Izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība” LNMM. Foto: Kristaps Kalns

No 19. maija Latvijas Nacionālais mākslas muzejs tiek atvērts apmeklētājiem

Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs vēlas iepriecināt sabiedrību ar ziņu, ka no 2020. gada 19. maija durvis apmeklētājiem ver trīs LNMM struktūrvienības – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.

ESAM ATVĒRTI!

Saskaņā ar valdības stratēģiju nākamajam Covid-19 ierobežošanas posmam no š.g. 13. maija, pēc divu mēnešu pārtraukuma, Latvijas kultūras iestādes pakāpeniski atsāk savu publisko darbību, īstenojot kopīgu informatīvo kampaņu #TiekamiesTagad un nodrošinot Latvijas Kultūras ministrijas rīkojuma jeb t.s. sanitārā protokola izpildi. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sanitārā protokola prasības uztver ļoti nopietni un šobrīd strādā, lai muzeja apmeklētāji un darbinieki justos pasargāti.

Sākot ar 19. maiju Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM / Jaņa Rozentāla laukumā 1), Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (MMRB / Doma laukumā 6) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM / Skārņu ielā 10) veras vaļā pilnā apjomā, piedāvājot iespēju klātienes sarunai ar mākslas darbiem un izstādēm, kas gaida savu skatītāju.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka. Fasāde. 2016. Foto: Anete Straume-Berga

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce: “Jau muzeja būtībā ir iekodēta saglabāšanas un saudzēšanas funkcija. Šai brīdī mēs šo attieksmi vistiešākajā veidā pārnesam arī uz apmeklētājiem. Mēs vēlamies, lai skatītājs justos labi, gaidīts un pasargāts mūsu muzejos. Oriģinālais mākslas darbs ir tā vērtība, kas nepastarpināti uzrunā mūs ar savu domas spēku, izjūtu un emociju visplašāko spektru. Baudīsim to.”

KO REDZĒT

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs aplūkojama Ērika Apaļā personālizstāde “Ģimene” Lielajā zālē -2. stāvā (līdz 31. maijam) un Džemmas Skulmes gleznu izstāde 4. stāva zālēs un Kupola zālē 5. stāvā (līdz 14. jūnijam). Abas ekspozīcijas ir izvirzītas Latvijas Sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2020” pavasara balsojumam.

Līdz 16. augustam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA varēs baudīt Japānas 19. gadsimta krāsaino kokgriezumu jeb ukijo-e izstādi “Kabuki 歌舞伎” no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja grafikas kolekcijas.

Darbs no izstādes “Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA:
Utagava Kuņisada (歌川国貞 / Utagawa Kunisada, 1786–1865).
Aina no izrādes “Iemīļotā vītola auklu raustīšana” (柳絲引御摂), deja “Sambasō marionete” (操り三番叟). Aktieris Araši Rikaku (嵐璃珏) vecā vīra Sambasō lomā. 1853.
Papīrs, krāsains kokgriezums. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcija. Publicitātes foto

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA. Fasāde. Foto: Valters Lācis

Savus pirmos skatītājus beidzot sagaidīs ekscentriskā keramiķu dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas (Melissa D. Braden) – vērienīga izstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, līdz 27. septembrim aicinot iepazīt vairāk nekā 200 eksperimentālu tēlniecības un glezniecības darbu porcelānā. Jāpiebilst, ka sadarbībā ar virtuālās realitātes tehnoloģiju jaunuzņēmumu “Vividly” daļa no šīs ekspozīcijas ir digitalizēta un pieejama ikvienam interneta lietotājam platformā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Fasāde. 2015. Foto: Ansis Starks

Tāpat virtuālajā vidē – muzeja mājas lapā – līdz 31. maijam ir iespēja skatīt antipublisku videomākslas izstādi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kurai atlasīti Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna, Kārļa Vītola, Ievas Epneres, Ērika Apaļā, Kriša Salmaņa, Kristapa Epnera, Miķeļa Fišera, Maijas Kurševas, Katrīnas Neiburgas un Kristas Dzudzilo darbi.

Paralēli izstādēm visās LNMM muzeju ēkās no 19. maija apskatei būs pieejamas arī pastāvīgās ekspozīcijas.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs pagaidām paliek slēgts. Pēc atvēršanas šeit turpināsies izstāde “Es, Lucija Zamaič, un mani vārdi”. Tai sekos jaunā izstāde “Kaislību varā. Austra Ozoliņa-Krauze – rakstniece, mecenāte, spiedze”.

Jāatgādina, ka no š.g. 24. februāra LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS ir slēgta rekonstrukcijai.

