Publicitātes foto

Notikumi un izstādes Lūznavas muižā 2020. gada pavasarī

Šī gada pavasarī Latgales romantiskā jūgendstila pērle Lūznavas muiža aicina uz mākslas un mūzikas piepildītiem notikumiem – dažādu mākslas žanru izstādēm un tikai Lūznavas muižā iecerētām koncertprogrammām. Te skanēs māsu Kristīnes un Margaritas Balanas vijoles un čella stīgas, Čurļoņa pieskāriens lietuviešu tautasdziesmās, elektroniskās mūzikas un Ilzes Grudules čella saspēle programmā “Magnetic Bach” un citi koncertnotikumi.

Baibas Feoktistovas personālizstāde “Sieviete ir”
Izstāde skatāma no 1. februāra līdz 8. martam

Baiba Feoktistova rada darbus eļļas un akrila tehnikā, tiem pievienojot zelta foliju, kas kopā ar košām un kontrastējošām krāsu paletēm veido krāšņu un izteiksmīgu akcentu. Autore vērtīgu pieredzi un telpisku domāšanu apguvusi, mācoties juveliera profesijā pie Oļega Auzera, tāpat izcila pieredze gūta, mācoties pie gleznotāja Artūra Auzera, taču absolūti lielāko daļu iemaņu apguvusi pašmācības procesā, kopš bērnības izrādot lielu interesi par mākslu un ieguldot ļoti daudz laika savu prasmju izkopšanā. Autores darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā. Šī ir autores ceturtā personālizstāde. Izstādē Lūznavas muižā apskatāmo darbu tapšanas procesā liela koncentrēšanās tiek virzīta uz sievietes tēla izkopšanu un tās skaistuma cildināšanu. Daiļā dzimuma pārstāvju identitātes tēma tiek atveidota un pētīta izsenis. Autore sievietes tēlu izvēlas attēlot kā mistisku, iekārojamu, intriģējošu, kā arī bērnišķīgi naivu.  Tā arī radies izstādes nosaukums “SIEVIETE IR”. Katrs darbs tiek radīts, mācību procesā pētot, studējot, galvenokārt anatomiju, krāsas uzklāšanas tehnikas un kompozīciju.

Jānis Igoveņs. Darbu izstāde “Latgales ainavas”
Izstāde no 22. februāra līdz 30. martam

Mākslinieks Jānis Igoveņs dzimis Rēzeknes novada Kaunatas pagasta Lielo Batņu ciemā 1941. gadā. No 1992. līdz 2005. gadam Igoveņs vadījis Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļu, 1994. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvis mākslas maģistra grādu vizuāli plastiskās mākslas apakšnozarē. J. Igoveņa talants izpaužas koktēlniecībā, koka restaurācijā, glezniecībā, reklāmmākslā un kultūras norišu organizēšanā. Mākslinieks izstādēs piedalās jau kopš 1967. gada. Gleznās poetizētas dzimtās Rāznas āres: zaļo mežu, zemes gaišo ceļu, saules izrotāto zilo ezeru ūdeņu cikli. Mākslinieks mīl pārsteigt ar veiksmīgiem eksperimentiem eļļas krāsās. Dekoratīvajā glezniecībā J. Igoveņam svarīgs ir ne tikai zīmējums. Gleznieciskās emocijas viņš mēdz risināt gan dekoratīvā otas triepienā, gan intīmā, savdabīgā svītrinājuma manierē, radot telpiski ažūrainu ilūziju.

