Foto: Mums Patīk

Īsās ziņas no 1. līdz 31. augustam

Papildinām ziņas par pasākumiem un notikumiem augustā.

Svētdien, 2017. gada 27. augustā, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un izstādes kuratore, mākslas zinātniece Ilze Putniņa aicina uz “Sarunu muzejā” par ievērojamo latviešu gleznotāju Birutu Baumani.

Biruta Baumane. Karuselis. Triptiha II daļa. 1981. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

Biruta Baumane. Karuselis. Triptiha II daļa. 1981. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

Salacgrīvas osta, no jūras puses platu, zvejas kuģītī iešūpotu soli nāk zvejnieks. Biruta Baumane strauji apstājas un tieši saka: “Es gribu Jūs gleznot, pozēsiet?” – “Jā.” Arī šī ekspozīcija, kas turpina izstāžu ciklu “Paaudze”, – meistares novēlējums Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumam – ir tāda spēja atkalsatikšanās: es esmu, es dzīvoju!

Vai tā ir līksmība un dzīves svētki līdz pagurumam lauku kāzās, vienatne naktī, saulains, rāms mazpilsētas miers, karstas gaismas un pūdera putekļi cirka arēnā, ostas skats, klusā daba vai portreti – viss nolikts robežsituācijā. Starp skumjām par aizgājušo laiku un ilgām pēc pilnības pulsē tagadnes trauslā līnija. Birutas Baumanes (1922–2017) galvenās dzīves un ikdienas intereses nepārprotami un daudzskaitlīgi parādās jaunajā ekspozīcijā, cieši sakļaujoties ar pašas autores spilgto individualitāti, kas ietver sakāpinātas prieka un skumju emocijas.

Par to arī būs “Saruna muzejā” ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Ilzi Putniņu. Tikšanās laikā apmeklētājiem tiks piedāvāts detalizēti iepazīties ar muzeja kolekcijas jaunieguvumu – autores dāvinātajām 26 gleznām. Reizē tā būs lieliska iespēja gūt dziļāku ieskatu Birutas Baumanes radošajā biogrāfijā un noskaidrot, kādas raksturīgas īpašības veido viņas oriģinālo stilu un rokrakstu.

Mākslinieces garajā, likteņa pagriezieniem piesātinātajā mūžā būtiska loma bijusi ne tikai glezniecībai, bet arī zināmām Latvijas kultūras personībām. Komentējot izstādē aplūkojamās kompozīcijas, kuratore pastāstīs dažādus interesantus notikumus, kas atklās Birutas Baumanes attiecības ar līdzcilvēkiem, radošo ietekmju līkločus un laikabiedru liecības. Šo nozīmību savulaik akcentējusi arī pati meistare, sakot, ka glezniecība ir viņas dzīve, viņas dienasgrāmata, bet dzīve – tas ir laiks, kurā mēs piedalāmies, laiks, kam mēs piederam ar saviem darbiem, jūtām, domām un arī redzējumu par to (“Biruta Baumane. Glezniecība”, Daugava, 2010).

Sarunā ar Ilzi Putniņu apmeklētāji uzzinās, kas rosinājis konkrēto darbu tapšanu, kādu semiotisku skaidrojumu ietver Birutas Baumanes iecienītās košās krāsas un kādus personīgos pārdzīvojumus vai emocijas pauž izstādē iekļautie portreti un akti.

Uz “Sarunām” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens interesents!
Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, skolēniem – 0,50 EUR. Ar šo biļeti varēs aplūkot arī pastāvīgo ekspozīciju. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Izstāde būs atvērta līdz 10. septembrim.

Plašāk par projektu lasiet LNMM mājas lapā.

___________________________________________________________

Pirmā Simtgades filma svinēs pirmizrādes arī reģionos

rezisors filmeesanas laukumaa Kuldiigaa_mRežisors Varis Brasla un citi filmas veidotāji tūlīt pēc jaunās ģimenes spēlfilmas „Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” pirmizrādes Rīgā dodas ceļojumā pa Latviju, lai satiktos ar skatītājiem reģionu pirmizrādēs.

Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei pirmā pirmizrāde Rīgā notiek 17. augusta vakarā – Vectēvs, kas bīstamāks par datoru gaida viesus kinoteātrī Forum Cinemas / Kino Citadele, turklāt paralēli divās zālēs, un uz vienu no tām, kur filma sāksies 19:30, ir vēl iespējams nopirkt biļetes, lai piedalītos īpašajā seansā “Noskaties pirmais!” (informācija šeit). Jau nākamajā dienā – piektdien, 18. augustā – filma nonāk repertuārā četros Rīgas kinoteātros, un tūlīt arī sākas pirmizrāžu maratons visā Latvijā.

18. augustā pulksten 17:00 filmēšanas grupa ar Vari Braslu priekšgalā viesosies Kuldīgā, kur 2016. gada vasarā notika filmas uzņemšana, 19. augustā 12:00 plānots īpašais seanss Rīgas kinoteātrī Cinamon / Alfa, bet vakarā režisors jau ciemosies Madonā. 20. augustā Varis Brasla un citi filmas veidotāji būs Liepājā, 21. augustā pulksten 18:00 plānots seanss Valmierā, kas arī ir īpaša pilsēta vairākiem filmas grupas dalībniekiem. Tajā pašā vakarā,

21. augustā, pirmizrādes komanda plāno arī nokļūt Cēsīs, bet 22. augustā 18:00 paredzēta Latgales pirmizrāde vēstniecībā Gors Rēzeknē.

23. augustā notiek speciālseanss Talsos, pildot jūnija sākumā dotu solījumu – tolaik filmas grupa sadarbībā ar portālu DELFI apsolīja īpašu seansu tajā pašvaldībā, kuras iedzīvotāji izrādīs vislielāko aktivitātes pieaugumu vēlēšanās.

Rīgas kinoteātrī Splendid Palace filmas demonstrēšana sākas no 22. augusta, bet tikšanās ar skatītājiem ieplānota 29. augustā pulksten 13:00, kad režisors Varis Brasla un scenārija autors Alvis Lapiņš piedalīsies Senioru seansā.

Filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru tiks demonstrēta arī Siguldas, Ventspils, Daugavpils un Smiltenes kinoteātros, arī pārējām kino demonstrēšanas vietām visur Latvijā ir iespējams aicināt uz tikšanos filmēšanas grupas dalībniekus, sazinoties ar filmas producentiem studijā F.O.R.M.A. Informācija par visiem plānotajiem kinoseansiem tiek apkopota studijas mājaslapā.

Jau ziņots, ka filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru, kas stāsta par lielpilsētas zēna Oskara vasaru mazpilsētiņā pie vectēva, ir pirmā pirmizrāde Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, kur kopumā top 16 pilnmetrāžas filmas – sešas spēlfilmas, divas animācijas un astoņas dokumentālās filmas. Vēlāk rudenī – oktobrī un novembrī – plānotas vēl divas dokumentālo filmu pirmizrādes.

___________________________________________________________

Uguns skulptūru parāde pie Rotko centra

Piektdien, 18. augustā, plkst. 22.00 ar pasaulē zināmā latviešu marimbas un sitamo instrumentu virtuoza Riharda Zaļupes koncertu pie Daugavpils Marka Rotko mākslas centra tiks atklātas liesmojošas keramikas lielformāta skulptūras.

