, kā arī romāna “Bulta, Zvaigzne un Laī” autorei Ievai Melgalvei.

Portāla “Delfi” publikas balsojumā par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Ingas Ābeles “Klūgu mūks”, romāns izpelnījās arī grāmatu tīkla “Jānis Roze” atzinību kā visvairāk pirktais no Latvijas Literatūras gada balvai nominētajiem darbiem.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā. 2001.gadā tika sākta tradīcija ik gadu izvērtēt literāro veikumu un piešķirt balvas literatūrā, kas uzskatāmas par profesionālāko novērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Kopš 2010.gada par balvu rūpējas Latvijas Rakstnieku savienība, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Literatūras centrs.

Pasākuma vadmotīvs bija notikušās un nenotikušās revolūcijas Latvijā, kas aicināja rakstniekus un lasītājus vienoties kopīgā sauklī: “Par brīvību, brālību, literatūru!”
Balvas pasniegšanas pasākumu šogad veidoja dzejniece un dramaturģe Inga Gaile, režisore Elīna Marta Martinsone un scenogrāfe Ieva Kauliņa. To vadīja žurnālists Kārlis Streips un publicistes Anete Konste un Elīna Kolāte. Pasākumā spēlēja mūzikas grupa “Zāle”.

Pasākuma kopsavilkums būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā 1. maijā plkst. 18.45.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!