Oiva Toika. Zaļais ibiss. No kolekcijas “Putni”. 20. gs. 70. gadi. Pūsts stikls.

IITTALA – AKTUĀLS DIZAINS KOPŠ 1881. GADA

No 2015. gada 7. novembra līdz 2016. gada 3. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Iittala – aktuāls dizains kopš 1881. gada”, kas stāsta par slavenās Somijas stikla ražotnes “Iittala” vēsturi un reprezentē zīmola mūsdienu produkciju.

Paralēli apjomīgajai Somijas Stikla muzeja ceļojošajai izstādei “Somijas stikla māksla. 2005–2010”, kuru var aplūkot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē, 3. stāva vestibilā apmeklētājus gaida ekspozīcija, kas tuvāk iepazīstina ar “Fiskars Group” sastāvā esošā leģendārā stikla priekšmetu ražotāja “Iittala” izstrādāto dizaina koncepciju un mūsdienīgo produkciju, kura tagad pieejama arī Latvijā, Rīgā.
Ietekmīgā “Fiskars Group” savā jomā ir līdere Ziemeļvalstīs, apvienojot virkni autoritatīvu preču zīmolu: “Iittala”, “Arabia”, “Hackman”, “Fiskars”, “Rörstrand”, “Höganäs Keramik” un ražojot plašu spektru ikdienā lietojamu priekšmetu virtuvei un galda servēšanai, kā arī citus mājas interjera piederumus. Grupas darbības misijā definēts tās mērķis uzlabot cilvēka dzīves vidi gan mājās, gan atpūtas brīžos ārpus telpām. Iekļautie zīmoli ir ļoti iecienīti un ilgu gadu gaitā spējuši nodrošināt pircēju uzticību, jo to ražotajiem produktiem piemīt nemainīgi augsta kvalitāte, t.sk. ergonomiskums.
Iittala” uzņēmuma pirmsākumi rodami 1881. gadā, kad nelielajā Ītalas (Iittala) ciematā Somijas dienvidos tika nodibināts stikla uzņēmums. Sākotnēji tur ražoja pūstā, presētā, pulētā, apgleznotā un gravētā stikla priekšmetus, kas tolaik atbilda vispārpieņemtajai greznajai trauku modei. Visās fabrikās pamatā izmantoja līdzīgus, bagātīgus stikla dekorēšanas paņēmienus. Taču spītējot ierastajai kārtībai, 20. gadsimta sākumā “Iittala” atteicās no dekoratīvās pieejas par labu funkcionalitātei un estētikai – raksturīgajām Skandināvijas progresīvā dizaina īpašībām.
Aktīva “izlaušanās ārpus rāmjiem” noritēja 20. gadsimta 30. un 40. gados – vienlaikus ar modernisma un funkcionālisma ienākšanu pasaules arhitektūrā un mākslā. “Iittala” zīmola produkciju veidoja Somijas arhitektūras un dizaina zvaigznes Alvars Ālto (Alvar Aalto), Aino Ālto (Aino Aalto) un Kajs Franks (Kaj Franck). Viņu devīze bija radīt produktus ar konkrētu mērķi un veicināt to pieejamību visiem patērētajiem. Šī nostāja vēlāk kļuva par bāzi “Iittala” īstenotajai filozofijai: nojaukt robežas un ar priekšmetu palīdzību padarīt ikdienu skaistāku, vienkāršāku un ērtāku. Tas bija “Iittala” pamatprincipu formulēšanas laiks. Forma, funkcija un kvalitāte ir galvenie stūrakmeņi, uz kuriem balstīts kompānijas produktu izstrādes dizains un ražošana. Iespēja harmoniski kombinēt un grupēt priekšmetus no dažādām dizaina līnijām, veidojot un saskaņojot savus mājas interjerus, ir papildu lieliska opcija, ko sniedz “Iittala”.
Ilgtspējīgs dizains ir tā priekšrocība, kas mūsdienās arvien vairāk tiek novērtēta visā pasaulē. Kvalitāte paliek nemainīga, un “Iittala” kolekcijā atrodami ne tikai moderni dizaina priekšmeti, bet arī tādi, kas tika ražoti vēl pirms astoņdesmit gadiem, taču joprojām saglabā savu aktualitāti, piemēram, 1936. gada vāze “Savoja” (“Savoy”).
Augsta profesionalitāte – viens no pašiem būtiskākajiem ražošanas kritērijiem. Ceļš no idejas līdz gala produktam prasa maksimālu dizaineru un meistara – stikla pūtēja sadarbību. Piemēram, lai izgatavotu vienu Alvara Ālto vāzi, nepieciešams septiņu profesionālu stikla apstrādes meistaru kopdarbs, kas norisinās divpadsmit soļos, notiek 1100 grādu krāsns temperatūrā un prasa 30 darba stundas. Rezultātā katra jaunizveidotā Ālto vāze ir neatkārtojama.
Iittala” var lepoties, ka laika ritumā tā piesaistījusi savas produkcijas ražošanai pašus izcilākos Somijas dizainerus, tai skaitā Tapio Virkalu (Tapio Wirkkala) un Timo Sarpanevu (Timo Sarpaneva), kurš kļuvis par zīmola logotipa autoru.
Mūsdienās “Iittala” strādā ar dizaineriem no visas pasaules. Viņu vidū jāmin arī Somijas dizaineri Klauss Hāpaniemi (Klaus Haapaniemi) un Harri Koskinens (Harri Koskinen), kas ieguvuši augstāko atzinību starptautiskā mērogā. Daudzi no “Iittala” izstrādājumiem saņēmuši prestižās “Red Dot” un “iF” dizaina izcilības godalgas.
Ar jaunāko “Iittala” produkciju apmeklētāji var iepazīties firmas veikalā Rīgā, Aspazijas bulvārī 24.

