Publicitātes foto

Pasta vēstures izstāde “Tikai no tevis nav vēstules…”

Bija laiki, kad nebija ne telefona, ne telegrāfa, un vienīgais saziņas (un arī preses izplatīšanas) līdzeklis bija pasts. Kad runājam par pastu, nāk prātā pasta kantoris, pastnieks un pastmarkas. Visi trīs ir vajadzīgi, bet vēstules sūtīšanai pastmarka (gandrīz) vienmēr ir galvenais. Latvijas valsts pasts un pastmarkas radās gandrīz vienlaicīgi. Jau mēnesi pēc Latvijas valsts proklamēšanas bija nodrukātas pirmās pastmarkas, un 1918. gada 26. decembrī tās sāka lietot pastā.

Taču šī nav filatēlijas izstāde, bet izstāde par Latvijas pasta vēsturi, kurā vieta ir ne tikai pastmarkām.

Daudzi uzskata, ka filatēlija sākās ar to brīdi, kad parādījās pirmā pastmarka. Termins “filatēlija”, kaut arī nav viegli saprotams, ir franču kolekcionāra Žorža Terpina 1864. gadā radīts, un sākumā nozīmēja vien interesi par pastmarkām. Tagad filatēlija ietver sevī pasta vēstures pētīšanu visplašākā nozīmē. Tomēr tos pasta materiālus, kas attiecas uz pasta vēsturi pirms pastmarku ieviešanas, mēdz apzīmēt par pirmsfilatēlijas perioda materiāliem. Tādi ir arī Latvijas pasta vēsturē. Kaut arī filatēlisti labprāt iekļauj kolekcijā kādu 17. vai 18. gadsimtā grāfa, karaļa vai ģenerāļa rakstītu vēstuli, kurai dažreiz nav pat datuma, tomēr interesantākas ir vēstules, kuras ir sūtītas ar pastu mūsdienu izpratnē. Latvijā šis periods sākās ar “zviedru” laikiem, kad no Rīgas sūtītām vēstulēm tika uzspiests zīmogs RIGA. Viena tāda vēstule, kas 1708. gadā no Rīgas sūtīta Zviedrijas karalim Kārlim XII bija slavenā Baltijas filatēlijas speciālista Harry von Hofmann kolekcijā, un tika piedāvāta izsolē par 15 000 Euro.

Ne visi un ne visur zina, kur ir Latvija, pat filatēlisti to jauc ar Lietuvu, bet par unikālajām Latvijas pastmarkām zina gan. Nav otras valsts, kurai pastmarkas būtu iespiestas uz karaspēka kartēm, rakstāmpapīra un naudas zīmēm. Un pat šķietami parastai pastmarkai ar Latvijas ģerboni var būt daudzi zobojuma un ūdenszīmju varianti, kas fanātiskam kolekcionāram var prasīt ilgus gadus, lai tos visus savāktu. Un pēc tam atrastu vēl vienu variantu, kas nekur nav minēts…

Izstādē būs skatāmas markas, vēstules un pasta piederumi no Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja krājuma un Daudzeses novadpētnieka Edvarda Lavrinoviča privātās kolekcijas. Vieni no vērtīgākajiem eksponātiem ir veselās loksnes ar Latvijas vēsturē zīmīgām markām, 19.gs. vēstules, materiāli par Cēsu apriņķa pasta vēsturi un vietām ar nosaukumu WENDEN pasaulē, pasta zīmogi, grāmatas par filatēliju, kā arī vēstules no Sibīrijas uz bērza tāss.

14. martā filatēlisti aicināti ņemt līdzi savus vērtīgākos kolekcijas priekšmetus! Īpaši interesē, vai kādam ir Latvijas pastmarka ar Mēmeles zīmogu, Latvijas markas ar Igaunijas zīmogu, varbūt arī tāds retums kā „Smiltenes” marka, pastmarkas latviešu leģionam, ko nodrukāja, bet tomēr neizlaida. Būsim priecīgi par papildinājumiem izstādei!

Izstādes atklāšana un filatēlijas interesentu tikšanās: 14. martā plkst.14:00.

Visi laipni aicināti!

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!