Publicitātes attēls

Divas jaunas izstādes Latvijas Fotogrāfijas muzejā

No 15. jūnija Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālē skatāmas divas jaunas izstādes: fotogrāfes Noras Vrubļevskas izstāde „Ja kāds runā, ir gaišāk” un fotogrāfes Daces Voitkevičas izstāde „Laužot ledu”.

Noras Vrubļevskas fotoprojekta galvenā tēma ir bailes no tumsas un autori interesē tas, ka cilvēka dabā ir vienlaikus baidīties un tai pašā laikā sajust vēlmi bailēm stāties pretī un tās atmaskot. Fotogrāfiju sērija tapusi ISSP Skolas laikā, un izstādē lielformāta fotogrāfijas mīsies ar mazizmēra foto kolāžu. Bailes no tumsas nav bailes no gaismas trūkuma, bet gan bailes no iespējamām vai iedomātām briesmām, ko tumsa slēpj.

Klusums. Novembra vējā smaržo sveķi.
Piepilsētas meža taku klāj brūnas priežu skujas. Mana kreisā kabata smaga, tajā žvindz atslēgas un pleijera austiņas. Es jūtu, ka jaka velk uz vienu pusi, neritmiski sitoties pret kāju. Eju ātri, brīžiem metos skriet līdz aizelšos. Man svīst rokas un no uztraukuma šķiet, ka kāds seko; atskatos, bet ceļš ir tumšs un tukšs. Cauri krosenēm spiežas čiekuru asie stūri, nereti ieduroties pēdas pašā viducī.
Kas tur lapās čabinās? Pēkšņi krūmos pavīd acu pāris, man piemetas drebuļi un mēģinu atcerēties pašaizsardzības paņēmienus, bet saprotu, ka nezinu, ko darīt, ja uzbrūk, piemēram, lapsa. Brienu caur aso gārsu, saskatu, ka tā tomēr zālē iemesta skārdene, kas atspīd pilsētas pieklusinātajās gaismās.
Remdējot uztraukumu, es dungoju „upe nesa ozoliņu, ar visām(i) bitītēm”. Tā jau ir, es atceros, ka cilvēki ir teikuši, ka nedrīkst klausīties mūziku uz austiņām, ja vienatnē iet pa tumsu.

Nora Vrubļevska ir dzīvojusi vairākus gadus Amerikā, studējusi fotogrāfiju Jaunanglijas Fotogrāfijas skolā Bostonā, mācījusies arī ISSP skolā un ISSP vasaras skolā. Viņa ir piedalījusies meistardarbnīcās Bostonas Mākslas muzeja skolā un Bostonas Fotogrāfijas centrā. Izstādēs piedalās kopš 2010. gada. 2013. gadā sarīkojusi personālizstādi „Cambridge at Night” Vīznera mākslas galerijā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā un kopā ar fotogrāfu Denu Skvīru izdevusi fotogrāmatu ar tādu pašu nosaukumu; šī gada sākumā galerijā ISTABA bija skatāma autores personālizstāde „Camera obscura*”. Kopš 2014. gada Nora Vrubļevska vada radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Viņa darbojusies Rīgas Fotomēneša un Self Publish Riga pasākumu organizēšanā. Šobrīd fotogrāfe studē LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studiju programmā „Vizuālās mākslas skolotājs”.

Vairāk par autori – mājaslapā. 

Daces Voitkevičas dokumentālā foto sērija „Laužot ledu” tika aizsākta 2013. gadā kā stāsts par neparastiem cilvēkiem. Fotogrāfes mērķis bija iepazīt citus cilvēkus, bet tas viņu aizveda atpakaļ pie sevis, ļāva iepazīt savas personiskās robežas un iegūt jaunu pieredzi. Sērijas tapšanas laikā Dace Voitkeviča satika dažādus cilvēkus un piedzīvoja daudzus aizkustinošus brīžus. Viens no tiem bija agrāk neredzēts ziemas peldētājas ģimenes video, kurā pārsteidzošā kārtā uz īsu brīdi redzama autores mamma gaidībās ar meitu. Fotogrāfiju sērija iedvesmojusi arī autori „lauzt ledu” un izmēģināt peldi āliņģī.

Katrā sabiedrībā ir cilvēki, kas uzdrošinās rīkoties pretēji ierastajiem uzskatiem. Ziemas peldes paradokss ir tajā, ka tā ir pieejama visiem, taču prasa pārvarēt sevi un mainīt attieksmi pret vispārpieņemto. Ziemas peldētājiem ledusauksts ūdens ir fiziskās un garīgās dziedināšanas avots. Viņi lauž ledu peldei un „lauž” stereotipus, lai dzīvotu labāku dzīvi. Latvijā cilvēki peldas āliņģos gan vienatnē, ģimenes un draugu lokā,  gan apvienojas ziemas peldētāju jeb roņu klubos. Daudzi piedalās ziemas peldēšanas sacīkstēs, kurās var kļūt par čempioniem visās vecuma grupās. Ziemas peldētāji nereti ir pārvarējuši dažādas krīzes veselībā un personiskajā dzīvē. Kopīgi pavadītais laiks pie āliņģa „lauž ledu” arī cilvēku attiecībās, ļaujot jautri un sirreāli svinēt dzīvi.

Dace Voitkeviča ir mākslas maģistre, fotogrāfe. Viņa ir mācījusies fotogrāfiju dažādos kursos un meistarklasēs, tostarp ISSP (2013. un 2014. gadā). Vairākus gadus bijusi Ogres foto kluba valdē un darba grupā fotogrāfijas seminārā „Egona Spura ceļš” un Foto Dienas Ogrē. Dace Voitkeviča ir piedalījusies vairākās grupu izstādēs Latvijā, Zviedrijā un Krievijā. Viņas darbi iekļuvuši „Latio” Latvijas „Gada balva fotogrāfijā 2015” finālā un Kauņas foto festivāla 2015. gada portfolio skates finālā.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!