Teksts pēc www.iittala.com un www.fiskars.com materiāliem

Izstādes koordinatore muzejā: Dace Ļaviņa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas kolekcijas glabātāja

SAISTĪTIE PASĀKUMI:
* 7. novembrī plkst. 12.00 “Sarunas muzejā”:
tikšanās ar Somijas Stikla muzeja galveno izstāžu kuratori Utu Laurenu (Uta Laurén), kura iepazīstinās ar izstādes ideju un koncepciju, kā arī sniegs koncentrētu ieskatu Somijas stikla mākslas vēsturē un attīstībā.
Aicināti visi interesenti! Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Pasākums notiks angļu valodā.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.
* 11. novembrī plkst. 17.00 Lekcija “Iittala – aktuāls dizains kopš 1881. gada”:
par “Iittala” stikla ražotnes pirmsākumiem, dizaineriem un produkciju stāstīs “Fiskars Group” uzņēmumu “Iittala”, “Arabia”, “Rörstrand” konceptuālā dizaina nodaļas vadītāja Irina Vīpola (Irina Viippola).
Mērķauditorija: dizaina cienītāji, jomas profesionāļi, mākslas un dizaina skolu audzēkņi, studenti. Aicināti visi interesenti!
Lekcija notiks angļu valodā.
Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 3,56; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 2,13. Cenā iekļauta abu izstāžu apskate.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.
* 28. novembrī plkst. 12.00 Mozaīkas un vitrāžu darbnīca pieaugušiem
“Iittala iedvesmo” kopā ar stikla mākslinieci Lauru Osi:
no smalkiem, iepriekš sadalītiem stikla un mozaīku gabaliņiem radīsim personīgu “Iittala” tēlu – putnu no Oivas Toikas kolekcijas, Alvara Ālto raksturīgo ezeru formu vai kādu citu sev tuvu darbu no izstādes. Izvēlēto formu veidosim uz mazām caurspīdīga stikla loksnītēm, apakšā liekot siluetu. Kontūru robežās rotaļāsimies ar daudzkrāsainiem stikla gabaliņiem, līmējot tos ar caurspīdīgu līmi pie stikla virsmas, tā attīstot katra individuālo izjūtu par izstādē redzēto.
Aicināti visi interesenti!
Dalības maksa: EUR 7,11. Cenā iekļauta abu izstāžu apskate.
Nodarbības ilgums: 3 h.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.
* visu izstādes laiku Nodarbība skolēniem “Iepazīsti stikla mākslu!”:
(ar iepriekšēju pieteikšanos)
caurspīdīgs, matēts, trausls, plastisks, krāsains – tik daudzveidīgs ir stikls, kuru redzam mākslā un ikdienā! Mākslinieku un dizaineru radošās idejas pētīsim abās Somijas stikla mākslas izstādēs, kā arī muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā. Izgaismojot darbus ar lukturīšiem, ieskatīsimies stikla radītajās gaismēnās. Darba gaitā skolēni gūs priekšstatu par stikla mākslu un dizainu Latvijā un Somijā, meklēs jaunas iespējas stikla pielietojumam.
Mērķauditorija: skolēni.
Dalības maksa: nodarbības vadīšana EUR 5,69 no grupas + ieejas biļete katram skolēnam EUR 2,13 (EUR 1,42 – ja grupā ir vismaz 10 audzēkņi). Cenā iekļauta abu izstāžu apskate. Pavadošajiem pedagogiem ieeja bez maksas.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!