Publicitātes attēls: Rafaēla glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”

Būs apskatāma Rafaēla glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”

Pateicoties Itālijas Markes reģionam, Itālijas vēstniecībai Latvijā un Markes Nacionālajai galerijai, no 2018. gada 21. marta līdz 22. aprīlim Mākslas muzejā „Rīgas Birža” būs skatāma izcilā itāļu renesanses mākslinieka Rafaēla Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503). Rafaēls Latvijā tiek eksponēts pirmo reizi.

Itāļu augstās renesanses gleznotājs Rafaēls Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) ir viens no 15.–16. gadsimta ievērojamākajiem māksliniekiem, kura dzimtas saknes ir Markes reģionā, Urbīno pilsētā. Dzīves laikā Rafaēls radījis neskaitāmus meistardarbus, kas izceļas ar formas skaidrību, kompozīcijas vieglumu, harmonijas izjūtu un sievietes – īpaši Dievmātes tēla – poētiskumu.

Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA būs apskatāms autora agrīnais darbs “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503) no Markes Nacionālās galerijas kolekcijas. Nelielais vertikālā formāta darbs ir apgleznots no abām pusēm, tādēļ, iespējams, tapis kā altārgleznas sānu panelis. Gleznas otrā pusē attēlota marmora imitācija un aplis ar ierakstu, kuru skatītājs redzētu brīdī, kad altāris būtu aizvērts. Altāra centrālā daļa līdz mūsdienām nav saglabājusies, bet tā pretējās puses panelis šobrīd atrodas privātkolekcijā ASV.

Rafaēla darba “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” eksponēšana ir veltījums Latvijas valsts simtgadei un ievada Markes reģiona dienas Rīgā, kas norisināsies no š. g. 19. līdz 25. martam, un turpinās vēstīt par itāļu renesanses kultūru līdz pat 22. aprīlim.

Markes Nacionālā galerija atrodas Rafaēla dzimtajā pilsētā Urbīno, skaistajā 15. gadsimta Palazzo Ducale. Galerijas apmeklētājiem pieejams bagāts krājums, kurā ietilpst 13.–18. gadsimta glezniecība, tēlniecība, keramika, monētas, zīmējumi un atsevišķas mēbeles, tomēr kolekcijas kodolu veido itāļu renesanses glezniecība.

Marke ir viens no bagātākajiem un krāšņākajiem Itālijas reģioniem, kas vienmēr bijis šīs valsts “Lielceļš uz Austrumiem”. Tā ir īstā vieta, lai atklātu daudzveidīgas ainavas. Šeit atrodas Apenīnu grēdas kalni, kas maigi nosliecas jūras virzienā līdzās paralēlām ielejām. Reģions lepojas ar retu dabas skaistumu un nozīmīgām personībām, kas tajā reiz dzimušas – Džakomo Leopardi (Giacomo Leopardi), Rafaēlu, Džovanni Batistu Pergolēzi (Giovanni Battista Pergolesi), Džoakīmo Rosīni (Gioachino Rossini), Gaspari Spontīni (Gaspare Spontini), Tēvu Mateo Rici (Padre Matteo Ricci), Frederiku II no Švābijas (Frederick II of Swabia).

Apmeklētājiem būs iespēja ne vien redzēt Rafaēla mākslas darbu, bet arī piedalīties dažādos ar Itālijas kultūru saistītos pasākumos un atklāt Markes reģionu.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!