Divu nedēļu garumā no 4. līdz 18. augustam Daugavpils cietoksnī V Starptautiskā keramikas mākslas simpozija „CERAMIC LABORATORY” un I Latvijas starptautiskā keramikas festivāla ietvaros top keramikas skulptūras. Pasākumus organizē biedrība „Daugavpils māla mākslas centrs” sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru.

Skulptūras veido starptautiskas žūrijas rūpīgi atlasīti keramiķi no dažādām pasaules valstīm – Vācijas, Nīderlandes, Horvātijas, Rumānijas, Beļģijas, ASV, Brazīlijas un Latvijas. Pie katras skulptūras strādā vairāki mākslinieki.

Noslēguma dienā, 18. augustā, skulptūras tiks dedzinātas jau no rīta plkst. 11.00. Pasākuma kulminācijas brīdī, sākot no plkst. 22.00, tās iemirdzēsies uguns liesmās. Līdzās keramikas ugunsskulptūru atklāšanas pasākumam varēs vērot arī latviešu mākslinieka Kaspara Geiduka keramikas skulptūru apdedzināšanas performanci „Metamorfoze-pavairošana”. Pasākumu kuplinās Riharda Zaļupes muzikālais priekšnesums.

Īpašus svētkus keramiķiem radīs arī Latvijas Pasts, kas visas dienas garumā no plkst. 11.00 līdz 18.00 piedāvās savas jaunās pastmarkas „Mūsdienu mākslinieki – Dainis Pundurs” zīmogošanu. Pastmarka veltīta Latvijas laikmetīgajai mākslai, šoreiz izvēloties I Latvijas starptautiskās keramikas biennāles konkursa izstādes „Martinsona balva” nacionālās zelta godalgas darbu, kura autors ir keramiķis Dainis Pundurs. Pastmarkas prezentācija Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā paredzēta plkst. 14.00.

Festivālam noslēdzoties, keramikas skulptūras kā vides objekti rotās Daugavpils pilsētas ainavu.

Ar festivāla programmu var iepazīties šeit. 

___________________________________________________________

Piektdien, 2017. gada 18. augustā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina uz otro “Sarunu muzejā” Zuzānu kolekcijas izstādē “TOP no top”. Šoreiz ieskatu ekspozīcijas veidošanā sniegs tās iekārtotājs, mākslinieks un scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Scenogrāfs Reinis Suhanovs. 2017. Foto: Didzis Grodzs

Scenogrāfs Reinis Suhanovs. 2017.
Foto: Didzis Grodzs

“TOP no top” ir viena no lielākajām privātā krājuma izstādēm Latvijā, kas demonstrē izcilu mākslas esenci, uzsverot tapšanu kā nebeidzamu procesu. Projekts īstenots komandas darbā, sadarbojoties Mūkusalas Mākslas salona kuratoriem un scenogrāfam, māksliniekam Reinim Suhanovam. Viņš ir autors ne tikai ekspozīcijas noformējumam, bet arī asprātīgajām tematisko sadaļu foto tapetēm, kas papildina katra kuratora koncepciju. Atsevišķu mākslas darbu izvietojums un to savstarpējās saspēles ir nozīmīgs Reiņa devums, kas izstādes sadaļās attīsta paralēlus stāstus un pat sižeta līnijas. Muzeja Lielās zāles neordinārais iekārtojums kādam skatītājam var šķist pat kā sava veida huligānisms.

Ekspozīcijas scenogrāfija apvieno turpat 170 mākslas darbu – laikposmā no 19. gadsimta līdz 2017. gadam radītas gleznas, grafikas, skulptūras, fotogrāfijas, video un instalācijas – negaidītās kombinācijās. Izstāde organizēta trīs lielos blokos: “TOP”, “TOP-TOP” un “top”. Pirmais demonstrē kuratoru atlasi desmit atšķirīgos topos kā alternatīvu ierastajiem mākslas darbu novērtējumiem. Ievietojot Zuzānu kolekcijas spožākos darbus jeb pērles vairākos vienojošos kontekstos, tās zaudē laika gaitā uzkrāto pārspīlēto unikalitāti, kļūstot patiesākas, dzīvākas. Topiem izmantotas tādas objektīvas mērvienības kā mākslas darbu finansiālā vērtība, izmērs, reāla pietuvinātība kolekcionāram vai – gluži otrādi – subjektīva kuratoru interpretācija, kur sadaļas nosaukums atklājas gan ironiskā, gan kultūrvēsturiskā darbu kombinācijā vai intelektuālos rēbusos.

Otrajā, interaktīvajā blokā “TOP-TOP” apmeklētāji, mijiedarbojoties ar skulptūrām un to izgaismojošiem prožektoriem, aicināti radīt savu ekspozīciju. Skatītājs pats izvēlas izgaismojamos mākslas darbus, veidojot aizraujošas ēnu spēles.

Trešā, noslēdzošā sadaļa atspoguļo privātās kolekcijas tapšanu – ne tikai caur nākotnē realizējamiem projektiem, bet arī ar pārdrošiem sapņiem. Tos ir iespējams ieraudzīt pilnībā tikai ar īpaši radīta mobilā ceļveža – aplikācijas palīdzību.

Tikšanās laikā Reinis Suhanovs pastāstīs, kā dzima idejas ekspozīcijas neordinārajai scenogrāfijai un tematisko sadaļu foniem, paskaidros, kā savā starpā sarunājas blakus vai pretī esošie mākslas darbi, kā arī atklās, kādas ir viņa paša iemīļotākās ēnu rotaļas.

Nākamā “Saruna muzejā” izstādē “TOP no top” notiks 10. septembrī plkst. 15.00, kad uz tikšanos ar apmeklētājiem atnāks mecenāts, kolekcionārs Jānis Zuzāns un izstādes līdzkuratore, mākslas zinātniece Diāna Barčevska.

Uz “Sarunām” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens interesents!
Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Izstāde būs atvērta līdz 17. septembrim.

Plašāk par projektu lasiet LNMM mājas lapā.

_______________________________________________________

17. augustā plkst. 18:00 D27 (Dzirnavu iela 27, Rīgā) notiks izstāde un performance:
Agnese Krivade & Andrejs Strokins otrās personas meklējumos

Tavs vaigs. Tava roka. Caur gadsimtu dunu. Kas Tu esi un kā tevi sauc. Starp apturētām zvaigznēm. Kurā telpā tu esi un kāds ir tev laiks. Starp visām šīm trešajām personām. Starp apturētām zvaigznēm. Parādies. Es neko nezinu. Kur tu esi.

Izstādes atklāšana plkst.18.00
Performance plkst. 18.30 (latviešu valodā) un plkst. 19.30 (angļu valodā).

Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc drošāk iepriekš rezervēt šeit

Agnese Krivade: Performance un instalācija, kas parāda manus otrās personas meklējumus šeit, D27. Man nav izdevies nonākt līdz pietiekamai “tevis” definīcijai, tāpēc nevaru teikt, ka viss šeit arī beigsies. Man palīdzējuši mākslinieki Labais Dāma un Slikts. Performanci, kas patiesībā ir īpaši izstrādāts vingrinājums TU atrašanai, vedīsim uz festivālu “Poetry Moon” Somijā, un šī būs vienīgā iespēja to dzirdēt Latvijā.