Sakarā ar vīrusa Covid-19 izraisīto pandēmiju pasaulē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir ieviesis izmaiņas 2020. gada izstāžu grafikā, kuras būs iespējams noteikt tikai pēc ārkārtējās situācijas beigām. Taču jau tagad ir zināms, ka vasarā LNMM galvenajā ēkā tiek plānota latviešu grafikas vecmeistaram Rihardam Zariņam (1869–1939) veltīta izstāde “Ko Latvijas meži šalc”, Romualda Geikina personālizstāde, kā arī Olgas Šilovas, Ances Vilnītes un Nila Jumīša tēlniecības izstāde “Mātes piens”. Iepriekš izsludinātā Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde “Par fotogrāfiskām būtnēm” un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotais starptautiskais projekts “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” notiks rudenī. 2020. gadu noslēgs Latvijas simtgades izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” (LNMM) un apjomīga izstāde “Madernieka stils” (DMDM) par godu viena no latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicējiem Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai.

Savukārt jau izsludinātie starptautiskie projekti “Pašatklāsme. Omārs Galiani un Lorenco Puļizi” (MMRB), “Hermanis Ničs. Personālizstāde” (DMDM) un “CREO ERGO SUM jeb RADU, TĀTAD ESMU. Baltijas laikmetīgā keramika” (III Latvijas keramikas biennāles ietvaros, DMDM) tiek pārcelti uz 2021. gadu.

APMEKLĒJUMA PLĀNOŠANA: DER ZINĀT

Atbilstoši Ministru kabineta 7. maija lēmumam Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludināto ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 9. jūnijam, vienlaikus ieviešot būtisku dažādu ierobežojumu un aizliegumu atvieglošanu, Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-63 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu muzejos” nosaka kārtību, kas paredz noteiktu fiziskās distancēšanās un dezinficēšanas normu ievērošanu muzeja apmeklējuma laikā.

Balstoties uz muzeju darbību reglamentējošo sanitāro protokolu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina apmeklētājus būt atbildīgiem un iesaka iepazīties ar sekojošu informāciju:
Skatītāji tiek lūgti apmeklēt muzeju, ja tiem nav elpceļu saslimšanas simptomu, nav noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija.
Muzejs ir atvērts tikai individuālajiem apmeklētājiem un apmeklētāju grupām (vienas mājsaimniecības locekļiem).
Grupu apmeklējums (arī līdz 25 personām) nebūs pieejams vismaz līdz 2020. gada 9. jūnijam.
Iepriekšēja pierakstīšanās jeb laika rezervācija LNMM muzeju apmeklējumam netiks veikta.
LNMM muzejos ir noteikts maksimālais apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi var atrasties ēkās: Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā – 50, Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA – 45, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā – 25.
Muzejs regulē apmeklētāju plūsmu pie ieejas ēkā un iekštelpās.
LNMM galvenajā ēkā ieeja tiek organizēta pa centrālajām durvīm no K. Valdemāra ielas, izeja – uz parka pusi. Izņēmums – māmiņas ar ratiem un cilvēki ar kustību traucējumiem.
Muzejā ir jāievēro 2 metru distance no personāla un citiem apmeklētājiem, izņemot ģimenes locekļus, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī vecākus un viņu nepilngadīgos bērnus, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā.
Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
Garderobe ir pieejama gan pašapkalpošanās režīmā (LNMM, DMDM), gan pastāv iespēja nodot virsdrēbes muzeja personālam (MMRB, DMDM). Tāpat garderobē ir izvietoti slēdzami bagāžas skapīši (LNMM, MMRB).

Aicinām muzeja apmeklējuma dienā neņemt līdzi mugursomas, portfeļus un citus priekšmetus, kas pārsniedz A4 izmēru.
Liftu muzejā lūdzam izmantot tikai personām ratiņkrēslos, ar bērnu ratiņiem un citiem apmeklētājiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām.
Apmeklētāji tiek lūgti sekot informācijai vizuālajās norādēs un audio paziņojumos, kā arī atsaukties muzeja darbinieku aicinājumiem.
Apmeklētāji tiek aicināti ar sapratni pieņemt, ja kāda no skārienjūtīgajām virsmām ar informāciju šobrīd nebūs pieejama drošības apsvērumu dēļ.
Apmeklētāju iemīļotā bibliotēka, kā arī veikals un Info punkts Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā pagaidām būs slēgti, savukārt restorāns atsāks darbību ar 19. maiju.
Kamēr valstī turpinās ārkārtējā situācija, LNMM muzeji ekskursijas (grupu vai privātas) un citus izglītojošā darba pakalpojumus (lekcijas, nodarbības, darbnīcas u. tml.) klātienē nepiedāvās.

