Publicitātes attēls

Sērijā “Orbītas bibliotēka” iznākusi horvātu dzejnieka Marko Pogačara dzejas izlase

Izdevniecība “Orbīta” laidusi klajā starptautiski pazīstamā horvātu dzejnieka Marko Pogačara dzejas izlasi “Ugunsgrēks bibliotēkā”. Izlasi sakārtojis un no horvātu valodas atdzejojis Arvis Viguls.

Horvātu dzejnieks Marko Pogačars (Marko Pogačar) dzimis 1984. gadā Splitā. Kopš 2006. gada iznākušas 7 dzejas grāmatas, kā arī publicistikas, eseju un stāstu krājumi, kas nodrošinājuši viņam vietu starp atzītākajiem horvātu autoriem ne tikai lokāli, bet arī starptautiskā mērogā.

Pogačara darbi atdzejoti un izdoti vairāk nekā 35 valodās.

Rakstnieks ir divreiz viesojies Latvijā – Dzejas dienās 2015. gadā un festivālā “Page Break” 2022. gadā. Atdzejojis un izdevis tekstgrupas “Orbīta” dzejas izlasi, kā arī Arvja Vigula dzejas grāmatu horvātu valodā.

Izlasē “Ugunsgrēks bibliotēkā” iekļauti dzejoļi no krājumiem “Dēles virs Santakrusas” (Pijavice nad Santa Cruzom, 2006), “Vēstījumi parastiem ļaudīm” (Poslanice običnim ljudima, 2007), “Priekšmeti” (Predmeti, 2009), “Melnais novads” (Crna pokrajina, 2013) un “Zeme Zeme” (Zemlja Zemlja, 2017).

Atdzejotājs Arvis Viguls par izlasi teic: “”Ugunsgrēks bibliotēkā” ir pirmā horvātu dzejas grāmata latviešu valodā šajā gadsimtā. Tā ir lieliska iespēja sākt iepazīšanos ar horvātu mūsdienu literatūru, kā arī tvert starpautiskās laikmetīgās dzejas vēsmas.”

Pasaulē pazīstamais slovēņu dzejnieks Tomažs Šalamuns par Pogačaru savulaik sacījis: “Marko Pogačars ir brīnums. Nav īsti skaidrs, kad un no kurienes viņš parādījās, taču ir tik acīmredzami, ka viņš ir mūsu vidū – turklāt centrāli. Cik apbrīnojami viņš iedzīvina atmiņu dziļumu, mērķē uz lasītāja ķermeni, tā izkaisīto micēliju. Autors ir citu lielisko dzejnieku, savu pavadoņu, briesmīgais brālis, viņš augstu vērtē gaismu. Ar Pogačaru ne vien horvātu, bet visas pasaules dzeja sniedzas līdz tās varenā koka galotnei.”

 

Sērijas redaktors: Aleksandrs Zapoļs. Dizaina autors: Tom Mrazauskas. Korektore: Jolanta Pētersone.

Grāmata izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Horvātijas Kultūras ministrijas atbalstu.

 

Sērijā “Orbītas bibliotēka” pastāv jau vairāk nekā piecus gadus, un tajā tiek izdoti mūsdienu dzejnieku un prozaiķu darbi. Līdz šim sērijā izdotie darbi: Arvja Vigula dzejoļu krājums “Grāmata”, Kirila Kobrina eseju izlase “Vēsture. Work in Progress”, Andra Kupriša stāstu krājums “Berlīne”, Kikōnes dzejas krājums “Jūs kavējaties”, Anda Surgunta dzejas krājums “Skaistākā no aizmiršanās hipotēzēm”, Semjona Haņina krājums “Ne tā”, Elvīras Blomas dzejas krājums “Izdzēstie attēli”, Laura Veipa “Interesantās dienas”, Andreja Seņ-Seņkova dzejas krājums “Papīra krūtis”, Viļa Kasima “Lizergīnblūzs”, Leonīda Dobičina romāns “Enpils”, Andra Kalnozola romāns “Kalendārs mani sauc”, Ričarda Brotigana romāns “Foreļu cope Amerikā”, Roberta Valzera “Laupītājs”, Arkādija Dragomoščenko “Elēģijas”, Elīnas Bākules-Veiras dzejas krājums “Tas ods meklē mani kopš 1981. gada”, Marijas Luīzes Meļķes dzejas un zibprozas krājums “Nerealizēto potenciālu klubs”, Gunta Bereļa darbs “…rakstīt…”, Danilo Kiša stāstu krājums “Mirušo enciklopēdija”, Serhija Žadana dzejas izlase “Harkivas Dinamo”, Ērikas Bērziņas dzejas krājums “Ardievas bohēmai”, Andreja Ļevkina prozas krājums “Nekas, ka īstenībā to nevar redzēt”.

 

Grāmatas iegādājamas grāmatnīcās “Globuss”, ”Jānis Roze”, “Bolderāja”, galerijā “Istaba“, kā arī interneta platformā talka.lv.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!