Publicitātes foto

Otrais folkloras festivāls “Lipa kust”

Katru gadu augusta beigās krāšņus svētkus ciema iedzīvotājiem un viesiem rīko Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Upīte. Šī gada “Svātki Upītie” gaidīs gan ar otro Starptautisko folkloras festivālu “Lipa kust”, gan folkloras kopas “Upīte” jaunā mūzikas albuma “Ryugts” prezentāciju un trīs Latvijas teātru, Nacionālā teātra, Latvijas Leļļu teātra un Dirty Deal Teatro, viesizrādēm lieliem un maziem, kā arī šogad svētkos gaidāms stipro skrējiens, lielais svētku koncerts un balle ar grupām “Unknown Artist” un “Celinieks”. “Svātki Upītie” notiks no 22. augusta līdz 1. septembrim.

Upītes svētki šogad sāksies ar Ziemeļlatgales II Starptautisko folkloras festivālu “Lipa kust”, kura koncerti Upītē un Viļakā būs no 22. līdz 24. augustam. Pirmo reizi festivāls “Lipa kust” notika 2017. gadā. Šī gada festivālā piedalīsies folkloras kopa “Krynica” no Baltkrievijas, tradicionālās mūzikas klubs “Veseta” no Lietuvas, kā arī folkloras kopa “Upīte”, bērnu folkloras kopa “Upīte”, Upītes etnogrāfiskais ansamblis, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, folkloras kopa “Rekavas dzintars”, folkloras kopa “Egle”, kapela “Adzele”, kapela “Paeglīte”, folkloras kopa “Soldanī” un Saļņovas kapela. Festivāla laikā iecerēti gan danču pasākumi, gan ārzemju viesu koncerts, festivāla lielais koncerts un zaļumballe. Festivāla “Lipa kust” mērķis ir popularizēt tradicionālās dejas un to dažādību, aicināt interesēties par vietējo un citu valstu folkloru, kā arī tradicionālās kultūras norisēs arvien vairāk iesaistīt vietējo sabiedrību. Ideja rīkot festivālu pirms vairākiem gadiem radusies folkoras kopas “Upīte” vadītājiem Andrim Slišānam un Ligitai Spridzānei vēlmē redzēt dejojošu Ziemeļlatgali. Visi folkloras festivāla “Lipa kust” notikumi ir bez ieejas maksas.

Ziemeļlatgales folkloras festivāla laikā savu trešo mūzikas albumu prezentēs mājinieki – folkloras kopa “Upīte”. Jaunajā kopas albumā “Ryugts” dzirdamas 14 dziesmas latgaliski, kuras ir pārmantotas no Upītes puses dziedātājām. Visas albuma dziesmas ir par mīlestību, par cerību un precību laiku. Albuma ierakstā piedalījušies 14 folkloras kopas dziedātāji un muzikanti, smejot, ka albuma galvenā doma ir ar mūzikas pavadījumu uzlabot demogrāfisko situāciju valstī. Uz albuma prezentāciju folkloras kopa “Upīte” aicina 23. augustā plkst. 20.00 Upītes Tautas namā.
Nu jau par tradīciju augusta beigās notiekošo “Svātki Upītie” laikā ir kļuvusi arī Latvijas teātru viesošanās. Šajā gadā lielus un mazus skatītājus gaida īpaši plaša teātra viesizrāžu programma, uz pierobežu atbraucot gan Latvijas Nacionālajam teātrim, gan Latvijas Leļļu teātrim un Dirty Deal Teatro. 23. augustā 14.00 bērni ar vecākiem un vecvecākiem tiek gaidīti Latvijas Leļļu teātra izrādē “Bruņinieks, kuram sāpēja zobi” (ieejas maksa 1,00 €), 25. augustā 18.00 Upītē būs skatāma Latvijas Nacionālā teātra viesizrāde “Latvieši”, kas tikko atzīta par teātra aizvadītās sezonas gada izrādi mazajos spēles laukumos, (ieejas maksa 3,50 €), bet 1. septembrī 15.00 un 17.00 būs skatāma Dirty Deal Teatro viesizrāde “Piramīda” (ieejas maksa 3,00 €).

“Svātki Upītie” norises ar Ziemeļlatgales II Starptautisko folkloras festivālu “Lipa kust”, CD “Ryugts” prezentāciju un teātru viesizrādēm rīko Nematerālās kultūras mantojuma centrs “Upīte” un folkloras kopa “Upīte”, bet aktivitātes atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valsts kulturkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar AS “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu un Viļakas novada pašvaldība.
Plašāk par “Svātki Upītie” un Upītes ciema aktivitātēm var uzzināt, sekojot Nematerālās kultūras mantojuma centram “Upīte”, kā arī tēmturim #UpītieDzeiveJauka.
Dziesmu no jaunā albuma “Ryugts” “Lai zaļoj jauneiba” var noklausīties te.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!