Foto: Katrīna Neiburga

LATVIJAS VĪRIEŠU GARĀŽU DARBNĪCU FENOMENS

Š.g. 4. martā mākslinieki Katrīna Neiburga un Andris Eglītis kopā ar kultūras ministri Daci Melbārdi un Laikmetīgās mākslas centra vadītāju Solvitu Kresi oficiālā preses konferencē prezentēs Venēcijas mākslas biennāles Latvijas paviljona konceptuālo ideju, nosaukumu, kā arī sniegs ieskatu projekta norisē.

Abi māksliniekiVenēcijā ar savu mākslas darbu stāstīs par kādu Latvijā izplatītu tradīciju, kas saistīta ar garāžu darbnīcu fenomenu.
“Vīriešiem patīk brīvo laiku pavadīt dārza mājā vai garāžā iekārtotās hobiju darbnīcās. Abi mākslinieki Venēcijas biennāles starptautiskajam skatītājam piedāvās iespēju ielūkoties vienā no slēptākajiem nostūriem “vidējā latviešu vīrieša” personīgās dzīves telpā,” stāsta kurators Kaspars Vanags.

Foto: Katrīna Neiburga

Pagājušā gada rudenī Neiburga ar mediju starpniecību vērsās pie sabiedrības, aicinot atsaukties jebkāda vecuma pašdarbniekus, kas būtu ar mieru izrādīt savas garāžas un darbnīcas. Uz sludinājumu atsaucās desmitiemšādu mājas darbnīcu inovatoru un viņu ģimenes no visas Latvijas. Māksliniecekopā ar operatoru līdz šim apbraukājusi un intervējusi 18 no tiem. Savukārt Eglītis pašrocīgi veido episku tēlniecisku būvju sistēmas instalāciju, kas veidos šī savdabīgā vīriešu mikrokosmosa “atlējumu” un kurā tiks projicētiNeiburgas videoinstalāciju fragmenti.
Ņemot vērā vērienīgo mākslas darba apjomu unlai nodrošinātu labāko izpildījumu, ekspozīcija vispirms tiks uzbūvētaun marķētaLatvijā. Tad to nobūvēs, lai nogādātu Venēcijā un atkārtoti uzceltu Latvijas paviljonā.Mākslas darba radīšanā iesaistījušiesvēl vairākistarptautiski un Latvijā augsti novērtēti mākslinieki – arhitekts Austris Mailītis, mūziķi Jānis Šipkēvics jeb Šipsi un Andris Indāns, grafiskā dizaina autors Edgars Zvirgzdiņš, kā arī zēnu un vīru kori.
Latvijaspaviljona pasūtītājs ir Kultūras ministrija. Tā realizācija ir iespējama, pateicotiesValsts Kultūrkapitāla fonda un ABLV CharitableFoundation, kā arī LG Electronics, AS Capital, SIA Trigers, SIA Cramo, AS If Latvia, AS Latvijas Zaļā elektronā, HelveticaBold VKN un Gundara Skudriņa atbalstam.

Foto: Katrīna Neiburga

Par māksliniekiem
Katrīna Neiburga strādā ar video, ko pielieto sociālantropoloģiski ievirzītā pētniecības mākslā, multimediālās instalācijās un stāstnieciska rakstura kinodarbos. 2009. gadā ieguva Purvīša balvu, kas ir augstākais Latvijas mākslas apbalvojums.

Andris Eglītis savā mediju izvēlē ir tradicionālists, kura vēlme eksperimentēt ar glezniecību un jaunās formas tēlniecību ir mudinājusi pievērsties arhitektoniskām etīdēm kā ķermeniski izjustai koncepta mākslas praksei. 2013. gadā ieguva Purvīša balva.

Par Venēcijas mākslas biennāli
Venēcijas mākslas biennāle ir senākais un viens no apmeklētākajiem mākslas pasākumiem pasaulē, kas notiek reizi divos gados.2013.gadā Venēcijas biennāli apmeklēja 475 000 cilvēku, oficiālajā skatē piedalījās 88 valstis. Latvija Venēcijas mākslas biennālē piedalās kopš 1999. gada. 56.Venēcijas mākslas biennāle norisināsies no 2015. gada 9. maija līdz 22. novembrim

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!