Fotogrāfija © Cooper & Gorfer (Bibi Kemnica / Bibi Chemnitz)

The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti

No 2019. gada 7. februāra līdz 31. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) viesosies izstāde “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti”, piedāvājot ziemeļu dabas skaistuma un skarbo laikapstākļu iedvesmotu Islandes, Grenlandes un Fēru salu mākslinieku skatījumu uz mūsdienu modi.

Izstāde “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti” tapusi sadarbībā ar māksliniecēm-kuratorēm Sāru Kūperi (Sarah Cooper, 1974, ASV) un Ninu Gorferi (Nina Gorfer, 1979, Austrija), kuras divu gadu garumā apmeklēja Islandē, Grenlandē un Fēru salās dzīvojošos modes māksliniekus un dizainerus, lai pētītu, kā salinieku vide, kultūras identitāte un tradīcijas ietekmē viņu radošumu. Pretstatā antropologu tradicionālajai zinātniskajai pieejai kopienu kultūras pētīšanā, Kūpere un Gorfere savus novērojumus transformē ar fotokameras aci tvertos poētiskos stāstos. Viņu iespaidi pārvēršas iestudētās portretfotogrāfijās, pievienojot krāsu slāni, tekstūru un simbolismu. Katrs portrets ir veidots sadarbībā ar vietējo modes mākslinieku, un paralēli fotogrāfijām izstādē ir skatāmas arī dizaineru tekstilinstalācijas.

Lola un brieža galva. 2014. Fotogrāfija © Cooper & Gorfer (Johanna Metusalemsdotīra / Johanna Methusalemsdóttir)

Īpaša nozīme projektā tiek piešķirta mākslinieku dzimtajai vietai un videi. “Daži attēli izstādē ir pilnīgi bez cilvēkiem, tādējādi uzsverot Ziemeļatlantijas dabas ainavas bezgalīgo plašumu un neparedzamos laikapstākļus,” stāsta Nina Gorfere. “Mēs izjutām dabas varenību. Tā atstāj nospiedumu pat tad, ja esi tūrists. Un, protams, tā neapšaubāmi ietekmē tos, kuri tur dzīvo un uzaug. Tam radošumam, kas atklājas šajās pasaules daļās, piemīt savdabīgs mežonīgums un bezbailība,” turpina Sāra Kūpere.

Piektās meitas. 2014. Fotogrāfija © Cooper & Gorfer (Bibi Kemnica / Bibi Chemnitz)

Duets Kūpere & Gorfere uzsāka sadarbību 2006. gadā, veidojot fotoprojektus. Kopš tā laika abas autores izdevušas vairākas mākslinieciski augstvērtīgas grāmatas un sarīkojušas izstādes visā pasaulē. Ideju realizēšanai Kūpere un Gorfere izmanto pašu radītu metodi, kuras centrā ir ceļojumi, tikšanās ar cilvēkiem un šo personību stāsti. Šobrīd mākslinieces dzīvo un strādā Gēteborgā (Zviedrija) un Berlīnē (Vācija).

Mundi (Mundi). Marglytta (Medūza). 2013. Adīta kleita, atsauce uz tumšās jūras dzīlēm un tās iemītniekiem. Publicitātes foto

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kurā 11 islandiešu, grenlandiešu un fēriešu mākslinieki-dizaineri piedāvā savu interpretāciju par mūsdienu modi, ir tālu no tradicionālās modes pasaules ar tai raksturīgajām sezonālajām tendencēm. Ekspozīcija aktualizē jautājumu par mākslinieka radošumu un faktoriem, kas to ietekmē – kultūras identitāte, tradīcijas, vide, dabas ainava, laikapstākļi, kā arī Ziemeļvalstu inovatīvā pieredze ilgtspējīgas modes radīšanā, izmantojot vietējos resursus. Projekta ietvaros apmeklētājiem būs iespēja tikties ar dažiem no izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem, kas dalīsies savā pieredzē par dizainera lomu un atbildību ilgtspējīgas modes radīšanā.

Portrets ar spalvām. 2014. Fotogrāfija © Cooper & Gorfer (STEiNUNN)

Izstādi “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti” 2014. gadā veidojusi Ziemeļu māja Reikjavikā (Islande) priekš 3. Ziemeļvalstu modes biennāles, kas notika Lietišķās mākslas muzejā Frankfurtē. Kopš tā laika ekspozīcija tikusi izrādīta Dānijā, Nīderlandē, Fēru salās, Islandē, ASV, Ķīnā, Zviedrijā un Grenlandē, bet 2019. gadā viesosies Rīgā, Viļņā un Tallinā.

Izstādē pārstāvēti 11 modes mākslinieki un dizaineri: Barbara I Gongini, Guðrun&Guðrun (Fēru salas); Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert, Jessie Kleemann (Grenlande); STEiNUNN / Steinunn Sigurðardóttir, JÖR / Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Islande).

Izstādi Latvijā organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Projektu finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padome, “The Nordics”, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Norvēģijas vēstniecība, Islandes konsulāts, “Nordic Partners Group”, “Fish+Fish”, transporta kompānija “DSV”.

Plašāka informācija mājaslapā.

Raksta attēlā: Jūra Enas rokās. 2014. Fotogrāfija © Cooper & Gorfer (Bibi Kemnica / Bibi Chemnitz)

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!