Andrejs Strokins: Tevis meklēšanā piedalos, turpinot interpretēt D27 atrasto fotomākslinieka Vladislava Rubcova arhīvu. Par Rubcovu man joprojām nav izdevies uzzināt neko, pat ne to, vai viņš vēl ir dzīvs. Šajā izstādē pētu viņa romantiskos meklējumus pagājušā gadsimta 70./80-ajos, aplūkojot viņa erotisko un mākslas foto, kā arī dienasgrāmatu un dzeju.

____________________________________________________________

Helēnas Heinrihsones Autorvakars MVT Vasaras mājā

MVT17. augustā plkst. 18:00 Mākslai Vajag Telpu Vasaras mājā, Kalnciema ielā 36/38 notiks mākslinieces Helēnas Heinrihsones autorvakars. Izstāžu sērijas “Ārup. Andris Grinbergs.” ietvaros skatītājiem tiks prezentēta Helēnas Heinrihsones izstāde “Lidojumā”. Autorvakarā visi klātesošie varēs iepazīties ar izstādes koncepciju un māksliniecei uzdot sev interesējošos jautājumus par mākslas darbu tapšanas procesu.

Helēna Heinrihsone (1948) ir latviešu glezniecības klasiķe, kas pārstāv t. s. “tīro krāsu priekšmetisko glezniecību”. Viņas darbi ir spilgti krāsaini, dekoratīvi vispārināti un vienlaikus – idejiski piepildīti. Tie ir kā spoži, gleznieciski piesātināti reklāmas laukumi, kas Helēnas Heinrihsones subjektīvos dzīves faktus pārvērš universālās zīmēs, atgādinot par dzīves un nāves nebeidzamo konfliktu. Viņa ir jūtu gleznotāja, kas visu izjusto spēj pārvērst gleznā kā dzīves mākslas faktā. Mākslinieces patiesums, perfektā stila izjūta un latviešiem neraksturīga enerģijas intensitāte ir kvalitātes, kas tuvina viņas un Andra Grinberga radošās personības.

Izstādi būs iespējams apskatīt no 10. līdz 20. augustam.
Ieeja pasākumā – bez maksas.

___________________________________________________________

Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī prezentēs Latvijas mūsdienu keramikas mākslinieka Daiņa Pundura daiļradei veltītu pastmarku

Latvijas Pasta jaunākā pastmarka, kas izdota Mūsdienu mākslinieku sērijā un veltīta  Latvijas I  Starptautiskās keramikas biennāles izstādes Martinsona balva 1. vietas ieguvēja Daiņa Pundura daiļradei, tiks prezentēta Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī. 2017. gada 18. augustā no plkst.11 līdz 18 Rotko centrā, Mihaila ielā 3, notiks pastmarkas pirmās dienas zīmogošana, savukārt plkst.14 – pastmarkas prezentācijas pasākums.

Pastmarka izdota 100 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir € 1,49, kas atbilst vienkāršas B klases vēstules nosūtīšanas izmaksām uz jebkuru pasaules valsti vai ierakstītas A klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī īpaša aploksne 1500 eksemplāru tirāžā. Jauno filatēlijas izdevumu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

D. Pundurs (1965), kura darbi atspoguļoti pastmarkā, ir Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras pasniedzējs un asociētais profesors.

2016. gada jūlijā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs organizēja Latvijas I Starptautisko keramikas biennāli, kuras viens no centrālajiem pasākumiem bija starptautiski zināmākā Latvijas keramiķa Pētera Martinsona (1931–2013) piemiņai veltītā konkursa izstāde Martinsona balva. Tajā bija apkopots vairāk nekā 100 visas pasaules mākslinieku keramikas darbu, un pirmo vietu ieguva D. Pundurs.

Nākamo filatēlijas jaunumu plānots izdot 2017. gada 8. septembrī.

____________________________________________________________

Kultūras un izklaides programma ARS REZUMĒ: vakars Maijas Tabakas un viņas laikabiedru “Franču grupas” noskaņās

Reklāmas plakāts “Ars Rezumē” pasākumam 17.08.2017. Māksliniece: Anete Straume

Reklāmas plakāts “Ars Rezumē” pasākumam 17.08.2017. Māksliniece: Anete Straume

Izstādes “Maija Tabaka un Rietumberlīne” izskaņā ceturtdien, 2017. gada 17. augustā, no plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) norisināsies kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” vakars Maijas Tabakas un viņas laikabiedru veidotās t.s. “Franču grupas” noskaņās, aicinot caur eksponētajām gleznām un franču mākslas kino tuvāk izjust 60. gadu īpašo atmosfēru.

Vakara programma plānota divās daļās. Sākot no plkst. 17.30 būs iespēja gida pavadībā doties bezmaksas ekskursijā, lai vēlreiz apskatītu vai detalizētāk iepazītu izstādes “Maija Tabaka un Rietumberlīne” mākslas darbus un uzzinātu to autoru stāstus. Pasākuma otrajā daļā plkst. 18.15 apmeklētāji varēs baudīt 20. gadsimta 60. gadu franču kino – ievērojamā režisora Žana Lika Godāra (Jean-Luc Godard, 1930) filmu “Nicinājums” (“Le Mépris”, 1963).

Maijas Tabakas personības un daiļrades attīstību būtiski ietekmēja viņas iesaistīšanās tā saucamajā otrajā franču grupā Latvijas Mākslas akadēmijas studiju laikā. Vēl tikai pirms desmit gadiem pirmās franču grupas dalībnieki tika izsūtīti uz Sibīriju, taču 60. gados politiskā gaisotne bija jau mainījusies. Tā laikmeta jaunie intelektuāļi sev atklāja franču modernismu, impresionistus un postimpresionistus. Domubiedri sajūsminājās par van Gogu, Gogēnu, Matisu, Pikaso, bet galvenokārt – Sezanu. Lai arī stipri novēlota, šī atklāsme remdināja jauno slāpes pēc garīgas un radošas brīvības ārpus oficiālo dogmu robežām.

Tikmēr dzelzs priekškara otrā pusē – modernisma dzimtenē Francijā – plauka jaunā viļņa kino. “Ars Rezumē” piedāvā kultūras cienītājiem noskatīties Žana Lika Godāra filmu “Nicinājums” – franču jaunā viļņa klasiku. Tas ir stāsts par sarežģījumiem Brižitas Bardo (Brigitte Bardot) un Mišela Pikolī (Jacques Daniel Michel Piccoli) varoņu laulības dzīvē un reizē – komentārs par mākslas attiecībām ar komerciju. Izcilā režisora eksperimenti un atteikšanās izdabāt valdošās gaumes kritērijiem brīvajā Rietumeiropā savā ziņā sasaucas ar “nepareizās” mākslas spītu politiski motivētajiem principiem tā laika Latvijā.

Filma būs franču valodā ar subtitriem angļu valodā.

Pasākums tiek rīkots ar Francijas institūta Latvijā atbalstu.

Uz “Ars Rezumē” pasākumu LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS laipni aicināts ikviens interesents!
Izstādes apskate – 1,50 EUR (akcijas “Labā diena” ietvaros), kino seanss – bezmaksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Vietu skaits ir ierobežots. Uzziņas pie Elīnas Bērziņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 716108 vai rakstot uz e-pastu arsenals@lnmm.lv.

