Reinis Lismanis. Bez nosaukuma (Berlīne). 2015, fragments

Reinis Lismanis. Mēģinājumi un kļūdas

No 2017. gada 17. novembra līdz 2018. gada 21. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles ARSENĀLS Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) būs skatāma Reiņa Lismaņa personālizstāde “Mēģinājumi un kļūdas”.

“Mēģinājumi un kļūdas” ir jaunā mākslinieka Reiņa Lismaņa pirmā personālizstāde. Ietverot dažādus medijus un paņēmienus, izstāde fokusējas uz specifiskiem elementiem, kas veido plašāku izpratni par fotogrāfijas un vizuālo mediju piedāvātajām iespējām. Mākslinieka kompozīcijas reflektē par “aizkulisēm”* un nostiprinātām metodēm, par sava veida “rāmjiem” (Gestell), aizņemoties no vācu filozofa Martina Heidegera (Martin Heidegger, 1889–1976) terminoloģiju un idejas, kas saistītas ar tehnoloģijām. Zināmā mērā eksponētie darbi kalpo kā mediators attiecībām starp autoru un valdošo uzbūvi fotogrāfijā, video, instalācijā un mākslinieciskajā praksē kopumā.

Reinis Lismanis. Bez nosaukuma (Braitona). 2017. Fotogrāfija. Autora īpašums. Foto: Reinis LismanisArsenāls, LNMA, Riga Nov 17, 2017 - Jan 21, 2018

Reinis Lismanis. Bez nosaukuma (Braitona). 2017. Fotogrāfija. Autora īpašums. Foto: Reinis LismanisArsenāls, LNMA, Riga

Pētot fotogrāfisku procesu elementus, to tradicionālās sistēmas un metodes tiek inovatīvi pārstrādātas. Izstādē apskatāmi momentuzņēmumi no mākslinieka ikdienas, tai skaitā pētnieciskiem ceļojumiem, kompozīciju veidošanas testiem un “aizkulišu” dokumentēšanas. Video darbs “Calibration, kurā izmantotas paraugkrāsas, kas ņemtas no ekrāna kalibrācijas procesa, raisa diskusiju par video un instalācijas mijiedarbību. Sērija sastāv no ar tinti nopūstiem fotogrāfijas papīriem “Archival Pigment Prints, kas pārveido mehāniskās printera tintes galviņas kustības humānos, ar roku zīmētos rakstos, kas dod vaļu nejaušībai un gadījumam. Citi darbi iekļauj montāžu ar DIY (Do it yourself, t.i., pašradītu) instrukciju video, attēlus ar samontētām skulptūrām un lielformāta klusās dabas.

gada sākumā gaidāms Reiņa Lismaņa katalogs, kas iekļaus izstādē redzamos darbus.

* Autora komentārs:

[..] Jebkurā gadījumā, pa ceļam uz studiju es iedomājos par iespējamu preses relīzi izstādei. Nebija jau nejaušība, es tieši nesen redzēju nopublicētu to klišejisko citātu no kāda slavena mākslinieka, vai zinātnieka, vai politiķa par to, kā viņai/viņam esot ļoti svarīgas šitādas pastaigas. Tas palīdzot uzturēt tādu labu ideju plūsmu. Nu tā kā es uzprasījos. Iedomājos, ka varētu būt labi sagatavot relīzi, kas būtībā saka: “Mēģinājumi un kļūdas” ir Reiņa Lismaņa izstāde, un Jums vajadzētu ierasties uz atklāšanu. [..]

(Protams, tādas pašas raksta arī grāmatām. Smieklīgs gadījums – izdevējs vienai nesenai grāmatai, pie kuras piestrādāju, kaut kādu nesaprotamu iemeslu dēļ uzstāja, ka relīze jāiekļauj uz atsevišķas lapas iekšā tādā grāmatas plastikāta iepakojumā. Beigās tā lapa sačakarēja grāmatas vāku, atstāja nospiedumu, jo viņi izmantoja līmi. Izskatījās, ka kāds to grāmatu notraipīja ar ēdienu vai kaut kā tā.)

Manuprāt, tāda preses relīze būtu ļoti atbilstoša. Pēc būtības tā sanāktu kā destilēta versija no tā, kam preses relīzei ierasti būtu jābūt. [..] Man šķiet, ka tas iederētos ar darbiem, ko esmu izstādei veidojis. Tāda kā labi ieeļļoto sistēmu paņemšana un sadrumstalošana, pievēršot uzmanību to struktūrai un jēgai pašai par sevi.

Diezgan ātri gan es sapratu, ka tas laikam būtu pārāk iedomīgi, īpaši no kāda ar pirmo personālizstādi un tā. Kretīnisks gājiens. Atpakaļ pie sākuma.

PAR MĀKSLINIEKU

Reinis Lismanis (1992, Jūrmala) ir mākslinieks, kurš šobrīd dzīvo un strādā Londonā, Lielbritānijā. 2014. gadā absolvējis Braitonas Universitāti, iegūstot “Tom Buckeridge” fotogrāfijas balvu. Kopš 2012. gada Lismanis piedalījies grupu izstādēs Itālijā, Ķīnā, Latvijā, Lielbritānijā, Slovēnijā, Šveicē un Ungārijā, viņa darbi izvēlēti Vintertūras Fotomuzeja “Plat(t)form 2016” (Šveice) un Taragonas starptautiskā fotofestivāla “SCAN” (Spānija) portfolio skatēm. Autora darbi tikuši publicēti “Aesthetica Magazine”, “Source Photographic Review”, kā arī grāmatās “Laboratori” (izdevējs “Ca l’Isidret Edicions”) un “Latvijas Fotogrāfija 2015” (izdevējs “FK Magazine”). Mākslinieka projekts “Sharp Edges” divus gadus pēc kārtas nominēts “Magnum Photos” un “Photo London Graduate Photographers” balvai.

Izstādes atklāšana 2017. gada 16. novembrī plkst. 17.00

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!