Pandēmijas laika “Teātra Vēstnesis” ir klāt

Sezonas izskaņa Latvijas un pasaules teātros pienāca agrāk un negaidītā veidā, liekot pārkārtoties ne tikai teātriem, bet arī teātra aprakstniekiem un pētniekiem. Tomēr tāpat kā teātri meklēja veidu, kā turpināt radošo darbu, to meklēja arī žurnāls, un pandēmijas laika numurs ar saukli “Dezinficēsim rokas kopā” ir iznācis un pieejams Narvesen kioskos un Jāņa Rozes grāmatu veikalos visu vasaru.

Žurnāla rubrikā Process jaunākās izrādes analizētas, izmantojot vēl nebijušu analīzes formu – kritiķu sarunas ar izrādes veidotājiem. Kitija Balcare runā par Federiko Garsijas Lorkas lugas “Jerma” iestudējumu “Tukšais zieds” Nacionālajā teātrī ar tās režisori Ināru Slucku un galvenās lomas atveidotāju Maiju Doveiku. Andra Rutkēviča sarunājas ar Dmitriju Petrenko un Kristu un Reini Dzudzilo par viņu kopdarbu “Vienaldzības gadsimts” Liepājas teātrī , Atis Rozentāls iztaujā Vari Braslu par melodrāmas žanru un izrādi “Ardievas ieročiem” Valmieras teātrī. Savukārt Dita Jonīte ar Intu Balodi apspriež kustību izrāžu valodu Dirty Deal Teatro un Ģertrūdes ielas teātra uzvedumos. Pirmo klātienes izrāžu iespaidi – Andra Rutkēviča par Oļega Šapošņikova uzvedumu “Bez lieciniekiem” Daugavpilī, bet Atis Rozentāls par Ineses Mičules iestudējumu “Visas labās lietas” Valmierā.

Žurnāla Tēmā – Force Majeure situācija Latvijas un pasaules teātrī, zaudējumi un ieguvumi, mainot skatapunktu, tradīcijas, tehnoloģijas. Par to gan Līgas Ulbertes un Jutas Ances Rombergas rakstos, analizējot Latvijas teātra darbošanos virtuālajā vidē, gan divās izvērstās sarunās. Par jaunām iespējām  sarunājas režisori Krista Burāne, Valters Sīlis, Reinis Suhanovs. Par ekrāna specifiku ar Artūru Skrastiņu, Orestu Silabriedi un Armandu Zvirbuli runā Edīte Tišheizere. Par krīzi un domāšanu – Zanes Radzobes intervijā ar filozofi Skaidrīti Lasmani.

Žurnāla rubrikai Intervijas arī neizdodas ignorēt COVID-19, jo tā tiešā veidā arī žurnāla iznākšanas brīdī skar teātru dzīvi, tomēr dod arī iespēju atskatīties uz laiku pirms ārkārtas stāvokļa – tādas starpbrīža sarunas, kurās izsakās Viesturs Kairišs no Dailes teātra, Agnese Cīrule no Nacionālā teātra, Agnese Jēkabsone no Liepājas teātra (viņu intervētāji – Maija Svarinska, Ieva Struka un Zanda Borga). Savukārt sarunā bez vidutāja par darbu Daugavpils teātrī un radošo ieceru tapšanu sarunājas režisori  Juris Jonelis un Paula Pļavniece.

Šis pavasaris negaidīti aprāva teātra zinātnieces un pedagoģes Silvijas Radzobes mūžu, žurnālā lasāms viņas pirmo kritikas studentu kopējais veltījums teātra zinātnes programmas izveidotājai jeb vienkārši Skolotājai.

Rubrikā Leģendas – Nacionālā teātra simtgadniecei Lidijai Freimanei veltīts Ievas Strukas raksts. Šis gads paies bez “Skroderdienām Silmačos”, tāpēc atmiņā atsaucam leģendāro Viestura Kairiša šīs Blaumaņa lugas iestudējumu Jaunajā Rīgas teātrī  – Ievas Jurjānes scenogrāfijas un kostīmu skicēs.

Rubrikā Ārzemju teātris – izvērsts intriģējošā krievu režisora Timofeja Kuļabina radošais portrets, ko piedāvā Maskavas teātra zinātniece Anna Banasjukeviča, savukārt rubrikā Jaunie teātrī – Annas Šuvajevas saruna ar Matīsu Budovski.

Pēc ilgāka pārtraukuma žurnāls atgriežas pie mākslinieka portreta kā aizraujoša un sarežģīta žanra teātra kritiķa varēšanas pārbaudei. Pirmie mēģinājumi – Undīnes Adamaite par Maiju Doveiku un Evita Sniedze par Elīnu Hanzenu.

Abonējiet žurnālu “Teātra Vēstnesis”, pērciet to un lasiet! Teātris nevaid miris, tas tikai apburts kluss….

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!