“Rīts ar literatūrzinātnieku” jūlijā iepazīstinās ar baroka laikmeta literatūru
20. jūlijā plkst. 12.00 Lēdurgas evanģēliski luteriskās baznīcas dārzā, Emiļa Melngaiļa ielā 1, notiks cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās ar pētnieci Māru Gruduli, kura uzstāsies ar priekšlasījumu “Baroka literatūra baroka laikmetā: skats uz 17. gadsimta latviešu tekstiem”.
Lekcija sniegs ieskatu 17. gadsimta garīgajās dziesmās un gadījuma (kāzu, bēru un tml.) dzejā latviešu valodā, pievērsīs uzmanību skaņai tekstā un poētiskajām fantāzijām. Priekšlasījumu pavadīs piemēru demonstrējumi (t. sk. iz publikas). Lektore cer uz klātesošo atsaucību, lai baroka valoda atdzīvotos un skanētu!
Māra Grudule ir literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesore, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece. Galvenās pētījumu jomas 16. – 19. gadsimta latviešu literatūras vēsture un Baltijas vācu literatūra. Vairāku plašu monogrāfisku pētījumu autore kolektīvajās monogrāfijās – nodaļa “Vācbaltiešu literatūra 1890–1939” grāmatā “Vācu literatūra un Latvija 1890–1945” (Latvijas literatūras gada balva 2005 literatūrzinātnē), kā arī nodaļa “Igauņi un lietuvieši – kultūra un literatūra latviešu grāmatās un periodikā 17. – 19. gadsimtā” grāmatā “Latvieši, igauņi un lietuvieši: literārie un kultūras kontakti”. Māras Grudules monogrāfija “Latviešu dzejas sākotne 16. un 17. gadsimtā kultūrvēsturiskos kontekstos” atzīta par 2017. gada nozīmīgāko sasniegumu zinātnē kā pirmreizējs pētījums par dzeju latviešu valodā reformācijas, vēlās renesanses un baroka laikmetā. Par 2018. gada nozīmīgāko sasniegumu zinātnē atzīta Māras Grudules sastādītā kolektīvā monogrāfija “Gothards Frīdrihs Stenders (1714–1796) un apgaismība Baltijā Eiropas kontekstā”. 2022. gada 15. martā Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāts par veiktajiem pētījumiem latviešu literatūras un kultūras vēsturē Mārai Grudulei piešķīra LZA Lielo medaļu.
“Rīts ar literatūrzinātnieku” 2024. gadā pēta literāros strāvojumus Latvijā un trimdā, piedāvājot iespēju vairāk uzzināt par Preiļu konceptuālistiem, jaungaitniekiem, Elles ķēķi, 20. gs. 80. gadu “jauno, dusmīgo meiteņu” paaudzes rakstniecēm, baroka literatūru baroka laikmetā ar skatu uz 17. gadsimta latviešu tekstiem, Fin de siecle franču-beļģu simbolistu sekotājiem, zaļvārniešiem un trauksminiekiem, pirmo Eiropas līmeņa literāro un kultūras žurnālu “Mājas Viesa Mēnešraksts”. Lekciju cikls, kā ierasts, noslēgsies ar diskusiju.
Cikls sagatavots sadarbībā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.
Aicinām pasākumu apmeklēt klātienē un pavadīt sestdienas rītu interesantā sabiedrībā!
Pasākuma apmeklētājiem būs ekskluzīva iespēja nokļūt Lēdurgas evanģēliski luteriskās baznīcas tornī un paraudzīties uz Lēdurgu un tās apkārtni no augšas.
Lekciju video ierakstus vēlāk būs iespējams noskatīties Siguldas Devons Facebook lapā un Youtube kanālā.
Informējam, ka pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts.
Ieeja bez maksas.
Ilustrācijā izmantots attēls no 1673. gada grāmatas, kas gan nav latviski izdota, bet ir tulkota latviešu valodā, un attēls (1690), kurā ir latviešu teksts.