ARS REZUMĒ

Kopš 2008. gada Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu “Ars Rezumē”. Tuvojoties lielās izstādes noslēgumam, LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS iepriekš izziņotā ceturtdienas (vai citas dienas) vakarā tiek rīkots īpašs pasākums ar aicināto viesu uzstāšanos: dzejniekiem, mūziķiem, teātra dalībniekiem, dejas māksliniekiem un citām radošām personībām.

“Ars Rezumē” mērķis ir atbalstīt dažādu radošo aktivitāšu norisi un paplašināt ARSENĀLA piedāvāto kultūras pasākumu klāstu, radīt draudzīgāku, sabiedrībai atvērtāku publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati.

Aicinām izbaudīt radošo muzeja vakaru gaisotni, klausoties un skatoties Jums gatavotos priekšnesumus!

Izstāde “Maija Tabaka un Rietumberlīne” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS būs atvērta vēl tikai līdz 20. augustam.

___________________________________________________________

Valmieras teātris ar izrādēm “Emmijas laime” un “Džeina Eira” viesosies Rīgā

Emmijas laime

Emmijas laime

Ikgadējās Valmieras teātra viesizrādes Rīgā noritēs no 16. līdz 22. augustam, skatītājiem piedāvājot divus dažādos gadsimtos tapušus stāstus par cilvēku vientulību un satikšanās mēģinājumiem – “Džeina Eira” un “Emmijas laime”, iestudējumus, kas apspriesti daudz, skaļi un arī pretrunīgi.

Biļetes uz viesizrādēm var iegādāties visās “Biļešu paradīze” kasēs un internetā.

Viesizrādes sāksies JRT Muzeja zālē, Talsu ielā 1, kur no 16. līdz 20.augustam varēs noskatīties iestudējumu “Emmijas laime” Māras Ķimeles režijā, kas kopš pirmizrādes Valmierā decembrī guvusi nedalītu skatītāju mīlestību un tiek spēlēta izpārdotās zālēs.

Izrāde tapusi pēc izcilā vācu kinorežisora Rainera Vernera Fasbindera scenārija “Bailes saēd dvēseli” motīviem. Galvenajās lomās: Inese Ramute un Jānis Znotiņš.

Iestudējuma darbība risinās mūsdienu Berlīnē – Eiropas sirdī, kurā saplūst visdažādāko tautību cilvēki, katrs ar savām vajadzībām un ieražām. Tur notiek liktenīgā vācietes Emmijas un jaunā marokāņa Ali satikšanās. “Vai laikā, kad zūd jebkādas robežas, Eiropa tuvojas savai bojāejai vai tomēr jaunām iespējām? Kas tādā gadījumā notiek ar katru indivīdu atsevišķi?” tā par izrādi atklāj režisore Māra Ķimele.

Pārējās lomās: Elīna Vāne, Aigars Apinis, Dace Everss, Ināra Ieviņa, Rihards Jakovels, Eduards Johansons, Juris Laviņš, Mārtiņš Meiers, Ilze Pukinska, Ieva Puķe, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante, Māra Vīgante.

Izrādes radošo komandu veido scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa un komponists Emīls Zilberts.

Savukārt, Dailes teātra Lielajā zālē tikai divas reizes – 20. augustā plkst. 18.00 un 22. augustā plkst. 19.00 – pasaulslavenā romāna “Džeina Eira” iestudējums, kas vēsta par jaunās guvernantes Džeinas Eiras un mistera Ročestera sarežģītajām attiecībām.

Galvenajās lomās: Inga Apine (Džeina Eira) un Ivo Martinsons (misters Ročesters).

“Izrāde ir mākslinieciski psiholoģisks pētījums par cilvēka jūtu dabu. Stāsta uzsvaru esmu licis uz divu – Džeinas Eiras un mistera Ročestera – dzīves apbrāztu un cilvēcisko attiecību siltuma pieviltu cilvēku neprātīgajām alkām un bailēm vienam no otra. Respektējot rakstnieces romāna gotiskā stila iezīmes, izrādē nozīmīgu vietu ieņems cilvēka kompleksu, atmiņu, ilgu, zemapziņas un sapņu pasaule,” par izrādi stāsta režisors Reinis Suhanovs.

Pārējās lomās: Rūta Dišlere, Januss Johansons, Agris Māsēns, Kārlis Neimanis, Skaidrīte Putniņa, Agnese Rutkēviča, Madara Rutkēviča, Krišjānis Salmiņš, Laura Siliņa, Megija Dzene vai Anete Kalniņa.

Izrādes radošajā komandā arī scenogrāfe Evija Pintāne, kostīmu mākslinieki MAREUNROL’S, komponists Jēkabs Nīmanis un gaismu mākslinieks Kevins Vins-Džonss (Lielbritānija).

augusts_5260

Foto: Mums Patīk

Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls un Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvā: senās mūzikas ansambļa “4 Times Baroque” koncerts

Senās mūzikas ansamblis “4 Times Baroque” (Vācija). Publicitātes foto

Senās mūzikas ansamblis “4 Times Baroque” (Vācija). Publicitātes foto

Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla turpinājumā otrdien, 2017. gada 15. augustā, plkst. 18.00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina uz 2016. gada labākā jaunā senās mūzikas ansambļa “4 Times Baroque” (Vācija) koncertu ar programmu “La Rosignola”.

Jēdziens “senā mūzika” apzīmē viduslaiku (500–1400), renesanses (1400–1600) un baroka laikmeta (1600–1700) skaņdarbus. Tomēr, neraugoties uz salīdzinoši ilgo laika posmu, kas pagājis kopš to tapšanas, senās mūzikas kompozīcijas var kalpot par avotu, no kura smelties nepārtrauktu enerģiju. Ar to saistīts arī Vācijas senās mūzikas ansambļa “4 Times Baroque” dalībnieku mērķis – pasniegt vēsturisko mūziku dzīvā, uzrunājošā izpildījumā.

Programmā “La Rosignola” (franču: lakstīgala), ar ko mūziķi uzstāsies Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA, soprāna balss un blokflauta imitēs lakstīgalas balss skaņas. Šāds atveids parādās 17. gadsimta madrigālos, ārijās un citās muzikālajās formās, kuras varēs dzirdēt vakara gaitā.

Uz koncertu Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA aicināts ikviens interesents!
Biļešu cena: ieejas biļete Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā (pieaugušajiem – 3,00 EUR; skolēniem – 0,50 EUR; studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR). Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē. Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 80 sēdvietas). Sēdvietas nav numurētas. Uzziņas pie Ievas Andžānes, zvanot pa tālruni (+371) 67 357534 vai rakstot uz e-pastu Ieva.Andzane@lnmm.lv.

PAR FESTIVĀLU
Rīgas Senās mūzikas centrs aicina ikvienu izbaudīt patiesi skaistus svētkus – piekto Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivālu, kas no 2017. gada 2. augusta līdz 3. septembrim norisināsies Latvijas galvaspilsētā. Par nozīmīgu mākslas tradīciju Baltijas reģionā kļuvušais festivāls kā allaž pārsteigs ar daudzveidīgu programmu, aizraujot ar vienīgi baroka mūzikai raksturīgo graciozitāti, smalkumu un greznumu.

