Noslēgusies Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2020

Īu Susiraja, “Pašdarināta anarhija”, 2019. Izstāde “Wunderkammer” @ Latvijas Fotografijas muzejs

Foto: Juris Rozenbergs. Izstāde “Izredzes” @ Galerija “Alma”

 

Foto: Juris Rozenbergs. Izstāde “Izredzes” @ Galerija “Alma”

Novembrī noslēdzies starptautiskais laikmetīgās mākslas notikums Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2020. Šogad biennāles norises laiku spēcīgi ietekmēja pandēmijas izraisītie apstākļi, taču organizētājiem ciešā sadarbībā ar partneriem izdevās saglabāt visu plašo norišu spektru. Biennālē šogad piedalījās vairāk nekā 60 dalībnieku no 13 valstīm, reflektējot par fotogrāfijas jēdzienu mūsdienās, kā arī digitālā laikmeta mantojumu un tā ietekmi uz mūsu uztveri, domāšanu un attēlu kultūru kopumā.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 programmu vadītāja Inga Brūvere par šā gada programmu: “Rīgas Fotogrāfijas biennāles programma šogad ir izvēlējusies pievērsties realitātes arheoloģijai, kas līdztekus ierastai metodei – pētīt dažādus pagātnes slāņus, apskatīja arī mūsdienu – digitālā laikmeta mantojumu. Attēls kā viens no informācijas nesējiem mūsdienās lielā mērā ir zaudējis savu dokumentāli reprezentējošo funkciju un ieiet jaunā attīstības posmā. Realitātes jēdziens arvien vairāk kļūst abstrakts.  Brīžiem mēs vairs nespējām atšķirt fikciju no realitātes un realitāti no fikcijas. Tehnoloģiju laikmetā arvien aktuālāks kļūst jautājums – kādu mantojumu mēs atstāsim nākamajām paaudzēm?”

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 norises bija skatāmas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Nacionālajā bibliotēka, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”, Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Galerijā ALMA, ISSP Galerijā, Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta pieturvietās, grāmatnīca un bārā “Bolderāja”, Kinoteātrī “Kino Bize”, Cēsu Izstāžu namā.

Savukārt 6. novembrī Daugavpils Marka Rotko centrā atklāto Ķīnas mākslinieka Siliana Ma personālizstādi “Svārstības no nekārtības uz kārtību” varēs skatīt līdz pat 2021. gada 10. janvārim. Izstāde tiek organizēta 3. starptautiskā fotogrāfijas simpozija ietvaros, Daugavpils Marka Rotko centram sadarbojoties ar Rīgas Fotogrāfijas biennāli. Izstādē skatāmās darbu sērijas tapušas pēdējo trīs gadu laikā; tajās risināto tēmu spektrā ir politika, identitāte un tehnoloģijas, reflektējot par fotogrāfijas uzņemšanu kā paradoksālu darbību, kas reizē pierāda un apgāž vienlaicīgas esamības pieredzi.

2021. gadā norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāles NEXT programma, kas jau ierasti biennāles starpgados pievērš uzmanību Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā, iepazīstinot ar jauniem un perspektīviem autoriem. NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai mākslinieki varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Biennāles tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā, tiecoties fiksēt un mākslas festivāla formātā piedāvāt kopīgi izprast pasaulē notiekošās pārmaiņas, kuras mums nepieciešams ne tikai redzēt, bet arī iztēloties, tulkojot mūsdienās tik sarežģīto un piesātināto vizuālo valodu jēgpilnās attiecībās − starp ikdienu, kameras objektīvu, vēstures materiālu, laikmetīgo mākslu, tehnoloģijām un nākotni. Pirmā Rīgas Fotogrāfijas biennāle norisinājās 2016. gada aprīlī.

Pateicamies visiem sadarbības partneriem 2020. gadā!

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Galerija ALMA, ISSP Galerija, Latvijas Fotogrāfijas muzejs, Marka Rotko mākslas centrs, Cēsu Izstāžu nams, bārs, grāmatu veikals “Bolderāja”, Kino Bize, JCDecaux Latvija, Adama Mickeviča Institūts (PL), Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Goethe-Institut Riga, Francijas institūts Latvijā, Somijas, Zviedrijas, Šveices, Igaunijas un Polijas vēstniecības Latvijā, Fotogrāfijas arheoloģijas fonds  (PL), LG Electronics Latvia, Rixwell Hotel, Lux Express, Tipogrāfija “Adverts”, Hibnerstudio, Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus, Arterritory, LSM, Satori, žurnāls “IR”, Punctum, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!