Publicitātes foto

PARĪZĒ ATKLĀTA IZSTĀDE “ASPAZIJA / RAINIS: DUMPINIECE / HUMĀNISTS”

2015. gada 20. aprīlī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē tika atklāta izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists”, šādi atzīmējot abu latviešu rakstnieku 150 gadu jubileju. Atklāšanas pasākumā piedalījās Latvijas Republikas Kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Francijas Republikā Sanita Pavļuta-Deslandes.

„Vismaz simts gadu ilgumā, sākot jau ar Raiņa paša centieniem, latviešu sabiedrība ir pūlējusies mums būtisko Raiņa un Aspazijas devumu darīt zināmu Eiropas un pasaules sabiedrībai. Protams, vissvarīgākais ir dzejnieku darbu publikācijas, lugu iestudējumi. Vērtīgākais būtu, ja izstāde radītu interesi par Aspazijas un Raiņa daiļradi, kas rezultētos darbu izdevumos un izrādēs. Šī ir pirmā Latvijas kultūras prezentācija izstādes formātā UNESCO galvenajā mītnē. Veiksmīgi izvēlētā izstādes eksponēšanas vieta garantē maksimālu ekspozīcijas pieejamību, eksponēšanas veids – nestandarta, nodrošina uzmanības piesaisti,” izstādes norisi komentē Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte.

Izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists” veltīta abiem ievērojamajiem latviešu rakstniekiem un saistošā stāstā atklāj gan viņu biogrāfiskos datus, gan literāro darbu motīvus un dzejas fragmentus. Ekspozīcijā ietvertas arī vēstules, ko dzejnieki rakstījuši viens otram. Viņu savstarpējā sarakste, kas norisinājās no iepazīšanās brīža līdz Raiņa nāvei, iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā, savukārt Aspazijas un Raiņa 150 gadu jubileja saskaņā ar UNESCO Ģenerālās asamblejas 37. sesijas lēmumu ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2014.–2015. gadam.

Izstāde veidota, Memoriālo muzeju apvienībai (MMA) sadarbojoties ar Latvijas Republikas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē sekretariātu un citiem partneriem. Tā iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Izstādes saturiskās koncepcijas un teksta autors ir Pauls Bankovskis, vizuālo risinājumu veidojis mākslinieks Kaspars Perskis, projekta kuratore ir MMA Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste Elvīra Bloma. Plānots, ka Latvijas prezidentūras laikā izstāde tiks eksponēta vēl arī Kirovā un Minskā.

Papildu informācija: UNESCO galvenās mītnes ekspozīciju zāles Salle des Pas Perdus adrese Parīzē: 7, place de Fontenoy. Izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists” apskatāma no 20. līdz 24. aprīlim.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!