Romans Suta. Iziešana arēnā. 20. gs. 20. gadu 2. puse. Papīrs, tuša. SBM kolekcija. Skenējums

Radošā grafikas darbnīca ar mākslinieci Baibu Spranci „Vieglprātības sekas”

Sestdien, 2016. gada 12. martā, plkst. 16.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un māksliniece Baiba Sprance aicina uz radošo grafikas darbnīcu “Vieglprātības sekas”, kas norisināsies izstādē “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs”.

SVidbergs_Cirks-m

Sigismunds Vidbergs. Cirks. 1939. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums

Pastāv viedoklis, ka mākslinieki mēdz būt vieglprātīgi. Reizēm sper soļus, paļaujoties uz likteni, īsti nezinot, kurp tas novedīs. Nereti šādi top izcili mākslas darbi. Mākslinieki raduši klausīt arī iedvesmai, kas var palīdzēt vairāk nekā gudri kaldināts plāns. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs kopā ar mākslinieci, LNMM muzejpedagoģi Baibu Spranci piedāvā riskantu iespēju izmēģināt ko līdzīgu divu autoru – Romana Sutas (1896–1944) un Sigismunda Vidberga (1890–1970) – tušas zīmējumu izstādē, kura šobrīd ir skatāma muzeja ekspozīcijā. Viss sāksies ar dažām līnijām uz balta papīra, taču tālākā notikumu attīstība nevienam nav zināma.

Gan Sigismunds Vidbergs, gan Romans Suta ir veiklas un elegantas līnijas meistari. Cilvēkam, kurš nav trenēts mākslas nodarbībās, roka nespēj uzvilkt tik nevainojami tīru līniju, pie reizes arī radot perfektu formu. Tāpēc nodarbība sākas bezatbildīgi: katrs dalībnieks uz lapas uzvelk nejaušas līnijas – brīvā plūdumā, neko nedomājot un neplānojot attēlot konkrētas lietas. Tā pastāv iespēja, ka šīs līnijas būs vieglas un nesamocītas.

Nākamais solis – šajā abstraktajā kompozīcijā jāierauga kādas tēmas iespēja. Lapu var aplūkot no visām pusēm, līdz rodas ideja, kā zīmējumu varētu attīstīt tālāk. Šajā stadijā iespējama visu dalībnieku kopīga situācijas apspriešana.

Vēlreiz tiek izpētīti abu mākslinieku darbi, lai saprastu, kādas metodes – papildinošu līniju, melnu kontūru vai līnijas rastra veidotus laukumus – izvēlēties, lai attīstītu un pabeigtu nejaušo kompozīciju.

Radošā darbnīca aktivizēs iztēli, pārbaudīs, kā roka klausa prāta diktētam uzdevumam, liekot pārliecināties arī par katra koncentrēšanās spējām.

Uz radošo grafikas darbnīcu ar mākslinieci Baibu Spranci laipni aicināts ikviens!
Nodarbība piemērota dalībniekiem no 6 gadu vecuma.

Dalības maksa: 2,00 EUR no personas. Nepieciešamos materiālus muzejs nodrošinās uz vietas.

Pirms nodarbības būs iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs”.

Visus, kas vēlas noskaidrot, kādas sekas var būt vieglprātībai mākslā, lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.

Teksts: Baiba Sprance

radosa darbnica divu meistaru radosai sdialogs

Reklāmas plakāts radošajai grafikas darbnīcai “Vieglprātības sekas” izstādē “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs” 12.03.2016. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā. Māksliniece: Anete Straume

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!