Festivāla mērķis ir iepazīstināt uzticamos klausītājus un skeptiķus ar senās mūzikas nebeidzamajiem dārgumiem, padarot šo interesanto kultūras mantojumu tuvu un saprotamu. Festivāla dalībnieki koncertus atskaņo vienīgi uz vēsturisko instrumentu kopijām, īpaši pietuvinot laikam, kurā mūzika tapusi. Šādi, uzburot maģisku atmosfēru, katram ir iespēja izjust laikmeta elpu.

Koncertos piedalīsies izcilākie pašmāju mākslinieki un ārzemju viesi, izpildot gan Latvijas vēsturiskajā teritorijā tapušo mūziku, gan daudzveidīgu baroka mūzikas buķeti no dažādu Eiropas baroka komponistu daiļrades. Sadarbībā ar “Radošā Eiropa” projektu “eeemerging Emerging European Ensembles” festivālā uzstāsies lieliskais senās mūzikas ansamblis “4 Times Baroque” no Vācijas. Tāpat īpašs notikums būs Henrija Pērsela operas “Didona un Enejs” uzvedums.

Vairāk informācijas par festivāla norisi šeit

____________________________________________________________

Vēl līdz 15. augustam filmu autori un producenti var pieteikt savas filmas Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps”, kas šogad norisināsies patriotisko svētku laikā no 9. līdz 15. novembrim. Filmas var pieteikt tiešsaistē Kino balvas mājas lapā lielaiskristaps.lv.

Fotogrāfijā – priecīgie 2016. gada Nacionālās kino balvas laureāti “Lielā Kristapa” noslēguma ceremonijā kinoteātrī “Splendid Palace”, foto – Inese Kalniņa.

Fotogrāfijā – priecīgie 2016. gada Nacionālās kino balvas laureāti “Lielā Kristapa” noslēguma ceremonijā kinoteātrī “Splendid Palace”, foto – Inese Kalniņa.

Nacionālajai kino balvai var pieteikt īsmetrāžas un pilnmetrāžas Latvijas filmas, mazākuma kopražojuma filmas un Latvijas studentu filmas, gan spēlfilmas, gan dokumentālās filmas, gan animāciju. Saskaņā ar Lielā Kristapa nolikumu, īsmetrāžas filmas garums ir līdz 50 minūtēm ieskaitot, pilnmetrāžas filmas garums ir lielāks par 50 minūtēm.

Līdzīgi kā pagājušajā gadā, filmas un profesionāļu veikums tiks vērtēts divās kārtās. Vispirms atlases komisija nominēs filmas un profesionāļus, savukārt festivāla laikā starptautiska žūrija, kuras sastāvā būs gan Latvijas, gan ārvalstu filmu nozares profesionāļi, noteiks laureātus.

Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps atlases komisijā strādās profesionālo organizāciju izvirzīti pārstāvji, šogad tie ir Arvīds Krievs (Latvijas Kinematogrāfistu savienība), Miks Zvirbulis (Latvijas Operatoru ģilde), Zane Balčus (starptautiskās filmu kritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļa), Kristīne Matīsa (Nacionālais kino centrs), Ilona Bičevska (Latvijas filmu producentu asociācija), Jūle Mare Rozīte (Latvijas Filmu mākslinieku ģilde) un Ieva Viese-Vigula (Latvijas Animatoru asociācija).

Balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 13. novembrī, tiks piešķirtas balvas labākajām Latvijas filmām astoņās kategorijās (labākā pilnmetrāžas spēlfilma, labākā īsmetrāžas spēlfilma, labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, labākā īsmetrāžas dokumentālā filma, labākā animācija, labākā mazākuma kopražojuma filma, labākā debija, labākā studentu filma) un labākajiem filmu ražošanā iesaistītajiem profesionāļiem, kopā 23 kategorijās. Nacionālā kino balva tiks piešķirta arī par mūža ieguldījumu filmu mākslā, paredzēta arī Skatītāju balva un īpašās žūrijas un atbalstītāju balvas.

Vairāk informācijas: Marta Bite, producente, 29404443, martabite@yahoo.com,lielaiskristaps.lv

____________________________________________________________

Sansusī, San-su-sī, San-susī!

sansusi_mCeturtais Alternatīvais kamermūzikas festivāls Sansusī sākas piektdien, 11. augustā Pulksten 17.00. Pirmais koncerts Pulksten 19.00. Sestdienas un svētdienas notikumi sākas jau no paša rīta – ap pulksten 9.00.

Iesakām festivālu izbaudīt pavadot tajā visas trīs dienas. Neviens no mākslinieku priekšnesumiem nepārklājas un ir iespējams noklausīties pilnīgi visus koncertus.

Šogad Sansusī piedalās – Guntars Prānis, Jānis Petraškevičs, Olesja Petrova, Reinis Boters, Jēkabs Nīmanis, Marzi Nyman, Arvidas Kazlauskas, Māra Gaņģe, Reinis Zariņš, Atis Jākobsons, Sade Kamppila, Inga Tropa, Orests Silabriedis, Baiba Kurpniece, Māra Pāvula, Aigars Raumanis, Dāvis Eņģelis, Picea Abies, Reinis Bokanovs, Agnese Egliņa, Elizabete Šīrante, Sinfonietta Rīga, Linda Leimane, Kārlis Tols, Una Corda, Herta Hansena, Ance Strazda, Platons Buravickis, Dagne Devjatnikova, Āris Matisovičš, Edgars Trapans, Agate Bankava, Krišjānis Sants, Uģis Krišjānis, Guna Šnē, bēbīši, Ēriks Ēriksons, Naiara De La Puente, Edvīns Klimanovs, Rihards Gulbis, Ieva Tihovska, Agate Bankava, Dan Le Man, Kārlis Derums, Viivi Roiha, Joriks, Eduards Lācis, Anna Ķirse, Peraskēva Deikina, Elīna Endzele, Toms Auniņš, Betula Pendula, Dāvis Kaņepe, Līga Kārkliņa, Laura Atelsone, Kristaps Pētersons, Lea Trommenšlāgere, Regīna, Klāvs Mellis, Varis Klausītājs un citi varen, vareni mākslinieki.

Sekojiet līdzi jaunumiem šeit.

___________________________________________________________

Svētdien, 2017. gada 13. augustā, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) viesosies kuratori Līga Lindenbauma un Valts Miķelsons, aicinot uz “Sarunu muzejā” līdz šim vērienīgākajā mecenātu Jāņa un Dinas Zuzānu kolekcijas izstādē “TOP no top”, kas šobrīd skatāma Lielajā zālē.

“Sarunas muzejā” ir lieliska iespēja padziļināti iepazīt izstādi, atklāt sev ko jaunu un interesanti, jēgpilni pavadīt dažas brīvdienas stundas īpašā mākslas gaisotnē. Šoreiz ieskatu izstādes veidošanā no Zuzānu kolekcijas un privātā mākslas krājuma eksponēšanā sniegs divi no četriem projekta “TOP no top” kuratoriem – mākslas zinātniece Līga Lindenbauma un mākslas kritiķis Valts Miķelsons.

