Sabīnes Vekmanes darbs

Jaunas izstādes galerijā “Bastejs”

Galerijā “Bastejs” apskatāma mākslinieces Sabīnes Vekmanes izstāde “Nāve ūdenī” un mākslinieces Sofijas Šellares darbu izstāde “Purple saturday/ Purpura sestdiena”.

Sabīnes Vekmanes izstāde “Nāve ūdenī”

“Es vēlos parādīt savu interpretāciju par zemūdens pasauli, to, ka tā ir skaista un bīstama, un tajā var nomirt. Izstādēs ideja balstās personīgā pārdzīvojumā. Snorkelējot un nirstot Sarkanajā jūrā, dažkārt sanāca aizrauties un aizpeldēt pārāk tālu. Turpceļš bijis burvīgs piedzīvojums, bet atpakaļceļam var pietrūkt spēka, tāpēc, nonākot krastā, aizdomājos par nāves iespējamību. .. Līdzīgi kā sapņojot ko patīkamu – dažkārt negribas pamosties un sapni pārtraukt – es domāju par to, kas notiktu, ja ūdenī pavadītu ilgāku, daudz ilgāku laiku. Fantazēju kā izskatās radības, ko neizdevās satikt. Ar gleznieciskiem un grafiskiem paņēmieniem es atveidoju tēlus un vidi, kas atspoguļo manu zemūdens būtņu vijīgās kustības, izdzīvošanas spēles un agresiju.”

S.  Vekmane

Sabīne Vekmane  beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu, kā arī pasniedz sietspiedi LMA un grafikas darbnīcā “Luste”. Sabīne apvieno sietspiedes tehniku ar glezniecību, pamatā balsoties monohromā krāsu saskaņā, iejaucot vilinoši (indīgi?) rozā, kur tai ļauts darboties arī idejiski. Kā atsauce uz zemūdens pasauli ir arī apaļie un ovālie darbu formāti – ūdens vai arī mākslinieces domu burbuļi.

Izstādes naratīvs balstīts uz zemūdens pasauli, tēlus abstrahējot un akcentējot to mistisko skaistumu un bīstamības klātesamību. Ienirt ūdenī nenozīmē tajā iekrist, tā ir izvēle skatīt skaistumu, kas nav iespējams bez dziļuma. Un dziļums – reti iespējams bez bīstamības.

Nozīmīgākās izstādes:

2016  “Mīlestība nesāp” kafejnīcā “Darbnīca” Liepājā
2015  “Ledus hokejs” Kalnciema kvartāla galerijā, Rīgā
2014 “Imago Mundi” Luciano Benetton mākslas kolekcijai un katalogam
“Grafika-S” Rīgas Mākslas Telpā
2011  Kaļiņingradas Grafikas biennālē” iegūta II vieta un prēmija, Kaļiņingradas Mākslas galerijā
2009   “Vielmaiņa” Latvijas nacionālajā Mākslas muzejā

Sofijas Šellares darbu izstāde “Purple saturday/ Purpura sestdiena”

Pagājušā gada jūlijs bija ļoti violets, vakardiena tirkīza zila un šodienas rīta plkst. 11:00 šķita elektro rozā. Katrs mirklis ir trausls, neatkārtojams un ļoti gaistošs, par spīti tik cilvēciskai vēlmei to par visām varītēm notvert, apstādināt un pastiept garumā kā gumiju.

Topošās izstādes darbi ir kā refleksija par laika mirklību, kur krāsa un tonalitāte ir kā atsauce un asociācija ar kādu konkrēti piedzīvotu brīdi – viens skūpsts var šķist drīzāk violets, savukārt vakardiena – izteikti zila.

Iedvesmu šai darbu sērijai smēlos fotografējot ar Polaroid kameru, kur arī pats fotografēšanas process ir kā neveikli centieni pārejošo mirkli iemūžināt un saglabāt taustāmā formā. Izmantojot fotofilmas kasetes, kurām beidzies termiņš, fotokartiņās parādās neparedzami brāķi un nepilnības, kas vēl vairāk pastiprina mirkļa trausluma izjūtu.

Darbi kā noskaņu gleznu sērija veidoti diezgan abstrakti, atstājot pietiekoši daudz vietas iztēlei un interpretācijai. S. Šellare

Sofija Šellare  absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas audiovizuālās mediju mākslas nodaļu BA 2009. gadā, MA 2011.

Nozīmīgākās izstādes:

2015 “Map of the new art”, Lučano Benetona projekta Imago Mundi ietvaros. Venēcijā, Itālijā.
2014 “5cm”, galerijā “Ziema”, Rīgā.
2013   NunoCorreia (PT/FI) radošā darbnīca “AVVX AVVX visual music with vector graphics”,AltFabLab, Helsinkos, Somijā. Alternative Audio Visual Event festivāla ietvaros.
2012  “Lielais mazajā”, Arhitektu savienība, Rīgā
2011 “Perspektīva”, Baltās nakts 2011 projekta ietvaros, RISEBA arhitektūras un mediju telpā, Rīgā
2009 “Kultūrbloks”, VEF teritorijas korpusā, Rīgā
2009 “NOMA 00-10”, Kr. Valdemāra 18 telpās, Rīgā
2009 “Pašportrets”, Latvijas Mākslinieku savienībā, Rīgā

Izstādes apskatāmas līdz 23. februārim.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!