Grāmatas atvērums

Nāk klajā Hovarda Filipsa Lavkrafta stāstu izlase

Izdevniecība “Prometejs” izdevusi amerikāņu šausmu stāstu celmlauža Hovarda Filipsa Lavkrafta stāstu izlasi Kaspara Zalāna tulkojumā.

Hovards Filipss Lavkrafts (Howard Phillips Lovecraft; 1890–1937) bija divdesmitā gadsimta sākuma šausmu stāstu un fantastikas žanra klasiķis, kura gotiski piesātinātais rakstīšanas stils un neatkārtojami niansētā mitoloģija iedvesmojusi un turpina iedvesmot neskaitāmu sekotāju pulku. Franču rakstnieks Mišels Velbeks viņam veltījis savu pirmo grāmatu – biogrāfisku eseju –, bet Stīvena Kinga daiļrade, tostarp romāns “Tas”, kā arī režisora Giljermo del Toro filmas nebūtu iedomājamas bez Lavkrafta ietekmes.

Bez gandrīz neskaitāmajām Filipsa Lavkrafta darbu kino un videospēļu adaptācijām, to skaitā atzīto seriālu Lovecraft Country, viņa stāsti ir iedvesmojuši arī filmas “Svešie”, seriālu Stranger Things, kā arī grupu Metallica un Black Sabbath dziesmas.

Autora panākumu atslēga ir spēja izprast cilvēka baiļu un tieksmju dziļākos cēloņus, kā arī grodā un daudzslāņainā mitoloģija, kas caurvij visu viņa daiļradi. Hovards Filipss Lavkrafts ir noskaņas uzburšanas meistars, gandrīz katrs viņa teikums ir piesātināts ar alūzijām un skaļi neizsacītām zemdegām. Lavkrafta radītie tēli un būtnes ir skatāmas kā daudzšķautņainas metaforas, kas atsaucas uz laikabiedru daiļradi, seno tautu mitoloģijām un folklorām, kā arī kristietību un citām ticībām.

Mūsdienu fantāzijas literatūras un komiksu bestselleru autora Nīla Geimena vārdiem: “Lavkrafta rakstībai un mitoloģijai piemīt kas gandrīz neizsakāmi neapšaubāms un neapstrīdams.”

Šis ir Latvijā vēl nebijis izdevums visiem šausmu un fantastikas mīļotājiem. Krājumā apkopoti septiņi stāsti, kas atklāj baismu piesātinātu Visumu, kurā zinātnieki, pētnieki, studenti un vienkārši pārgalvji gūst saprātu graujošas atklāsmes un pieredz šausmas, kurām nekad nevajadzēja tikt atsegtām. Šie stāsti liek iegrimt pasaulē, kurā nekas nav tāds, kā šķiet pirmajā acu uzmetienā, un pat vārdiem ir spēks novest cilvēku līdz neprātam.

“Divdesmitajā gadsimtā nav bijis neviena, kas pārspētu H. F. Lavkraftu klasisko šausmu stāstu žanrā.” par vienu no žanra pamatlicējiem saka Stīvens Kings.

Stāstus tulkojis Kaspars Zalāns (1994) – dzejnieks, atdzejotājs, tulkotājs un kultūras pasākumu rīkotājs. Publicējies gandrīz visos Latvijas kultūras medijos: Satori, Punctum, Jaunā Gaita, Domuzīme, Kultūrzīmes, konTEKSTS u.c.

No angļu un krievu valodas atdzejojis Hildas Dūlitlas, Viljama Karlosa Viljamsa, Ivana Ahmetjeva, Bezila Bantinga un Frenka O’Haras dzeju. Rakstījis arī kritiku un pētījumus par dzeju, no 2019. līdz 2020. gadam bijis viens no Radio Naba literatūras raidījuma “Bron-hīts” vadītājiem. Viens no festivāla “Dzeja bez robežām” rīkotājiem, organizējis arī “Neierastā literatūra” pasākumu sēriju Kaņepes Kultūras centrā.

Grāmatā katram stāstam ir īpaši šim nolūkam tapusi mākslinieka Anda Reinberga ilustrācija. Andis Reinbergs (1988) ir konceptu mākslinieks, ilustrators un mākslinieciskais direktors. Galvenokārt strādā videospēļu nozarē, taču piedalās kā mākslinieks arī citu nozaru projektos.

Grāmata pieejama visās vadošajās Latvijas grāmatnīcās.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!