“TOP no top” ir viena no lielākajām privātā krājuma izstādēm Latvijā, kas demonstrē izcilu mākslas esenci, uzsverot tapšanu kā nebeidzamu procesu. Ekspozīcijas scenogrāfija apvieno turpat 170 mākslas darbu – laikposmā no 19. gadsimta līdz 2017. gadam radītas gleznas, grafikas, skulptūras, fotogrāfijas, video un instalācijas – negaidītās kombinācijās, ko kuratori sadalījuši desmit atšķirīgos topos. Topiem izmantotas tādas objektīvas mērvienības kā mākslas darbu finansiālā vērtība, izmērs, reāla pietuvinātība kolekcionāram vai – gluži otrādi – subjektīva kuratoru interpretācija. Izstādes netradicionālais iekārtojums kādam skatītājam var šķist pat kā sava veida huligānisms.

Līga Lindenbauma ir autore sadaļām “Seksistiskākie darbi” un “Skaistākie ceļojumi”, bet Valts Miķelsons radījis konceptu un izlasi sadaļām “Stilīgākie darbi” un “Ūdeņainākie darbi”. Kuras kolekcijas pērles un kāds vienojošs princips slēpjas zem šiem daudznozīmīgajiem nosaukumiem? To katram būs iespēja noskaidrot pasākuma laikā. Saruna iecerēta kā dialogs ar apmeklētājiem, ekspozīcijas apskati pārvēršot par diskusiju izvēlēto tematu ietvarā.

Nākamā tikšanās izstādē “TOP no top” plānota 18. augustā plkst. 18.00, kad uz “Sarunu” ar skatītājiem atnāks ekspozīcijas iekārtotājs, scenogrāfs Reinis Suhanovs. Savukārt 10. septembrī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs iespēja satikt vēl vienu izstādes kuratori – mākslas zinātnieci Diānu Barčevsku, kā arī privātkolekcionāru Jāni Zuzānu.

Uz “Sarunām” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens interesents! Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR.  Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Izstāde būs atvērta līdz 17. septembrim.
Plašāk par projektu lasiet LNMM mājas lapā.

____________________________________________________________

Viņi runā mēlēs!

9 dzejnieki lifta_2Elīna Vendija Rībena, Sandra Marta Grudule, Dita Putnina, Evelīna Andžāne, Raimonda Arāja, Dita Vīksna, Gunta Ristameca, Ianis Bucholtz un Kristīne Geida.
Vada: Inga Gaile
Deviņi dzejnieki liftā!
9. augustā, plkst. 19:00, grāmatu veikalā “Bolderāja” – Avotu ielā 29, Rīgā.

_______________________________________________________

Francijas kultūras nedēļa : Cēzara balvas ieguvušo filmu retrospekcija

Baudot pēdējās vasaras brīvdienas, Cafe Film Noir sadarbībā ar Francijas kultūras centru organizē Francijas kultūras nedēļu, kas norisināsies no 7. līdz 12. augustam un apvieno prestižās Cēzara balvas ieguvušo filmu skatīšanu ar Francijas vīnu un ēdienu baudīšanu.

Demonstrētas tiks sekojošas filmas :
– Sūzana, “Suzanne” (2013), režisors Katell Quillévéré
– Misters Kleins, “Mr Klein” (1976), režisors Joseph Losey
– 9 mēneši, „9 mois Ferme” (2013), režisors Albert Dupontel
– Kapteinis Konans, „Capitane Conan” (1995), režisors Bertrand Tavernier
– Hipokrāts, „Hippocrate” (2013), režisors Thomas Lilti
– Paldies Patron!, „Merci Patron!” (2015), režisors François Ruffin
– Timbuktu, „Timbuktu” (2014), režisors Abderrahmane Sissako
– Visi uz Larzaku, „Tous au Larzac” (2011), režisors Christian Rouaud
– Ministrs, „L’Exercice de l’Etat” (2011); Režisors Pierre Schoeller
– Mūsu mīlestībai, A nos Amours (For our Loves) (1983); režisors Maurice Pialat

Bērnu programma
– Rabīna kaķis, Le Chat du Rabbin (the Rabbi’s cat) (2011); Režisori Joann Sfar un Antoine Delesvaux
– Aija no Jopas, Aya de Youpougon (Aya of Yop city) (2013); Režisori Marguerite Abouet, Clément Oubrerie

Uz pasākumu ir iespējams iegādāties divu veidu ieejas biļetes, kas iekļauj bezmaksas kino demonstrēšanu un: glāzi augstvērtīga Francijas vīna (baltvīns vai sarkanvīns) vai bezalkoholiskā dzēriena un uzkodu pēc izvēles ierodoties pasākumā – 5EUR; vai glāzi augstākās kvalitātes Francijas vīna (baltvīns, rozā vīns vai sarkanvīns) vai bezalkoholiskā dzēriena un Francijas uzkodu izlasi – 10EUR (šī biļete garantē iespēju sēdēt pie galdiņa). Bērniem līdz 7 gadiem, ieeja bez maksas. Visas demonstrētās filmas ir franču valodā ar angļu valodas subtitriem.
Plašāka inormācija par filmām ir apskatāma šeit, biļetes iepriekš pārdošanā ir nopērkamas šeit.

_____________________________________________________________

Baltijas fokuss Lokarno festivālā Šveicē

Lokarno plakaatsLokarno starptautiskajā kinofestivālā Šveicē 4. augustā sākas programma First Look, kura šogad koncentrē uzmanību uz Baltijas valstīm – prezentēšanai Eiropas kinoindustrijas profesionāļiem atlasītas sešas gandrīz gatavas filmas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Lokarno festivāls ir viens no Eiropā vecākajiem, dibināts 1946. gadā un šogad notiek jau septiņdesmito reizi. Festivāla programmā tiek uzsvērta kvalitāte un daudzveidība, iespēja “izpētīt kino no jebkuras perspektīvas”, turklāt festivāla komanda lepojas ar ilgajos gados izturētu tendenci meklēt un atrast “nākotnes kino” – Lokarno programmās uz starptautiskas skatuves savulaik debitējuši Džims Džārmušs, Atoms Egojans, Milošs Formans, Aleksandrs Sokurovs, Bela Tārs, Abass Kiarostami, Gass van Sants, Fatihs Akins un citi šobrīd ievērojami autorkino režisori.

Jau septīto gadu Lokarno festivālā darbojas iniciatīva First Look, kuras ietvaros producenti un režisori iepazīstina industrijas profesionāļus, izplatīšanas aģentus, finansiālā atbalsta fondu pārstāvjus un festivālu programmētājus ar īpaši atlasītām, pēcapstrādes stadijā esošām filmām. Šogad First Look fokusējas uz Baltijas valstīm, Latviju, Lietuvu un Igauniju pārstāv katru divas topošās filmas, kuras no vairākiem pieteikumiem izvēlējušies Lokarno profesionāļi.

Abas Latvijas spēlfilmas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – režisores Madaras Dišleres Paradīze ’89 (producē studija Tasse Film, kopražojums ar Vāciju, pirmizrāde 2018. gada februārī) un režisora Dāvja Sīmaņa filma Tēvs Nakts (līdz šim pazīstama ar darba nosaukumu Puika ar suni, producē Mistrus Media, kopražojums ar Luksemburgu, pirmizrāde 2018. gada septembrī).