Baroka čelliste Ilze Grudule un elektroniskās mūzikas duets „Blue Divided by Blue“(Šveice): Vincent Flückiger & Fred Chapuis. Koncerts “Magnetic Bach”
15. marts 15.00, ieejas maksa 8,00–12,00 €

Baha Svītas čellam solo ir kļuvušas par nu jau kulta repertuāru. Projekts “Magnetic Bach” (Magnētiskais Bahs) ir piedzīvojums ausij. Koncerttelpas akustika un klasiskā mūzika kopā ar elektronisko, daudzviet improvizētu mūziku magnētiski apvienojas, kas iespējama vien nekonvencionālā koncertizpildījumā. Trīs mūziķi – čelliste Ilze Grudule, semplu mākslinieks Vincents Flikigers un moog-sintezatora un elektronikas mākslinieks Freds Šapuī – jau vairākkārt pēdējo gadu laikā radījuši kopprojektus starp klasisko, akustisko un moderno, elektronisko mūziku. Mūziķi iedvesmu smeļ abstrakto impresionistu mākslā, 20. gadsimta tēlotājmākslas virziena estētikā, kura viens no spilgtākajiem pārstāvjiem ir Marks Rotko. Koncerta programmā skan Johana Sebastiāna Baha svītas čellam nr. 3 un nr. 6 dialogā ar Flikigera veidotajām semplu un Šapuī elektroniskajām kompozīcijām.

Kristīne Balanas (vijole) un Margarita Balanas (čells). Koncertprogramma “Māsas Balanas”
5. aprīlis 15.00, ieejas maksa 10,00–14,00 €

Lūznavas muižas Sarkanajā zālē koncertā satiksies māsas – vijolniece Kristīne un čelliste Margarita Balanas. Māsas augušas Dobelē, bet nu dzīvo Lielbritānijā, un abas ir vienas no spožākajām savas paaudzes mūziķēm. Laikraksts “The Times” raksturojis latviešu vijolnieci Kristīni Balanas kā “žilbinoši virtuozu” mūziķi. Viņa ir viena no visstraujāk plaukstošajiem talantiem uz pasaules skatuvēm, prestižās Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”. Savukārt čelliste Margarita Balanas ir viena no aizraujošākajām un daudzpusīgākajām šī laika māksliniecēm, kura ar savu meistarību apbur klausītājus visā pasaulē. Margarita ir daudzu starptautisku konkursu laureāte un aktīvi koncertē kā soliste Eiropā un pasaulē. Abu māsu apburošo skatuves harizmu un meistarību varēs novērtēt arī klausītāji Lūznavas muižā, skanot koncertprogrammai, kurā tiks atskaņoti Halvorsena, Vaska, Ravēla un Baha skaņdarbi.

Izstādes “Mežģīņu šarms un noslēpumi” pasākums
18. aprīlis 14.00, bezmaksas. Izstāde skatāma no 5. aprīļa līdz 7. jūnijam.

Izstāde, kas Lūznavas muižā būs skatāma no 5. aprīļa līdz 7. jūnijam, veltīta vienai no vissmalkākajām amatu prasmēm, kas izkopta Eiropā – mežģīņu darināšanai. To veido četri lieli tematiski bloki, kas ļaus izsekot mežģīņu tehnikas attīstības galvenajiem posmiem, sākot ar to darināšanas pirmsākumiem Venēcijā līdz pat mežģīņu rūpnieciskajai aušanai un to izmantošanai konkrēti sieviešu veļas ražošanā; iepazīties ar galvenajām mežģīņu, konkrēti franču, formām un izgatavošanas tehnikām; to mainīgajai vietai vīriešu un sieviešu apģērbu modē un, visbeidzot, ar mežģīnēm kā mūsdienu mākslinieku radošās iedvesmas avotu. Izstādes idejas autore un kuratore Anna Kamijī atlasījusi īpašus eksponātus, kas tapuši laika periodā no 16. gs. līdz pat mūsu dienām un pieder prestižiem Francijas un Latvijas valsts muzejiem un privātkolekcijām.

