Gundegas Repšes romāna “Bogene” atvēršanas svētki

Nesen izdevniecība “Dienas Grāmata” laida klajā sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” jaunāko darbu – Gundegas Repšes romānu “Bogene”, kas vēsta par 1940.-41. gada notikumiem Latvijā. 11. novembra vakarā Mencendorfa namā tika svinēti grāmatas atvēršanas svētki.

Savos iespaidos par grāmatu dalījās tās redaktore Dace Sparāne-Freimane, zinātniskais konsultants Vents Zvaigzne, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Ilva Skulte un literatūrzinātniece Anita Rožkalne. Vairāki runātāji atzina, ka “Bogene” vedina runāt un domāt par sevi, par savas dzimtas pieredzi un atmiņu.

Vents Zvaigzne stāstīja, ka tieši šī grāmata viņam palīdzējusi aizpildīt baltos plankumus dzimtas atmiņā un izprast laikposmu, par kuru viņa tuvinieki allaž vairījušies runāt.

Dace Sparāne-Freimane raksturoja “Bogeni” kā nežēlīgas gaismas zibsni, kas nevis sit ar aklumu, bet atver jaunu redzes kanālu. Nācijas gara spīdzināšanai mierinājums nav iespējams.

Anita Rožkalne runāja par metaforām, kas spēj sāpes pārvērst ainavās, un tikai tad tās iespējams pieņemt vai aizmirst.

Lai izvairītos no tik ierastā rituāla – iznākušās grāmatas fragmentu lasījumiem –, Gundega Repše nolasīja nesen uzrakstīto eseju par vēsturi un savām personiskajām attiecībām ar to.

Gundegas Repšes un Gunta Bereļa viedokļi joprojām turpina sadurties. Brīžiem tā, ka dzirksteles vien nošķīst. Kur nav dzirksteļošanas, nav arī dialoga. Viņi joprojām turpina sarunāties – katrs savā valodā, bet lieliski viens otru saprotot.

Jau nākamajā dienā pēc grāmatas atvēršanas svētkiem Gundegai bija jādodas tālākā ceļā prom no mājām, tāpēc sadāvinātos ziedu klēpjus viņa nolika pie Brīvības pieminekļa.

Vairāk par Gundegas Repšes romānu “Bogene” lasiet šeit.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!