Interesanti, ka Lietuvu un Igauniju platformā First Look pārstāv producentu kompānijas, kas dažādos projektos veiksmīgi sadarbojušās ar Latvijas kolēģiem, – igauņu Allfilm piedāvā režisora Lauri Lagles topošo filmu Portugal, Rīna Sildos no studijas Amrion – Monikas Sīmetsas filmu The Little Comrade; Lietuvu pārstāv Latvijā ļoti labi pazīstamā Uļjana Kim ar režisora Mantas Kvedaraviča filmu Stasis un studijas Ironcat kopražojums ar Brazīliju El Padre Medico (režisors Vītautas Puidokas).

Jau ziņots, ka Lokarno festivāla konkursa programmai šogad atlasīta Lailas Pakalniņas jaunākā dokumentālā filma Zirdziņ, hallo! / Hello Horse, Baltijas klātbūtni festivālā kuplina arī lietuviešu režisors Kristijons Vildžūnas, kurš uzaicināts strādāt programmas Pardi di Domani žūrijā. Lokarno festivāla norisēs aktīvi piedalās arī Baltijas valstu galveno kinoinstitūciju vadītāji – Edīte Seppa no Igaunijas Filmu institūta, Rolands Kvietkausks no Lietuvas Kino centra un Latvijas Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

__________________________________________________________

I Latvijas starptautiskais laikmetīgās keramikas festivāls

Ugunsskulptūra pie Daugavpils Marka Rotko mākslas centra

Ugunsskulptūra pie Daugavpils Marka Rotko mākslas centra

4. augustā Daugavpilī ar starptautisku keramikas simpoziju sākas I Latvijas starptautiskā laikmetīgās keramikas festivāla pasākumu programma. No 14. līdz 18. augustam festivāla ietvaros norisināsies dažādas meistarklases, lekcijas, izstāžu atklāšanas un paraugdemonstrējumi.

I Latvijas starptautiskā laikmetīgās keramikas festivāla pasākumu programmu uzsāk V Starptautiskais keramikas mākslas simpozijs „Ceramic Laboratory”, kas notiek Daugavpilī no 4. līdz 18. augustam. Simpoziju rīko biedrība „Daugavpils Māla mākslas centrs” sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru

Simpozija laikā vairāki starptautiski mākslinieki veidos 7 lielformāta keramikas vides objektus, kas simpozija un festivāla kulminācijas brīdī 18. augustā, sākot ar plkst. 22:00, iemirdzēsies liesmojošās ugunsskulptūrās. Ugunsskulptūru atklāšanu papildinās pazīstamā latviešu marimbas virtuoza Riharda Zaļupes priekšnesumi. Festivālam noslēdzoties, izdedzinātie vides objekti rotās Daugavpils pilsētas ainavu.

I Latvijas starptautiskā laikmetīgās keramikas festivāla ietvaros norisināsies ne tikai simpozijs ar rūpīgi atlasītiem profesionāliem māksliniekiem, bet arī ikvienam keramikas mākslas cienītājam un interesentam būs iespēja piedalīties lekcijās, meistarklasēs, radošajās darbnīcās un citās festivāla programmas aktivitātēs.

Lekciju un meistarklašu apmeklētāju skaits ir ierobežots. Pieteikties dalībai lekcijās un meistarklasēs var, zvanot uz tālruni 26190274 (Baiba).

______________________________________________________________

Iznācis laikraksta «konTEKSTS» 5. numurs

konteksts5Nacionālā identitāte un tautu, īpaši Baltijas tautu, vienotība. Tā var raksturot laikraksta «konTEKSTS» Nr. 5 kopnoskaņu.

Anna Auziņa rubrikā «Saruna» Ingai Žoludei stāsta par sevi, savu dzimtu un ir visnotaļ atklāta savos uzskatos par latviešu valodu. Savukārt Inga Žolude jūnija sākumā piedalījās Eiropas Autoru padomes ģenerālajā asamblejā, tādēļ likumsakarīgi, ka redaktora slejā «Autoru solidarizācija» ir stāstīts tieši par to. Pēc ilgu gadu pārtraukuma tikko Tallinā norisinājušās konstruktīvas sarunas par Latvijas un Igaunijas Rakstnieku savienību sadarbības iespējām. Vasaras beigās, iesaistot arī Lietuvas kolēģus, šāda tikšanās iecerētā Rīgā. Par to Arno Jundzes reportāžā. Paula Bankovska esejas «Laika kodi» ierosmes avots ir Alvja Hermaņa pārdomas par laika kodiem teātrī. Bet vai literatūrā ir līdzīgi?

Šajā numurā dzejas lapas piepildītas ar vīrišķu ieelpu / izelpu Andra Ogriņa un Eināra Pelša dzejā. Savukārt prozas sadaļā stāstu pirmpublicējumos manāmi paaudžu kontrasti: pieredzējušā prozaiķa Ērika Kūļa stāsts «Vēlais zvans» un jaunās autores Alises Redviņas stāsts «Atmiņu zagle».

Šovasar apgādi sarūpējuši grāmatas, kas mums atgādina par Latvijas kultūras un cilvēku mentalitātes fenomenu un kas apliecina vārda un mūzikas simbiozes spēku – emocionālo, garīgo, arī politisko norišu ietekmējošu enerģētiku. Rubrikā «Saruna par tekstu» laikraksts «konTEKSTS»  runā ar Janīnu Kursīti, Rūtu Muktupāvelu par Gunta Šmidchena fundamentālo darbu «Dziesmu vara. Nevardarbīgā nacionālā kultūra Baltijas dziesmotajā revolūcijā» (Mansards). Plaša ir kritikas un procesu sadaļa. Ingrida Zemzare ir iedziļinājusies Valda Muktupāvela pētījumā, savukārt Austras Gaigalas redzeslokā nonācis Ievas Tihovskas pētījums par Latvijas minoritāti čigāniem jeb romiem. Bārbala Simsone veidojusi Daugavpils Universitātes akadēmiskā apgāda «Saule» izdevumu apskatu, savukārt Sandra Ratniece aplūkojusi folkloras un novadpētniecības ekspedīciju grāmatas. Protams, tiek pievērsta uzmanība arī oriģinālprozai: Kristīne Ilziņa par Kristīnes Ulbergas romānu «Tur» (Dienas Grāmata). Itin kā pieticīgā apjomā, taču kodolīgi un precīzi Guntis Berelis īsrecenzijā izstāsta par ielu muzikantu, Eva Mārtuža par Sergeja Brauna smeldzīgo atmiņu grāmatu, Kristīne Ilziņa iedziļinājusies Ludviga Sējas dienasgrāmatu apkopojumā un memuāros. Kā vienmēr, laikrakstā atvēlēta telpa arī tulkotajai literatūrai (Violetas Tiltas un Tāļa Eižena recenzijas) un atdzejai (Jāņa Elsberga skatījums par Guntara Godiņa atdzejoto Haso Krulla dzejas kopojumu).

Sadaļā «Literatūra bērniem un pusaudžiem» lasāma Andreja Vīksnas saruna ar vācu rakstnieci Aneti Mīrsavu. Rubrikā «Vērtē lasītājs» savu viedokli par Sanitas Reinsones un Kristīnes Jurjānes kopdarbu «Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju» izsaka Alberts Roze (12 gadi). Savukārt Austra Gaigala gan izvērtējusi jauno Laura Gundara tekstu bērniem «Sveiks, Vali!», gan veidojusi tulkoto grāmatu apskatu.

