Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejam – 10

Karnevāls pie Lūcijas Zamaičas. 20. gs. 30. gadi. Fotopapīrs, fotogrāfija. Autors nezināms. SBM kolekcija. Publicitātes foto

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs savā darbībā akcentē kultūras dzīves aspektus starpkaru laikā, tāpēc gan pastāvīgās ekspozīcijas iekārtojums, gan mainīgās izstādes, gan lekcijas, darbnīcas un citi pasākumi – viss ir veltījums 20. gadsimta 20.–30. gadiem.

Desmit gadu periodā muzeju kopumā ir apmeklējuši vairāk nekā 26 tūkstoši cilvēku, notikušas 22 izstādes, kas ir saistītas ar Romanu Sutu (1896–1944), Aleksandru Beļcovu (1892–1981), viņu meitu, mākslu, baletu un citām jomām.

Kā dažas no veiksmīgākajām un apmeklētākajām izstādēm jāmin “Aleksandra Beļcova un Franču Rivjēra” (2012), kas ļāva ieraudzīt šo skaisto Francijas reģionu gleznotājas acīm un iepazīt vienu no spožākajiem posmiem autores radošajā biogrāfijā. 2015. gadā notika izstāde “Vienas gleznas stāsts: Baltā un melnā”, kas vēstīja par Aleksandras Beļcovas darbā “Baltā un melnā” (1925) redzamajām dāmām un viņu likteņiem. Izcilais Latvijas klasiskā modernisma glezniecības paraugs un ar to saistītie stāsti izraisīja dzīvu gan publikas, gan pētnieku interesi.

Izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ekspozīcijas daļa LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē. 2017. Foto: Otto Strazds

1016. gada nogalē tika atklāta izstāde “Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados”, kas sniedza ieskatu Preses baļļu fenomenā starpkaru Latvijā. Kaut gan ekspozīcijā nebija neviena mākslas darba (to vietā bija tērpi, dažādi skaistuma piederumi un aksesuāri, fotogrāfijas, rakstiskās liecības), izstāde baudījusi īpašu apmeklētāju un sabiedrisko mediju atsaucību.

Vērienīgais projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas par godu mākslinieka 120. jubilejai norisinājās 2017. gadā, kļuvis par līdz šim lielāko autora daiļrades retrospekciju. Tā tika izvērsta divās vietās – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM), aptverot glezniecību, grafiku, grāmatu ilustrācijas, scenogrāfiju, darbus dizainā un lietišķajā mākslā. Izstādes laikā notikusi starptautiska zinātniskā konference, kurā ar referātiem par atsevišķiem Romana Sutas un viņa laikabiedru daiļrades aspektiem, kā arī dažādiem stājmākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem uzstājās vadošie pētnieki no Latvijas, Krievijas, Apvienotās Karalistes un Vācijas.

Sietspiedes darbnīcā tapis krekls ar Aleksandras Beļcovas gleznas “Baltā un melnā” (1925) reprodukciju. 2015. Publicitātes foto

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejam ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar mākslas zinātnieku Dr. art. Alekseju Petuhovu (Алексей Петухов, Maskava), kurš ir A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs. Viņa septiņu lekciju cikls par Art Deco mākslas stilu bija piesaistījis daudz klausītāju gan no profesionālajām, gan neprofesionālajām aprindām. Tam sekoja arī citas lekcijas par 20. gadsimta pirmās puses mākslu un mākslas dzīvi.

Jau vairākus gadus SBM auglīgi sadarbojas ar plaši pazīstamo modes vēsturnieki Aleksandru Vasiļjevu (Александр Васильев), kurš dažādu izstāžu vajadzībām labprāt aizdod tērpus no savas apjomīgās kolekcijas. Vienlaicīgi Vasiļjevs atbalsta muzeju, dāvinot Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas mākslas darbus, kuri tiek pamanīti antikvariātos, tādā veidā sekmējot krājuma papildināšanu.

Līdzīga sadarbība izveidojusies ar Rietumu Banku, Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze” un citām institūcijām. Ilggadējs sadarbības partneris ir arī kolekcionārs Jānis Zuzāns un Mūkusalas Mākslas salons, kas uz dažādām izstādēm dod darbus no savas kolekcijas.

SBM rīkoto pasākumu vidū sevišķi jāizceļ sadarbības projekti, kas īstenoti kopā ar citiem memoriālajiem, piemēram, Andreja Upīša, Jāņa Akuratera, Aleksandra Čaka un Ojāra Vācieša muzejiem, regulāri organizējot pastaigas pa Rīgu un stāstot aizraujošus stāstus par māksliniekiem un rakstniekiem atbilstoši pasākuma tematikai (piemēram, “B.U.Č.A.S.” 2012. gadā, “Austrumu ceļš” 2017. gadā utt.).

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs veic aktīvu pētniecisko darbību, kas rezultējas izstādēs, grāmatās un publikācijās. 2016. gadā apgāda “Neputns” paspārnē iznākusi Romanam Sutam veltīta monogrāfija, līdzīga apjoma grāmata 2019. gadā tiks izdota par Aleksandru Beļcovu.

Muzejs piedāvā apmeklētājiem daudzveidīgas izglītības programmas – lekcijas, seminārus, tematiskos pasākumus, ģimenes dienas, radošās darbnīcas un nodarbības, kas aptver visas vecuma grupas.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs izsaka pateicību visiem partneriem, draugiem, apmeklētājiem, kolēģiem, kuri šo desmit gadu laikā ir snieguši savu atbalstu SBM, un cer uz sadarbību arī turpmāk.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

four × 2 =