Pianists Roks Zubovs un Čurļoņa mājas koris (Viļņa). Koncertprogramma “Čurļoņa ceļā”
18. aprīlis 15.00, ieejas maksa 4,00 €

Pavasaris nu jau tradicionāli ir arī Lūznavas muižas un lietuviešu komponista Mikaloja Konstantīna Čurļoņa satikšanās laiks mūzikā, ko īstenot arī šogad palīdzēs komponista un mākslinieka mazmazdēls, lietuviešu pianists un Kauņas Mūzikas akadēmijas profesors Roks Zubovs. Šoreiz koncertprogrammā “Čurļoņa ceļā” pianists un Viļņas Čurļoņa mājas koris izpildīs M. K. Čurļoņa apdarinātās lietuviešu tautasdziesmas. Čurļoni vēsturiski ar Lūznavas muižu saista muižnieku Kerbedzu dzimta, kuras īpašumos slavenais lietuvietis savulaik radis iedvesmu un atpūtu, bet simbolisko draudzības ceļu mūsdienās ļauj turpināt tieši Roks Zubovs.

Latgales podnieku dienu 2020 izstādes atklāšana
25. aprīlis 12.00, bezmaksas

Lūznavas muiža piekto reizi kļūs par daļu no tradicionālajām Latgales podnieku dienām – notikuma, bez kura nav iedomājams Latgales kultūras pavasaris. Podnieku dienas tradicionāli ir keramiķu un viņu darba cienītāju satikšanās, tās apvieno visus Latgales māla meistarus – tos, kas amatu mācījušies skolās, podniekus, kas māla prasmi apguvuši pie kāda vecmeistara, un tādus, kas pašmācības ceļā cenšas iepazīt māla īpašības. Izstādē, kurā piedalīsies Latgales podniecības meistari ar pēdējā laikā darinātajiem keramikas traukiem, būs skatāma gan krāšņi glazētā un niansēm bagātā reducētā (melnā) keramika, gan virpoti un lipināti trauki, kā arī ikdienā lietojamā un dekoratīvā keramika.

Ģitārists Gints Smukais. Koncertprogramma “Vēls atkusnis”
10. maijs 15.00, ieejas maksa 4,00–8,00 €

“Atkusnis ir tad, kad daba aizskalo visu lieko, lai atdzimtu jaunās krāsās. Atkusnis ir arī tad, kad pārplūst mūsu iekšējais trauks ar ikdienas raizēm, lai ievilktu spēcinošu elpu jaunā kvalitātē,” aicinot uz jauno koncertprogrammu, to raksturo ģitārists Gints Smukais. Pasaulē atzītais un godalgotais latviešu ģitārists Gints Smukais aicina uz koncertu siltā gaisotnē, ieskandinot jaunas kompozīcijas no sava otrā albuma “Atkusnis”, kā arī aranžijas no pazīstamām Latviešu un ārzemju komponistu melodijām. Koncertā skanēs Zigmara Liepiņa “Ķiršu lietus”, Imanta Kalniņa “Apvij rokas”, Andeja Jurjāna “Pūt, vējiņi” Ginta Smukā apdarēs. Tāpat programmu caurvīs atpazīstamas un ļoti mīlētas citzemju autoru melodijas – Andy McKee “For My Father”, Harold Arlen “Somewhere over The Rainbow” u. c. Koncerta apmeklētājiem mākslinieks savu īpašo stāstu stāstīs arī caur oriģināldarbiem, tādiem kā “Turning Pages”, “Thaw”, “Dot”, “Blue Secrets”, “My Shadow Work” u. c.

Pavasara sezonas notikumu un izstāžu programma var tikt papildināta. Plašāk par Lūznavas muižu un tās aktivitātēm var uzzināt muižas mājaslapā  vai muižas sociālajos tīklos. Līdz 30. aprīlim Lūznavas muižas darbalaiks katru dienu (izņemot pirmdienas) ir no 9.00 līdz 16.00, bet no 1. maija – no 10.00 līdz 18.00, pirmdienās muiža apmeklētājiem slēgta. Muižas, muižas ekspozīciju un izstāžu, kapelas, parka individuāls apmeklējums pieaugušajiem maksā 2,00 €, bet skolēniem, studentiem un pensionāriem 1,50 €. Biļetes uz muižā notiekošajiem pasākumiem sarūpējamas “Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības sistēmā – kasēs visā Latvijā vai internetā, kā arī uz vietas Lūznavas muižā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!