Laikraksta pēdējā lappusē, kā jau ierasts, Guntis Berelis ielūkojas autoru radošajā procesā, šoreiz rubrikā «Darbistabā» par un ar Tomu Treibergu.  Bet rubrikā «Es lasu» par literatūru, sportu un spēka zīmēm stāsta bobsleja un skeletona saimes kūrētājs Zintis Ekmanis.

LRS laikraksta «konTEKSTS» Nr. 5 (2017. gada augusts) nopērkams visos lielākajos grāmatnīcu tīklos. Cena: 1.50 EUR.

_____________________________________________________________

Svētdien 6. augustā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā pastāvīgā ekspozīcija un mainīgās izstādes skatāmas par akcijas cenām.

Rotkocentrs_8839mVasaras pilnbrieda izstādes Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā skatāmas jau gandrīz mēnesi, taču tie, kuri vēl nav paspējuši, tās var apskatīt par īpašām pirmās mēneša svētdienas akcijas cenām.

Visas mainīgās izstādes tikai par EUR 1,50. Pastāvīgā Rotko centra ekspozīcija „Marks Rotko. Dzīve un māksla” ar Marka Rotko oriģināldarbiem un pasaulslavenā norvēģu mākslinieka Edvarda Munka oriģinālgleznu „Advokāta Ludviga Meijera portrets” tikai par EUR 3,00. Visa Rotko centra apmeklējums EUR 4.50.

Rotko centrā skatāmas mainīgās izstādes:
– Andris Zēgners GAISMĀ;
– Anrtūrs Bērziņš BAROTAVA;
– Moiše Kupfermans (Moshe Kupferman) (Izraēla) DAŽĀDIE PURPURA PELĒKIE;
– Iveta Vaivode ZOBENS LILIJAS;
– Maija Dragūne LITOGRĀFIJA;
– Marta Ģibiete CEĻOTĀJI.

Akcijas laikā 6. augustā Rotko centrs atvērts apmeklētajiem no plkst. 11:00 līdz 17:00.
Plašāka informācija par Marka Rotko mākslas centra izstādēm  šeit.

___________________________________________________________________

“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” sāk biļešu iepriekšpārdošanu

Ir sākusies biļešu iepriekšpārdošana uz režisora Vara Braslas jauno ģimenes spēlfilmu „Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, kura atklāj Nacionālā Kino centra programmu „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” un Latvijas kinorepertuārā parādīsies no
18. augusta.

Jauno spēlfilmu varēs noskatīties visos Rīgas repertuāra kinoteātros (“Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”, „Splendid Palace”) un citās Latvijas pilsētās – Cēsīs „Vidzemes koncertzālē”, Daugavpils kinoteātrī „Silver Screen”, Kuldīgā „Kuldīgas kultūras centrā”, Madonā „Kino Vidzeme”, Rēzeknē „Latgales vēstniecībā GORS”, Smiltenē „Smiltenes kino”, Valmierā „Kino Gaisma” un Ventspilī „Kino Rio”. Biļešu iepriekšpārdošana sākas 1. augustā, skatītāji aicināti sekot līdzi kinoteātru informācijai un paziņojumiem „Studija F.O.R.M.A.” interneta vietnē.

Filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru stāsta par lielpilsētas puiku Oskaru, kuram vasara jāpavada mazpilsētiņā pie vectēva. Tur, par laimi, ir arī dators, bet… tā procesoram pārāk maz kodolu! Oskaram šķiet, ka krūzītes mazgājas pašas, viņš nesper ne soli bez mobilā telefona un dusmojas uz vectēvu. Drīz astoņgadīgais puika tiek ierauts notikumos, kas atklāj deputāta Modrīša manipulācijas. Vecmāmiņa Irma Kode spiesta dziedāt un dejot repu, mazdēls staigāt ar čībām, bet vectēvs itin bieži sastapties ar pašvaldības policistu. Tad iesaistās arī Oskars…

Bērnu lomās – Markuss Jānis Eglītis no Carnikavas un Eva Ozola no Kuldīgas. Pieaugušo lomās Mārtiņš Vilsons, Akvelīna Līvmane, Mārtiņš Meiers, Lauris Dzelzītis, Uldis Dumpis, Alise Polačenko, Vizma Kalme, Inese Pudža un citi. Kaķa Bambāna lomā ventspilnieks Samuraj Lux Hugo Boss, otrā plāna kaķa lomā rīdzinieks Muris. Epizodēs piedalās arī citi dzīvnieki.

Kinodarbu Vectēvs, kas bīstamāks par datoru veidojuši scenārija autors Alvis Lapiņš, operators Uldis Jancis, mākslinieks Mārtiņš Milbrets, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, mūzikas autors Emīls Zilberts, producents Gatis Upmalis. Montāžas režisors ir Emmy balvas ieguvējs Māris Bērziņš no ASV, filmas krāsu mākslinieks – divu Oskara balvu ieguvējs Džons Fordhems no ASV.

Filmu producē filmu studija F.O.R.M.A., kam Latvijā ir vislielākā pieredze ģimenes filmu veidošanā – šajā studijā uzņemta arī režisora Armanda Zvirbuļa filma Mazie laupītāji (2009) un tapusi arī režisora Vara Braslas iepriekšējā filma Ūdensbumba resnajam runcim (2004). Režisors Varis Brasla Latvijas kino vēsturē savu vārdu ierakstījis ar vēl vairākām skatītāju iemīļotām ģimenes filmām – Emīla nedarbi (1985), Ziemassvētku jampadracis (1993) un citām.

Vectēvs, kas bīstamāks par datoru ir pirmā Latvijas simtgades filma, kas nonāk uz ekrāniem, atklājot 16 pilnmetrāžas filmu programmu, kas veltīta valsts jubilejai. Filmas veidotāji aicina bērnus, tuvojoties pirmizrādei, uzdāvināt kino biļeti arī savam vectētiņam un vecmāmiņai.

____________________________________________________________

Aicina apgūt balles dejas: Rīgā norisināsies “Rīgas balles” Akadēmija

rigas-balles-akademija8. augustā plkst. 18:00 deju studijā Magic Dance Studio Stabu ielā 58, gatavojoties ikgadējai “Rīgas ballei”, notiks bezmaksas deju meistarklases un profesionāļu lekcijas. Uz pasākumiem aicināti visi interesenti.

Pasākumi veidoti kā saviesīgas tikšanās: etiķetes eksperti stāstīs, kā uzvesties ballē un palīdzēs apgūt labas manieres, savukārt profesionāli balles deju pasniedzēji vadīs Vīnes valša un kadriļas meistarklases. Balles dejas varēs turpināt mācīties Magic Dance Studio un jau 9. septembrī mirdzēt “Rīgas ballē 2017”.

“Aicinām visus “Rīgas balles” viesus, kā arī balles tradīciju cienītājus apmeklēt “Rīgas balles” Akadēmiju,” saka “Rīgas balles” patronese Natālija Tumševica. “Rīkotāji stāstīs par gaidāmajiem svētkiem un dalīsies zināšanās, kas palīdzēs viesiem emocionāli un intelektuāli sagatavoties “Rīgas ballei”.”

Iepriekšēja pieteikšanās pa tālr.: +371 28100843.
“Rīgas balle 2017” norisināsies Rīgas krāšņajā Melngalvju namā (Rātslaukums 7) 2017. gada 9. septembrī. Vairāk lasiet šeit.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!