Publicitātes attēls

“RojaL” noslēdzies, balvas – sadalītas

Kino, mūzikas un mākslas festivāla “RojaL” konkursa, kurā piedalās jauno režisoru īsfilmas, galveno balvu – zelta “RojaL” – žūrija piešķīra Macejam Būhvaldam par filmu “Laime”.

Maceja Būhvalda filmā “Laime” (2018, Polija) trīs dažāda vecuma varoņi meklē mīlestību, mieru un panākumus. Šī gada “RojaL” žūrija, kurā bija scenārists un režisors Ivo Briedis, kino zinātniece Zane Balčus un operators Gints Bērziņš, savā pamatojumā raksta: “Par sarežģītu, intonācijā daudzveidīgu un ironisku skatījumu uz to, kā cilvēki mēģina sasniegt piepildījumu – apmierinājumu, labsajūtu, laimi. Savstarpēji atšķirīgajiem personāžiem izveidotas vizuāli dažādas vides, kuru stilistika precīzi rezonē ar viņu tēliem, tā paplašinot varoņu un situāciju interpretāciju. Individuālie stāsti filmas notikumu attīstības gaitā neizbēgami krustojas, taču režisors to risinājumā spēj ieviest negaidītus elementus un dažādu žanru saspēli.”

Šī gada sudraba “RojaL” žūrija piešķīra Gabrieles Urbonaites filmai “Pēdējā skolas diena” (2018, Lietuva). Pamatojums – “Par ļoti profesionāli prasmīgu darbu, kurā jūtama kino valodas izteiksmes līdzekļu pārvaldīšana, veidojot spraigu un vizuāli izteiksmīgu stāstu par jaunu puisi, kurš pakļaujas drauga aicinājumam piedalīties vienā pēdējā darījumā, kas, kā jau tas gaidāms, izrādās izaicinājumu pilns. Neskatoties uz iepriekš paredzamu vēstījuma attīstību, veiksmīgā aktieru atlase, mākslinieka darbs un spriedzes filmu žanra elementi filmu padara par pārliecinošu jaunas režisores pieteikumu.”

Skatītāju simpātijas šogad pieder īsfilmai “Spēle” (2018, Polija), kuras režisors Pjotrs Sulkovskis uz ekrāna risināja stāstu par vīrieti un viņa vainas apziņu, kas pat pēc tik daudziem gadiem turpina viņu mocīt.

Šogad kino, mūzikas un mākslas festivāls “RojaL” norisinājās no 30. jūlija līdz 1. augustam, un filmas izrādīja Rojā, Kaltenē, Rudē, Melnsilā, Kolkā. Festivālu atklāja Matīsa Kažas starpdisciplinārais projekts “Kino un mēs”, kurā Andris Keišs, Egons Dombrovskis un Jānis Skutelis ieskatās padomju laikā uzņemtajās Latvijas aktierfilmās. “RojaL” kino fokuss šogad bija Baltijas kino. Igauniju pārstāvēja animatoru Prīta Pērna un Prīta Tendera darbu izlase un Jāka Kilmi komēdija “Ātrie igauņu puiši”, Lietuvu – Kannu “Un certain regard” programmā izrādītā filma “Tu esmu es” (2006, režisors Kristijonas Vildžiūnas). Latvijas animāciju pārstāvēja Ginta Zilbaloža “Projām” un Edmunda Jansona “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, dokumentālo kino – Ivara Zviedra “Afigenna” un “Meikots Īrijā”, Matīsa Kažas “Klejotāji”, un mākslas filmas – “Nekas mūs neapturēs” (režisors Andris Gauja) un “Sauja ložu” (rež. Una Celma). Izrādīja arī Eiropas Kinoakadēmijas īsfilmas.

“RojaL” laikā atklāja vairākas mākslas izstādes. Savus darbus skatītāju vērtējumam nodeva Kristīne Kutepova, Inuta Graudiņa, Pēteris Sidars, Andrejs Ameļkovičs. Improvizētā divkaujā “Dzejas kodiens” spēkiem mērojās Andris Akmentiņš un Jānis Elsbergs, bet par skanisku baudu rūpējās trio “Rix” un Liepājas zvanu ansamblis “Campanella”.

«RojaL» norisi šogad atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rojas novada dome.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!