Afišas fragments

Radīts jauns, unikāls notikums Latvijas kultūrtelpā – laikmetīgu izrāžu epizodes “Pārmija”

22. martā Latvijas kultūrtelpā sevi pieteiks jauns, unikāla koncepta notikums –  vēl nebijuša formāta skatuves mākslu notikumu sērija “Pārmija” jeb laikmetīgu izrāžu epizodes. Tās ietvaros reizi mēnesī kultūrvietā “Hanzas Perons” būs iespēja pavadīt “kultūras svētdienas” jeb vienas dienas laikā vienviet noskatīties divas augstvērtīgas izrādes vai performances teātra, mūzikas, dejas vai mākslas žanrā.

Latvijā top daudz izcilu kultūras notikumu, un viesojas lieliski mākslinieki no citām valstīm. Tomēr daudziem notikumiem ir vienreizēja projekta raksturs, un nereti vērtīgas izrādes tiek parādītas tikai vienu reizi šauram skatītāju lokam. To bieži nosaka arī mazā kultūrvietu ietilpība. Katrā “Pārmijas” epizodē katra izrāde tiks rādīta divas reizes, dodot iespēju tās noskatīties iespējami plašākam skatītāju lokam.

“Dzelzceļa pārmija savieno vai sazaro sliežu ceļus. Tāpat mēs savienosim un, iespējams, arī sazarosim laikmetīgo teātri, mākslu, deju un mūziku. Pārmija ir terminēts saskarsmes punkts noteiktā laika nogrieznī. Tas ir mirklis pret kopējo ceļu, kas vēl priekšā vai jau noiets. Tāpat arī “Pārmijas” epizodes būs skaisti mirkļi, kas izcelsies ārpus skatuves mākslu vides ikdienas norisēm,” stāsta “Pārmijas” vadītāja Ļena Ferstere.

Atšķirībā no citiem festivāla rakstura kultūras notikumiem “Pārmija” būs izvērsta laikā un gaidīs skatītājus reizi mēnesī (izņemot vasaras mēnešus), svētdienā, lai nesteidzīgi izbaudītu divas augstvērtīgas izrādes, dalītos iespaidos par redzēto ar izrāžu radošajām komandām un pārspriestu to ar draugiem saviesīgā gaisotnē pie vīna glāzes un vieglām uzkodām teātra gaumē.

“Laikmetīgā māksla ir formā un saturā pārsteidzoša. Domāju, ka katrā “Pārmijas” epizodē atklāsies cita laikmetīgā šķautne, no reizes uz reizi mainot skatītāju izpratni par to, kas ir laikmetīgs,” pārdomās dalās kultūrvietas “Hanzas Perons” vadītāja Ieva Irbina.

Viņa piebilst – klātbūtnes sajūta dod vienreizīgumu, jo “dzīvo” izrādi otrreiz tieši tāpat nospēlēt ir neiespējami. Tāpēc “Pārmijas” epizodes būs aizraujošas arī tiem, kuri programmā iekļautās izrādes jau ir redzējuši, turklāt pēc izrādēm dzejnieka un interneta žurnāla “Satori” galvenā redaktora Henrika Eliasa Zēgnera vadībā notiks arī sarunas ar izrāžu veidotājiem.

Uzņemot “Pārmijas” izrādes, kultūrvietas “Hanzas Perons” zāle tiks sadalīta trīs daļās – divās izrāžu telpās un zonā vieglām pusdienām vai vakariņām, ļaujot visu dienu pavadīt vienuviet.

“Arhitektūra, kas savieno veco un jauno, ļauj piedzīvot notikumus pilnīgi citādi. “Pārmija” aicina un varbūt pat izaicina piedzīvot teātra skatuves notikumus pavisam neierasti,” skaidro Ieva Irbina. “Jau rudenī pie mums viesojās Starptautiskais Jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, un kļuva skaidrs, ka šī telpa ir lieliski piemērota kamerizrādēm.”

Par to ikviens aicināts pārliecināties “Pārmijas” pirmajā epizodē 22. martā, kad būs skatāma Lauras Dišleres audiovizuālā kustību izrāde “Intervija ar Frānsisu Bēkonu” un pazīstamākā igauņu horeogrāfa Marta Kangro dejas izrāde “Pirmspagātne” (Past Perfect), ko savas 25. jubilejas sezonā piedāvā Starptautiskais Jaunā teātra festivāls “Homo Novus”.

Biļetes uz “Pārmijas” epizodēm var iegādāties šeit.

Par laikmetīgo izrāžu epizodēm “Pārmija”

Reizi mēnesī, svētdienās, kultūrvietā “Hanzas Perons” tiks izrādīta viena “Pārmijas” laikmetīgo izrāžu epizode, kuras ietvaros ikvienam būs iespēja baudīt augstvērtīgus mākslas darbus teātra, mūzikas, mākslas vai dejas žanrā. Tās būs izrādes vai performances, kas līdz šim Latvijā rādītas tikai vienu reizi šaurā skatītāju lokā un guvušas sajūsminātas skatītāju atsauksmes, kā arī ārvalstīs tapuši darbi. Laikmetīgo izrāžu epizodes “Pārmija” rīko nodibinājums “Tuvplāns”.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!