Kādus piesardzības pasākumus LNMM muzeji ievēro, lai apmeklētāji un darbinieki justos droši?
Muzeja darbinieki ir nodrošināti ar aizsardzības līdzekļiem.
Pie muzeja ieejas ir pieejami spirtu saturoši roku dezinfekcijas līdzekļi, muzeja labierīcībās – viss nepieciešamais roku higiēnai (silts ūdens, šķidrās ziepes, roku susināšanas līdzekļi).
Muzeja telpās tiek organizēta apmeklētāju plūsma, lai nodrošinātu 2 metru distances ievērošanu.
Muzeja telpās ir izvietotas norādes, atskaņoti audio paziņojumi (LNMM, MMRB) par nepieciešamību ievērot divu metru distanci un citiem nosacījumiem attiecībā uz muzeja apmeklējumu.Muzejā ir iespēja izmantot bezkontakta norēķinus vai norēķinus ar karti, kā arī iegādāties ieejas biļetes muzeja apmeklējumam telefonā, lietotnē Mobilly.
Muzejā tiek veikta regulāra telpu un virsmu tīrīšana, t.sk. dezinfekcija.
Muzejā ir nodrošināta regulāra garderobes un slēdzamo skapīšu dezinfekcija.
Muzejā ir samazināts kopīgi lietojamo virsmu un priekšmetu skaits.

APMEKLĒJUMA PLĀNOŠANA: DARBA LAIKS un BIĻEŠU IEGĀDE

LNMM muzeju darba laiks paliek nemainīgs. Atgādinām, ka trešdienās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir atvērts ilgāk – no plkst. 11.00 līdz 19.00, savukārt piektdienās Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA strādā no plkst. 10.00 līdz 20.00.

Ieejas biļetes LNMM, MMRB un DMDM pastāvīgājās ekspozīcijās un izstādēs varēs iegādāties gan uz vietas muzeja kasē, gan attālināti, izmantojot mobilo maksājumu lietotni Mobilly.

Mobilly ir ērta un lietotājam draudzīga norēķinu sistēma, kas atvieglo ikdienu un ļauj viedtālruņu īpašniekiem veikt maksājumus visur, kur ir pieejami mobilie sakari. Atliek tikai lejupielādēt lietotni, iegādāties biļeti, saņemt QR kodu un doties uz muzeju!

Pielāgojoties ārkārtējās situācijas apstākļiem valstī un rūpējoties par apmeklētāju drošību, LNMM aicina iespēju robežās veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes.

Savukārt Gada biļetes īpašniekus Latvijas Nacionālais mākslas muzejs informē par to, ka Gada biļešu derīguma termiņi tiks pagarināti, lai kompensētu LNMM pakalpojumu pieejamību pēc muzeju atvēršanas apmeklētājiem. Ja Gada biļete bijusi derīga visu muzeja slēgšanas periodu, tās termiņš tiks pagarināts par attiecīgā perioda apjomu. Ja kartes derīguma termiņš ir beidzies muzeja slēgšanas perioda laikā, tas tiks pagarināts par perioda apjomu no 13. marta līdz derīguma termiņa beigām.

#TiekamiesTagad KAMPAŅA

#TiekamiesTagad ir Latvijas Muzeju biedrības iniciēta un muzeju kopīgi organizēta informatīvā kampaņa. Tā vēsta par satikšanās prieku, muzejiem atkal verot durvis apmeklētājiem, un reizē iedvesmo skatītājus rūpēties par sev un apkārtējiem drošu viesošanos muzejā. Vienota dizaina informācijas materiāli, kas izvietoti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskajās zonās, veidoti kā palīgs valstī noteiktā sanitārā protokola vadlīniju izpildei.

Latvijas Muzeju biedrības platformā muzeji.lv iedzīvotāju ērtībai tiek apkopota un regulāri atjaunota informācija par apmeklējumu ierobežojumiem, atvērtajiem muzejiem un to piedāvājumiem.

Tāpat Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina sekot varas iestāžu norādījumiem un aktualitātēm Covid-19 informatīvajā mājas lapā, LNMM jaunumiem mājas lapā un sociālo tīklu Facebook, Twitter, Instagram kontos, kā arī izturēties ar sapratni pret iespējamām izmaiņām, ko diktē krīzes laiks.

Vēlam nesteidzīgu un patīkamu muzeja apmeklējumu!

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!